Darmowy sposób na domowy monitoring - jak zdalnie pilnować domu przed włamywaczami?

26 października 2011 20:07 IDG News Service , Mariusz Koryszewski
Kamera szpiegowska
Boisz się, że ktoś włamie się do twojego domu pod twoją nieobecność? Możesz w prosty sposób się zabezpieczyć przed utratą mienia - wystarczy, że stworzysz w domu prosty system monitoringu, podłączony do internetu. Dzięki temu zdalnie będziesz mógł pilnować swojego domu. I to zupełnie za darmo.
Złodzieje nie śpią. Chcesz zdalnie czuwać nad swoim domem? Oto poradnik krok po kroku, w jaki jaki sposób jak stworzyć domowy system monitoringu podłączony do internetu, wykorzystując jedynie zwykłą kamerę internetową i twój domowy komputer.

Domowy monitoring krok po kroku

Krok 1: Zainstaluj Yawcam

Yawcam to darmowa aplikacja , napisana w języku Java,służąca do obsługi kamery internetowej. Pozwala ona wykorzystać podłączoną do komputera kamerę do transmisji przekazu na żywo przez internet tego, co dzieje się w twoim domu. Najpierw ściągnij Yawcam. Po instalacji programu, upewnij się, że kamera jest podłączona do komputera i zainstalowane są do niej sterowniki. Jeżeli wszystko jest ok, odpal Yawcam. W menu Language zmień język programu na polski ( niestety spolszczenie programu nie jest pełne, więc nawet po wybraniu naszego języka mamy część poleceń po angielsku).

Yawcam 1Yawcam 1

Krok 2: Skonfiguruj kamerę w Yawcam

Najpierw upewnij się, że Yawcam korzysta z właściwej kamery. Dodaj swoją kamerę, klikając Ustawienia i wybierając opcję Device. Jeżeli masz kamerę wbudowaną w komputer (laptop lub All-In-One), wybierz opcję Kamera Zintegrowana. Jeżeli używasz kamery podłączonej przez USB, to wybierz ją w ustawieniach. Kiedy Yawcam wykryje kamerę uruchomi automatycznie strumień wideo.

Yawcam 2Yawcam 2

Krok 3: Włącz detektor ruchu

Teraz w Yawcam musisz ustawić opcję wykrywania ruchu przez kamerę. Z głównego menu kliknij na zakładkę Okno i i wybierz Motion Detection. Tutaj możesz dokonać swoich ustawień np. zaznaczyć odpowiedni obszar, który ma monitorować kamera, ustawić poziom czułości itd. Gdy skończysz ustawiać wykrywanie ruchu, kliknij z lewej strony Uruchom. Kamera wykrywa już ruch.

Yawcam 3Yawcam 3

Krok 4: Ustaw e-mail w Yawcam

Teraz musimy ustawić w Yawcam przesyłanie zdjęć zrobionych przez kamerę po wykryciu ruchu. Yawcam będzie wysyłał nam na naszą pocztę zdjęcia zrobione w momencie, gdy kamera wykryje ruch. Z okna Motion Detection, kliknij zakładkę Akcje i wejdź w Send E-Mail. Wtedy kliknij przycisk Settings. Tutaj musisz wprowadzić dane dotyczące serwera SMTP twojej poczty e-mail. Kiedy już to zrobisz, musisz jeszcze uruchomić opcję Attach Image w ustawieniach e-mail i określić na jaki dokładnie adres system ma wysyłać zdjęcia. Możesz tutaj także ustawić jak często Yawcam ma wysyłać do Ciebie e-maile (domyślnie ustawiona jest opcja co 5 minut).

Krok 5: Wyłącz hibernację systemu

Kiedy program Yawcam będzie już skonfigurowany i uruchomiony, twoja kamera będzie obserwować twój dom niczym jastrząb. Sprawdź czy twój komputer nie przechodzi w stan hibernacji, kiedy nic na nim nie robisz. Wejdź w Panel sterowania w Windows, potem w Opcje zasilania i wyłącz opcje hibernacji komputera. Warto za to ustawić wyłączenie ekranu (a nie całego komputera), by złodziej nie domyślił się, że jest obserwowany. Po wygaszeniu ekranu kamera cały czas będzie działać.



Warto zabezpieczyć swój dom za pomocą Yawcam

Przezorny zawsze ubezpieczony. Warto zainstalować u siebie taki system monitoringu - zwłaszcza, że to rozwiązanie nic cię nie kosztuje.


Komentarze (24)

  • 123
  • 2011-10-27 07:06:48

Tylko prąd...

  • jazu
  • 2011-10-27 09:49:27

Nie wiem jak mozna pilnowac domu na odleglosc. Skoro mam siedziec przed monitorem gdzies tam daleko, to lepiej to samo robic bedac na miejscu i nie gapiac sie w monitor. Sam fakt zainstalowania tej zabawki niewielu odstraszy.

  • IamWeasel
  • 2011-10-27 10:55:41

to moze jeszcze zoneminder by sie przydal jako alternatywa

  • user_x
  • 2011-10-27 11:02:42

chyba ze chcemy pilnowac swego potomka :) zlodziej musialby byc gluchy zeby nie slyszec wlaczonego komputera nawet laptopa sie slyszy jak wentylator chodzi mimo oczyszczenia P.S. Czy idg.pl zechce ustawic jeden glowny kanal RSS i aby byl caly czas aktualizowany posiadacie kilka dostepnych kanalow tylko ktory jest teraz odswiezany ?? http://rssout.idg.pl/idg/idg_utf.xml => tego wogole nie odswiezacie Panstwo zrobcie artykul nt ktory rss mamy wrescie uzywac 'jako opcja aktualizacji panstwa strony bo mnie diabli biora polowanie na aktywny kanal rss moze ktorys sie odswiezy !!!

  • zra
  • 2011-10-27 11:13:49

Trochę za wysokie wymagania ma ten program na to, co robi - gdyby były mniejsze można by było zainstalować na jakimś starym thin cliencie, one ciągną mało prądu i są bardzo tanie.

  • Gosć
  • 2011-10-27 11:52:38

To java.

  • I T U L .
  • 2011-10-27 13:40:33

Ten program mozna wykorzystac z kamera jako wizer w dzwiach. Bedac w domu popatrzec kto chce wejsc do ciebie.jak ci nieodpowiada ta wizyta to niewpuszczasz tego goscia.

  • wert
  • 2011-10-29 21:45:37

a co jak złodziej wejdzie w nocy i będzie w kominiarce ?

  • piki
  • 2011-11-02 11:24:05

Tt zabawa polega na tym, że dostajesz wiadomość na komórkę i możesz zdalnie wezwać policję.

  • mkoryszewski
  • 2011-11-03 17:34:42

Do jazu: Nie zrozumiał Pan - nie chodzi o zapobieżenie kradziezy, lecz o zrobienie zdjęcia złodzieja przez kamerę i wysłanie mailem np na nasz smartfon. Złodziej albo ucieknie kiedy zobaczy, że mamy jego twarz, albo nie przejmie się tym i nas obrabuje. Ale... my będziemy mieli jego zdjęcie - a to powinno policji wystarczyć do dość łatwego zlokalizowania złodzieja.

  • stau
  • 2011-11-08 16:50:07

Za prarę stówek kupujesz dobrą kamerę AirLive, zapinasz bezprzewodowo w router i masz podgląd na żywo na komórce... Jak dla mnie to lepsze rozwiązanie niż stawianie całego kompa do zrobienia ewentualnej foty :)

  • lu
  • 2011-11-08 20:38:08

user_x są różne laptopy, niektórych nie slychać naprawdę np . z pentium 3 , a znowych to te z dwiema kartami graficznymi i proc i5

  • zmeczona
  • 2011-11-08 22:25:59

A ja mam taki problem ze mialam codziennie zlodziei kradnacych co sie da przed domem zainstalowalam kamerki ale nie potrafie zainstalowac zeby odbierac zdalnie z internetu czy ktos mi pomoze ?jak to zrobic

  • blejk
  • 2011-11-08 22:33:10

trudne

  • zbłąkana
  • 2011-11-14 10:41:09

A ja z kolei zastanawiam się,jak to jest możliwe,że mimo monitorowania,muzea są w dalszym ciągu okradane?Wynika z tego,że na złodzieja nie ma chyba żadnego sposobu.

  • zbłąkana
  • 2011-11-14 10:42:42

Mój sąsiad,ma okno wychodzące na drzwi wejściowe do domu,a i tak złodziej wszedł i ukradł donicę z dużym kwiatem stojącą właśnie tuż przed oknem na schodach.

  • ConnectaXweb
  • 2011-11-14 14:16:11

Thanks for the free and great resource!This is a very great post.Good info, many thank you to the author.It's nice to sharing such a nice information.It’s my first time to read a post of yours and Im so glad I found it! http://www.connectaxweb.gr/

  • norjel
  • 2011-11-29 11:22:16

Świetny artykuł!Wszystkich nie zadowoli,ale cóż co niektórzy to posiadają wszechstronną wiedzę i sami programują lepsze soft-y.Artykuł pomocny,wielki 'thanks" dla autora!

  • pio
  • 2011-12-05 13:24:48

a nie łatwiej kamera IP? albo kamera podłączona do routera z hostem? Brak gotówki? wejdź

  • Giko