Ponad 1/3 mieszkańców UE to komputerowi analfabeci

PC World 21 czerwca 2006 23:54 Łukasz Bigo
Trzydzieści siedem procent spośród mieszkańców Unii Europejskiej między 16 i 74 rokiem życia nie potrafi w ogóle posłużyć się komputerem. Te zatrważające wyniki ogłosił właśnie Eurostat.
Najwyższy odsetek "e-analfabetów" to Grecy (65 procent), Włosi (59 procent) i Węgrzy (57 procent). Komputerów unika również ponad połowa mieszkańców Cypru i Portugalii (54 procent) oraz Litwy (53 procent).

Najbardziej "uświadomieni" są Duńczycy i Szwedzi - w tych krajach umiejętność posługiwania się "blaszakami" deklaruje odpowiednio 90 i 89 procent społeczeństwa. "E-analfabeci" stanowią zatem zaledwie ok. 10 procent mieszkańców w badanym przedziale wiekowym.

Nieco dalej znajduje się Luksemburg (20 procent "nieuświadomionych"), Niemcy (21 procent) i Wielka Brytania (25 procent).

Na komputerach częściej znają się mężczyźni (styczność miało lub korzysta 66 procent) niż kobiety (61 procent). Największe problemy z współczesną technologią deklarują ludzie starsi - po 55. roku życia ponad 65 procent badanych nie potrafiłoby się posłużyć klawiaturą i myszką.


Komentarze (9)

  • .:e:l:e:c:t:r:o:.
  • 2006-06-22 07:43:09

a gdzie sie Polska znalazła w tym rankingu? (pewnie poza marginesem jak zwykle :-) )

  • houston
  • 2006-06-22 08:55:41

Moi rodzice wogole nie tykaja komputera :) a nowoczesny telefon "o litosci" to ja wszystkie mega funkcje zestawiam dzieki temuto dziala poprawnie ;) ale fakt starsze pokolenie ma pewne opory ... zanim cos zrobi to to pomysli dluzej .. a tu trzeba robic a myslec po ;)

  • spamerek
  • 2006-06-22 09:13:42

Mod do dzieła przynajmniej wam sie nie nudzi http://s2.bitefight****** <i>komentarz edytowany przez moderatora</i>

  • jajo
  • 2006-06-22 09:23:08

"Analfabetami komputerowymi" a reszta która posługuje się komputerami w większości nie potrafią pisać poprawnie, np. kolega niżej houston "w ogóle" piszemy osobno.

  • Roman
  • 2006-06-22 14:42:09

Proszę o wymoderowywanie tych linków do "bitefight". Dziękuję.

  • Lomax
  • 2006-06-22 16:35:27

Denny artykuł. To tak jakby zrobić badania i stwierdzić, że 80 % Europejczyków jest analfabetami w zakresie zarządzania i organizacji firm. Nie wiemy skąd wziął się mit "komputera na wsi i zagrodzie".

  • Kastus
  • 2006-06-22 21:36:45

Chryste czy wy sie nigdy nie nauczycie artykułów pisać? A źródło? Gdzie jest źródło tych informacji? Wychodzi na to że kazdy artykuł w PCWK jest zwyczajnie wymyślany bez jakich kolwiek podstaw i oparcia na faktach...

  • Huricane
  • 2006-06-23 08:29:03

@ Kastus - czy ty nie umiesz czytać, człowieku? W tekście jest wyraźnie napisane, że informacje podał Eurostat. Zawsze komentujesz teksty, których nie przeczytałeś nawet, dzieciaku?

  • Gf
  • 2006-08-27 22:42:18

Widocznie nie potrzebny im komputer. Czemu te dane maja byc zatrwazajace? To normalne. Ilu ludzi w Polsce nie ma prawa jazdy? A ile osob potrafi obsluzyc 50% funkcji pralki?