Nie daj się wykiwać. Uważaj na nowy program subskrypcji Adobe!

PC World 12 kwietnia 2011 18:28 Krzysztof Lech
Firma Adobe wprowadziła do swojej oferty nowy pakiet oprogramowania Adobe Creative Suite 5.5. Zaproponowała swoim klientom również nowy plan płatności oparty na zasadzie subskrypcji. Dzięki niemu użytkownik ma szansę zapłacić...więcej!
Nowy pakiet Adobe Creative Suite 5.5 niesie ze sobą kilka nowości takich jak np. większe wsparcie dla urządzeń mobilnych oraz ulepszona obsługa HTML5. Klient ma możliwość nabycia pakietu(lub jego poszczególnych komponentów) poprzez zakup licencji lub korzystając z nowego rozwiązania polegającego na miesięcznej subskrypcji. Ta druga, polecana przez Adobe propozycja, może wydawać się na pierwszy rzut korzystniejsza, lecz czy tak jest w rzeczywistości? Raczej nie!

Aby to udowodnić, weźmy pod uwagę np. najpopularniejszy program pakietu Creative Suite, czyli znany większości z nas Photoshop . Wykupienie regularnej licencji wymaga wygrzebania z portfela 699 USD. Jest to spora suma, tym bardziej jeżeli porównamy ją do miesięcznej subskrypcji, która została ustalona na poziomie 35 USD. Czy ta druga propozycja nie jest zdecydowanie lepsza? Okazuje się, że nie, jeżeli planujemy korzystać z Photoshopa przez okres dwóch lub więcej lat.

Przeprowadźmy kilka obliczeń. Płacąc za miesięczną subskrypcję 35 dolarów, otrzymamy rocznie sumę 420 dolarów. Oznacza to, że jeżeli planujemy pracować z Photoshopem przez taki okres czasu, subskrypcja jest bardziej korzystna, gdyż zapewnia, że w kieszeni sprytnego klienta pozostanie blisko 180 dolarów. Idźmy jednak dalej. Po dwóch latach opcja miesięcznej subskrypcji wiąże się z wydaniem 840 USD, po trzech - 1260 USD, natomiast po czterech - 1680 USD. Sytuacja nie wygląda już więc tak różowo, gdyż na wykup licencji wydajemy jednorazowo 699 USD, co z każdym następnym rokiem daje nam nieliche oszczędności na poziomie, odpowiednio, 141 USD (2 lata), 561 USD (3 lata) i 981 USD (4 lata). Oczywiście podobna zasada sprawdza się także w przypadku pozostałych programów pakietu Creative Suite, jak i całych pakietów.

A co z nowymi wersjami, zapytacie?

Nowy plan subskrypcji (Subscription Editions) gwarantuje oczywiście klientom, że będą oni bez dodatkowych opłat mogli pracować z najbardziej aktualnymi wersjami oprogramowania. Adobe zapowiedziało jednak nowy plan rozwoju, zgodnie z którym większe uaktualnienia pakietu Creative Suite (począwszy od wydanej właśnie wersji 5.5) będą się pojawiać co dwa lata.

Oznacza to, że zakupując wspomnianego Photoshopa w subskrypcji, nie trzeba ponosić żadnych dodatkowych kosztów przy jego aktualizacji, która w przypadku wykupienia licencji wyniesie 199 USD.

Trzeba tutaj zwrócić jednak uwagę na następujący fakt. Nawet jeżeli doliczymy koszt przeprowadzenia upgrade’u (199 USD), w dalszym ciągu opcja wykupienia licencji, biorąc pod uwagę okres użytkowania trzy- lub czteroletni, będzie znacznie tańsza!

W przypadku subskrypcji trzeba się bowiem liczyć z następującymi kosztami: 1266 USD w okresie trzech lat, lub 1680 USD w okresie czterech lat. Porównując to z opcją wykupu licencji, otrzymamy sumę 898 USD (699 USD + 199 USD). Oczywiście może się też tak zdarzyć, że użytkownik nie będziesz potrzebował przeprowadzać aktualizacji.

Kolejny przykład

Dwa lata temu kupując program InDesign CS 5.0, trzeba było zapłacić za pełną licencję 699 USD. Po dwóch latach przejście do obecnie najnowszej wersji 5.5 oznacza wydanie kolejnych 199 USD, natomiast przejście do kolejnej - mającej pojawić się za dwa lata wersji 6.0 - to prawdopodobnie kolejne 199 USD, czyli w sumie 937 USD. Dla porównania, jeżeli weźmiemy pod uwagę ten sam czteroletni okres w przypadku subskrypcji, otrzymamy sumę 1440 USD.

Podsumowanie

Podsumowanie jest proste i oczywiste. Wykupienie licencji na wybrany program lub pakiet Adobe Suite wraz z poniesieniem dodatkowych kosztów zakupu pojawiających się co dwa lata aktualizacji, będzie i tak tańszym rozwiązaniem niż przygotowany przez Adobe nowy plan płatności oparty na subskrypcji.

Oczywiście zasada ta sprawdza się tylko w przypadkach, gdy zakup oprogramowania wiąże się z jego dłuższym użytkowaniem.


Komentarze (17)

  • jotgie
  • 2011-04-12 20:50:13

Zakup telewizora na raty też jest droższy... tu jest dokładnie to samo! Tylko inaczej się nazywa (subskrypcja). Inna nazwa to leasing.

  • ja
  • 2011-04-12 21:21:55

Pytanie zasadnicze. Czy w subskrypcji jeśli będziemy ją posiadali musimy zainstalować np Photoshopa 5 i aktualizację czy od razu np Photoshopa 6? Wydaje mi się, że właśnie mając subskrypcję dostajemy tak naprawdę licencję na najnowszą wersję a w przypadku normalnej licencji mamy licencję na wersję starszą + upgrade do nowszej. Czyli jeśli ktoś będzie chciał upgrade'ować dwa razy to najpierw będzie musiał instalować PS5 później upgrade do PH6 a następnie do PH7. Przy subskrypcji od razu instalnie PS7. Oszczędność czasu

  • Singel
  • 2011-04-12 22:19:01

Poza tym łatwiej wyłożyć 35 dolców,niż 700.Mniej boli...

  • nick...
  • 2011-04-12 23:28:50

@jotgie nie jest to samo bo jak spłacisz raty to produkt jest Twój, a tutaj... pozostanie się wspomnienie i pliki .psd ;p

  • Jarek
  • 2011-04-13 08:39:11

Re: ja Odpowiadam na pytanie zasadnicze: nie trzeba instalować wcześniejszych wersji, żeby instalować wersje Upgrade. Wersje te obligują do podania klucza produktu z wersji pełnej, przy czym nie musi być to poprzednia wersja.

  • Krzysztof
  • 2011-04-13 08:50:06

Co za głupi artykuł. Trzeba było policzyć ile bym zapłacił za 20 lat suskrybcji !!!!! Przecież to ma działać s druga stronę czyli potrzebuje coś wykonać w photoshopie ale bardzo sporadycznie to wtedy wykupuje licencje na miesiąc i już.

  • ~gość
  • 2011-04-13 09:53:18

a jesli bede chcial kupiony program pozniej odsprzedac?

  • ~Konio
  • 2011-04-13 09:57:37

Spodziewając się wydania nowej wersji za < 6 m-cy też warto skorzystać z subskrypcji do czasu kolejnego wydania. Moga dojśc do tego jeszcze kwestie dogodniejszego odliczania czegoś takiego od kosztów uzyskania przychodu. Przedstawiliście to bardzo jednostronnie tak, jakby Adobe chciało oszukać, a dają przecież tylko dodatkową możliwość, stając się bardziej elastycznymi. ISTNIEJĄ osoby, dla których taka opcja jest dogodniejsza. Dla pozostałych i malkontentów z PCW pozostaje dotychczasowy model.

  • ~cabi
  • 2011-04-16 19:21:15

Ja bym wolał wykupienie licencji na produkt Adobe niż subskrypcję.

  • Kris
  • 2011-06-07 19:09:34

Hej, nie oceniam tej możliwości, bo najważniejsze że coś nowego i szersza oferta sposobu zakupu. Był czas kiedy prawie nikogo nie było stać na Adobe. Wyjątkowo legal posiadali właściciele wydawnictw, ci których było łatwo namierzyć przez BSA. Teraz bezproblemowo uaktualniać można kolejne wersje i nie jest to jakaś wielka przeszkoda finansowa. Uaktualniam design standard do design premium za ok 1700 i uwazam ze to nie duzo. Subskrypcja mi nie pasuje, bo to dobre rozwiązanie dla firmy typu drukarnia

  • g
  • 2011-06-08 08:54:23

cs5 wyszlo rok temu, a nie 2 lata temu.

  • nik
  • 2011-08-03 13:22:28

Kompletny brak profesjonalnego podejścia do tematu przez autora tego studenckiego pseudo artykułu. Brak wiedzy w zakresie prowadzenia działalności, zarządzania kosztem, płynnością finansową, itp. Sanowny Panie redaktorze! Głównym odbiorcą legalnego oprogramowania tego typu są w Polsce firmy. Adobe głównie dla nich stworzył program subskrypcji, jako dodatkową opcję rozliczenia i integracji kosztu wytworzenia sprzedaży. Taka opcja jest szalenie korzystna dla firm mających co jakiś czas konieczność wykorzystania rzeczonego oprogramowania a także dla firm wykorzystujących je w sposób ciągły dla których jednak czasem z różnych przyczyn istotne jest łatwe i przejrzyste rozliczanie kosztu uzyskania przychodu per konkretny projekt/zadanie/zlecenie... Szkoda z resztą gadać...

  • skr
  • 2012-02-03 15:25:36

raty? ciekawe... raty powoduja ze finalnie nabywasz produkt przestajac placic.

  • inr
  • 2012-12-13 16:54:02

Oj, Nik, zdaje się, że nie masz pojęcia o działalności przedsiębiorstwa.

  • kate
  • 2013-04-09 11:50:50

Beznadziejny artykuł. W końcu pojawiła się możliwość zakupu oprogramowania na każdą kieszeń. Autor artykułu nie wziął pod uwagę upgradów ,które pojawiają się mniej więcej co rok...Pewnie ,że można na staruszku pracować i 10 lat...Idiotyczny artykuł...

  • nick