Jak podłączyć komputer do telewizora? Zobacz 5 sposobów

1 czerwca 2011 18:03 IDG News Service , Mariusz Koryszewski
Obraz z komputera przesyłany na telewizor bezprzewodowo? Jest na to kilka sposobów.
Komputer w telewizorzeKomputer w telewizorze Jeżeli chcesz oglądać treści z twojego komputera na ekranie telewizora masz kilka możliwości połączenia komputera z telewizorem. Oto one.

1. WiFi

Połączenie bezprzewodowe. Wiele nowoczesnych telewizorów ma wbudowaną kartę WiFi, ale jeżeli masz akurat odbiornik bez WIFI to jeszcze nic straconego. Większość odtwarzaczy Blu-ray ma wbudowane WiFi, a cena odtwarzacza jest dużo niższa niż telewizora. Zależnie od mieszkania przesyłanie wideo w wysokiej rozdzielczości może nie działać zbyt dobrze.

2. Ethernet

Stary, dobry kabel ethernetowy podłączamy do gniazdek LAN w komputerze i w odtwarzaczu (lub telewizorze). Kabel jest najłatwiejszym (nie trzeba szyfrować transmisji) i najbezpieczniejszym połączeniem, ale mało estetycznym.

3. HomePlug

Urządzenia tego typu to specjalne wtyczki, które wykorzystują sieć elektryczną w naszym mieszkaniu do transmisji danych. Wystarczy włożyć wtyczkę do gniazdka, by rozprowadzić internet po całym domu.

4. DLNA

Serwer DLNA to najwygodniejsze ze wszystkich rozwiązanie i można z niego skorzystać zarówno przy połączeniu przez Ethernet jak i WiFi. Wystarczy do tego program (np. najnowszy Windows Media Player w wbudowany w Windows 7) oraz kompatybilność naszego telewizora lub odtwarzacza z systemem DLNA. Cała operacja jest dziecinnie prosta - wystarczy uruchomić program - serwer i zaznaczyć odpowiednią opcję strumieniowania. I voila - już możemy za pomocą pilota od TV lub odtwarzacza wyświetlać treści z naszego komputera na telewizyjnym ekranie.

5. HDMI

Ostatecznie możemy połączyć komputer z telewizorem bezpośrednio za pomocą kabla HDMI.
Te rozwiązanie chyba jako jedyne gwarantuje korzystanie ze wszystkiego, co mamy na swoim komputerze, ale jest to rozwiązanie drogie (kilkumetrowe kable HDMI nie kosztują mało) oraz mało wygodne (sterować musimy z poziomu komputera)


Komentarze (21)

  • predek
  • 2011-06-01 20:52:03

7m kabel hdmi kosztuje 25zł, no faktycznie kosmiczna kasa

  • xxxd
  • 2011-06-01 21:15:34

tu nie jest napisane o kablach typu ,,no name" tylko porządnych kablach które nie psują się i nie psują jakości obrazu a takie niestety kosztują.

  • kolo
  • 2011-06-01 21:42:41

jeszcze sa kable noname brand i one koszyja jak noname a sa jakosci brand... juz byla mowa o takich kablach i to tylko nabijanie ludzi w butelke

  • nick
  • 2011-06-01 21:47:29

taa kabel HDMI psuje jakosc obrazu....

  • zeair
  • 2011-06-01 23:18:02

Jakoś kabla miała znaczenie przy analogu. W cyfrze nie ma. Występuje albo 0 albo 1. Mogą się co najwyżej równić tym, że prędzej czy póżniej w tanich kablach rozleci się obudowa wtyczki :)

  • nick...
  • 2011-06-02 09:32:26

co to za kretyński poradnik?w tym wypadku jedynie HDMI przesyła obraz na TV...ewentualnie wireless HDMI...każdy inny opisany tu sposób to JEDYNIE PRZESŁANIE PLIKU xxxd przestań bredzić - dałeś sie omotac pajacom od marketingu - fakt hdmi ma jeden bubel - dopuszcza przesyłanie niepoprawnych danych ale sa protokoły korygujące więc zasadniczo problem nie istnieje - a jak się pojawi to kabel do kitu

  • ptr100
  • 2011-06-02 10:28:21

Podłaczenie przez DLNA dziecinnie proste - trzeba jednak napisać z jakimi telewizorami jest to dziecinnie proste. Z Samsungami prawdopodobnie tak, z Sony nie.

  • zra
  • 2011-06-02 20:03:46

Kupiłem kiedyś telewizor, niby z PCMCIA. Dwa razy w sklepie się pytałem o ten slot, czy jest zgodny ze standardami, jak wygląda działanie i kompatybilność. Okazało się, że żadna karta nie działa, nie dostają nawet napięcia. Tym bardziej takie wynalazki jak np. karty Wi-fi. Spojrzałem na płytę główną, a tu zonk: Gniazdo jest PCMCIA. Ale wyprowadzenia to układ producenta. Telewizor został zamieniony z dopłatą na inny egzemplarz jako niezgodny z umową.

  • Gosć
  • 2011-06-03 08:49:10

W "cyfrowym kablu" (tak naprawdę cyfrowy nadal jest analogowym tylko z progiem rozróżniania sygnału przez urządzenia które łączy i dopasowaniami) małe zakłócenia są tolerowane (nie wszystkie) ale większe i tak zrobią swoje - a czym gorzej wykonany i dłuższy kabel (wiele włókien) tym większe szanse na większy wpływ wzajemny i zakłóceń aż poza granicę możliwości poprawnego rozpoznawania sygnału - szczególnie gdy stopniowo uszkadzane podłączenie ekranowania lub zaoszczędzone od początku. Nie do końca jakość kabla htmi nie ma znaczenia. W kablu hdmi czy jest sztywny i ciężki - bo potrafi stopniowo wyłamywać gniazdko, i w telewizorze i w kompie, szczególnie gdy zaoszczędzono na trzymaniu wtyczki przez obudowę urządzenia. Widziałem kable hdmi dające przekłamania w obrazie: poziome czarne linie, brak składowej koloru, okresowe zaniki obrazu lub dźwięku ale zwykle to wina styków, rzadko wielometrowej długości i związanych z tym aż tak dużych wzajemnych zniekształceń sygnału.

  • Gosć
  • 2011-06-03 08:49:34

Inna sprawa, że sprzedaje się towar (danym segmentom rynkowym klientów) po takiej cenie jaką się uznaje, że maksymalizuje sumaryczne zyski lub daje lepszą przyszłość, a w tym celu dokonuje cudów marketingowych aby klient uwierzył, że musi płacić (np. ocenia po marce czy opakowaniu lub wyglądzie budzącym zaufanie bo przecież nie sprawdzi eksploatacyjne serii ani egzemplarza a wiara w to co podają i to co się już kupowało wpływa bardziej na decyzję zakupu itd). Nie ma potrzeby idealizować ani przesadzać jak nick...

  • mkoryszewski
  • 2011-06-06 14:50:39

Dlaczego nie warto kupować drogich kabli HDMI dowiecie się z poniższego artykułu: http://www.kinodomowe.idg.pl/news/369751/Wszystkie.kable.HDMI.sa.takie.same.Dowiedz.sie.dlaczego.nie.warto.przeplacac.html

  • Nenya
  • 2011-06-07 20:44:13

@zra: a nie przyszło ci do głowy, że PCMCIA w telewizorze to gniazdo na moduł CI (inaczej moduł dostępu) dla naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T? Telewizory są w to gniazdo wyposażane z myślą o ewentualnym odbiorze kodowanych programów cyfrowych w przyszłości.

  • nick...
  • 2011-06-28 16:29:56

Ze im się chce takie prostactwa wypisywać toć to przedzkolaki wiedzą nie potrzeba serwisu wtkiego jak idg

  • nick...
  • 2011-09-25 00:11:08

Kliknij, żeby dodać komentarz

  • nick...
  • 2011-10-22 05:26:26

Kliknij, żeby dodać komentarz

  • nick...
  • 2011-10-22 05:26:28

Kliknij, żeby dodać komentarz

  • Jot
  • 2012-02-03 22:38:24

nie wiem kogo mam za to przepraszać ale ja mam kable z Tesco za 5zł i niestety działają bezproblemowo - tak mi przykro że nie mogą ponarzekać

  • Jurek
  • 2012-02-15 16:01:32

Mam TV Tosiba 32 LED.Dekoder satelity N.Polączenia przez kabelk HDMI 2 mb za 28 zł wejscie 1 .Objawy : po odpaleniu dekodera i telewizora czsami komunikat brak połaczenia z HDMI. A jest dobrze połączone.Bywa tez tak ,że telewizor potrafi sam sie wyłączyć. Pytanie? czy to wina kabla czy telewizora bo jest jeszcze na gwarancji.

  • Netka
  • 2012-09-04 16:58:47

POMOCY, mam PC Windows XP dell bez wyjścia HDMI a telewizor z tymi wejściami , niby kabel podłaczyłam ale mam komunikat słaby sygnał lub nie taka rozdzielczośc. Co robić?

  • leo
  • 2012-12-18 15:37:05

A WiDi ? Przecież to jest najlepszy sposób

  • Zibi
  • 2013-12-25 12:35:26

NO WIDI. NAPEWNO:)))))