Dyski w chmurze
Rok 2012 będzie z pewnością rokiem, w którym dyski w chmurze zyskały sobie popularność - okazuje się, że mamy już naprawdę duży wybór wirtualnych dysków i możemy na nich trzymać własne pliki. Oto szybki przegląd najciekawszych dysków w sieci.
Najprawdopodobniej w następnym tygodniu Google uruchomi swój dysk w chmurze - ma on podobno oferować 5GB dla każdego użytkownika. Nieźle, ale dość zaskakujący jest fakt, że Google tak późno wprowadza swój dysk w chmurze. Z jaką konkurencją będzie musiało się zmierzyć Google? Oto przegląd najważniejszych dysków wirtualnych dostępnych obecnie dla użytkowników.

1. Microsoft SkyDrive

Najbardziej imponująca pojemność w chmurze zapewnia Microsoft - usługa SkyDrive wystartowała już w 2007 roku i obecnie oferuje 25 GB miejsca w chmurze na pliki. Poza duża przestrzenią na apliki otrzymujemy też pewność, że nasze dane znajdują się w rękach poważnej firmy. Marka Microsoft zobowiązuje. Na razie nikt tej oferty nie przebił.



2. Dropbox

Dropbox
w ostatnim czasie zyskał dużą popularność - 2GB powierzchni to nie za wiele, ale duża wygoda korzystania z Dropboksa (wygodna aplikacja tworząca folder sieciowy, który automatycznie jest synchronizowany z siecią) to duża zaleta. Niestety na minus Dropboksa wypada bezpieczeństwo naszych plików (niedawno miał problemy z wyciekiem danych).



3. GG dysk

W Polsce ostatnio został uruchomiony wirtualny GG dysk , do którego mamy dostęp z bezpośrednio z naszego komunikatora. Dostajemy do dyspozycji 3GB miejsca na nasze pliki. Największym plusem dysku wirtualnego od GG Network jest fakt, że nie musimy instalować oddzielnej aplikacji - dysk mamy dostępny z poziomu komunikatora. Wygodna obsługa (synchronizacja plików w folderze) plus łatwe udostępnianie plików innym użytkownikom GG sprawia, ze warto zwrócić na niego uwagę. W Polsce z pewnością poważny konkurent dla Dropboksa.



4. Box

Box to dysk wirtualny który ostatnio mocno postawił na urządzenia mobilne. W przeciwieństwie do konkurenta (Dropbox) daje za darmo aż 5GB miejsca w chmurze. Do tego sprawnie działa na smartfonach. Warto wspomnieć, że niedawno wprowadzono promocję, dzięki której, każdy nowo zarejestrowany użytkownik dostawał 50GB darmowego miejsca w chmurze.

5. Amazon Cloud Drive


Amazon
ma największy sklep internetowy na świecie i najpopularniejszy czytnik e-booków. Brakowało mu do tej pory jedynie wirtualnego dysku. Niedawno wprowadził dysk w chmurze, dając każdemu użytkownikowi za darmo 5GB miejsca na swoje pliki. Warto załadować tam zwłaszcza swoje e-boooki, ale nie tylko. Prestiżowa, pewna firma, która sprawi, że o nasze pliki możemy być spokojni.



6. Apple iCloud


Apple
również proponuje dysk dla swoich użytkowników (darmowy dla użytkowników systemu iOS 5). Apple daje za darmo tyle co Amazon (5GB). Zaletą oferty jest duża integracja z wszystkimi urządzeniami ze stajni Apple.



Komentarz - który dysk najlepszy?

Ja na razie używam wszystkich wymienionych dysków w chmurze - jeszcze nie zdecydowałem się, który z nich najlepiej spełnia swoje zadania. Czekam też na to, co zaoferuje Google. Bo według mnie, to właśnie dysku wirtualnego najbardziej brakuje obecnie w ofercie Google.

A Wy? Który dysk w chmurze preferujecie? A może znacie inne ciekawe propozycje wirtualnych dysków?


Komentarze (18)

  • Matt Damnati
  • 2012-04-17 08:35:43

MS SkyDrive zostanie wyłączony 1. maja. redaktor powinien o tym wiedzieć

  • Skeebadoo
  • 2012-04-17 08:52:41

@Matt Damnati ...a na ziemi pojawią się jeźdźcy apokalipsy? :) Tak czy inaczej, 2012 będzie marnym rokiem dla przechowywania danych w chmurze - większość powyższych rozwiązań nie powstała wczoraj, a najsensowniejszy SkyDrive istnieje od paru lat w tej samej formie. Darmowa/reklamowa oferta pozostałych graczy (po 2-5 GB) jest po prostu śmieszna.

  • Skeebadoo
  • 2012-04-17 09:05:10

@Matt Damnati ...a na ziemi pojawią się jeźdźcy apokalipsy? :) Tak czy inaczej, 2012 będzie marnym rokiem dla przechowywania danych w chmurze - większość powyższych rozwiązań nie powstała wczoraj, a najsensowniejszy SkyDrive istnieje od paru lat w tej samej formie. Darmowa/reklamowa oferta pozostałych graczy (po 2-5 GB) jest po prostu śmieszna.

  • alfanick
  • 2012-04-17 09:06:13

Apple iCloud nie jest już dyskiem samym w sobie - jest przestrzenią dostępną przez aplikacja, ale nie jest widocznym dyskiem (iDisk zostaje wyłączony).

  • soltys
  • 2012-04-17 11:58:39

W sumie więc SkyDrive - został przebity przez Box.com (sam korzystam z 50GB dysku na boxie). Dla każdego użytkownika Androida - cały czas jest 50GB (wystarczy do odblokowania raz zalogować się przez Androida - i jużjest dożywotnio)

  • xxx
  • 2012-04-17 15:17:11

Mnie tam nic nie atakuje.

  • as
  • 2012-04-17 16:09:54

25GB za 9$/miesiąc??? przy tych cenach jeszcze długo nie będzie to usługa masowa.

  • johar
  • 2012-04-17 16:12:42

Ktoś zapomniał o ZumoDrive... którego niedługo zamykają po przejęćiu przez Moto. A szkoda bo chyba miał najlepszy interface - przynajmniej na desktopie. Wystarczyło z rozwjanego mene wybrać udostępnij w Zumo i już. Można było zachować strukturę plików na dysku bez konieczności trzymania połowy zdjęć w jedym katalogu a drugiej w chmurze. Jeden katalog a w nim niektóre fotki w chmurze a reszta nie. Genialne...

  • Chief
  • 2012-04-17 21:06:04

ZumoDrive zostało wykupione przez Motorola Mobility, które zostało z kolei zakupione przez Google

  • Bobik9595
  • 2012-04-17 21:07:33

Jak dla mnie najlepszy SpeedyDrive. 4TB dysku za darmo i do tego aplikacja która mapuje ci jak normalny dysk.

  • Gosć
  • 2012-04-20 09:57:31

SkyDrive jest darmowy wraz z Office Live itp. Wersje trochę płatne zapewniają zarządzanie i znacznie większe zasoby wyrażnie przekraczajace potrzeby zwykłych przeglądaczy interentu. A przeciez to tylko początek oferty.

  • del
  • 2012-04-25 16:49:38

ktoś zapomniał o Google Drive. wiem, że świerze, ale jednak dość istotne w tym zestawieniu

  • athon
  • 2012-05-22 16:49:40

Kiedyś kupiłem w euforii i kasie 2 HDD Seagate po 500 GB. Nie wiem czy mam się cieszyć czy płakać?.

  • toamszqx2
  • 2012-05-25 13:54:11

http://db.tt/KxGK2wEh ZAPRASZAM w DROPBOX do rejestracji z tego linku 500MB GRATIS :)

  • Aga
  • 2012-07-14 19:40:18

Dla czego warto korzystać z Safecubby Nielimitowaną przestrzeń na Twoje dane – zabezpiecz tyle plików ile chcesz i miej do nich dostęp zawsze, z dowolnego miejsca podłączonego do Internetu! Dzięki niemu możesz przechować w internecie tyle plików, ile tylko chcesz! Wszystko odbywa się absolutnie prywatnie, a dane są odpowiednio szyfrowane - tak, że tylko Ty masz do nich dostęp.Nareszcie z łatwością możesz przeglądać dokumenty, takie jak na przykład zdjęcia z wakacji czy filmiki nawet wtedy, gdy nie masz swojego komputera pod ręką. www.safecubby.com

  • Lejkowitz
  • 2012-08-21 13:51:48

To jakieś przestarzałe pomysły są! Od dawna już można dostać miniaturowe pamięci podłączane przez USB o pojemności nawet kilkudziesięciu GB. Są szybsze i bardziej niezawodne.

  • Maevin
  • 2012-08-24 10:41:57

Od jakiegoś czasu testuje dysk na Minus.com tam na starcie teraz dostajesz 10Giga (11giga korzystając z zaproszenia). Darmowe konto spokojnie można poszerzyć do 50GB. po 1 Giga za kazdą nową osobę więc wygląda ciekawej niż sam DropBox. Jeśli ktoś chce wypróbować to może skorzystać z mojego zaproszenia. Link ponizej: http://min.us/r52BA3l Pozdrowienia

  • mc
  • 2012-11-09 13:36:00

W ogóle ten pseudo pomysł "chmury" to jakieś jawne przyzwolenie na inwigilację. Wrzucać dane gdzieś, gdzie się nie ma nad tym kontroli? Aż dziw, że ludzie się dają nabierać na taką "technologię". A zapewnienia o bezpieczeństwie danych od firm dających te usługi można co najwyżej wydrukować i powiesić w kiblu na gwoździu.