Użytkownik iPhone'a biedniejszy od właściciela BlackBerry

PC World 4 kwietnia 2011 21:27 Krzysztof Lech
Zazwyczaj widząc osobę posiadającą iPhone'a zakładamy, że raczej nie narzeka ona na brak pieniędzy. Wnioski z badań przeprowadzonych w Wielkiej Brytanii są jednak zgoła inne - jeden na pięciu ankietowanych właścicieli kultowego smartfona Apple notorycznie zmaga się z debetem na koncie.
Badanie przeprowadzone zostało przez firmę YouGov, która objęła nim grupę 2000 Brytyjczyków. Płynące z niego wnioski są dosyć zaskakujące kłócąc się z ogólnie przyjętym założeniem, że na zakup iPhone’a decydują się przede wszystkim osoby dysponujące zasobnym portfelem.

iPhone a debet na koncie

Okazuje się jednak, że jeden na pięciu właścicieli iPhone’a nieustannie korzysta z debetu na koncie, co stanowi wyniki dwukrotnie większy od średniej krajowej. Dla porównania - 54% posiadaczy smartfonów z Androidem i połowa użytkowników BlackBerry przyznaje, że nigdy nie miało debetu.

Bogaci najczęściej wybierają BlackBerry

Kolejne informacje płynące z badania są takie, że w grupie osób zarabiających ponad 50 tysięcy funtów rocznie znalazło się 10% użytkowników BlackBerry, 7% użytkowników telefonów z Androidem i 5% użytkowników iPhone’ów. Z drugiej strony, w grupie osób zarabiających rocznie poniżej 20 tysięcy funtów, pierwsze miejsce przypadło dla zwolenników sprzętu Apple (50%), natomiast kolejne właścicielom BlackBerry (38%) i telefonów z Androidem (27%).

Android pokonuje iPhone’a

Co istotne, iPhone przegrywa walkę z ekspansją telefonów pracujących pod kontrolą mobilnego systemu Google’a. Spośród 2000 respondentów 28% przyznało bowiem, że postawiło na Androida, natomiast 26% zadeklarowało, że kupiło sprzęt Apple. W zestawieniu tym BlackBerry odnotował wynik na poziomie 14%, zaś pozostałym ujętym w raporcie firmy YouGov platformom przypadło w udziale 6% (Symbian) i 5% (Windows Phone 7).


Komentarze (17)

  • Gosć
  • 2011-04-05 07:13:19

Najciekawsze jest kupowanie wielokrotnie częściej z androidem przez biednych (27% wobec 7% u zarabiających więcej i niemiewających debetu czyli raczej umiejących myśleć, w tym ekonomicznie). Widać do czego przede wszystkim został zrobiony android i z jakich segmentów ściąga się forsę najłatwiej.

  • Gosć
  • 2011-04-05 07:46:07

Ciekawe, że z androidem kupują raczej biedniejsi (27 wobec 7) i mający dużo częściej problemy z debetem na swoim koncie. Widać do czego głównie jest android i dla kogo (mającego problemy z myśleniem racjonalnym w tym ekonomicznym).

  • ~phi
  • 2011-04-05 08:18:04

ajfon i +5 do lansu, hehehe

  • ~gość
  • 2011-04-05 08:32:19

błazenada... czy, to że mam telefon za 100zł czy za 2500zł znaczy,że mam kasę albo jej nie mam?czy osoba zamożna, kupując telefon za 100zl staję się od razu osobą biedną? czy osoba zarabiająca 1300zł, okladając przez x lat na tel BB, od razu jest osoba zamożną? wszędzie się mówi o tym ,aby nie "szuflatkować" ludzi a właśnie to robocie. a na koniec-MIEĆ a BYĆ to 2 różne rzeczy..

  • Spider
  • 2011-04-05 11:29:25

Debet na koncie jest spowodowany tym, że to użytkownicy iPhone'ów najczęściej kupują aplikacje na swoje telefony...a jak się za nie płaci? Jedynie kartą kredytową. Więc posiadany debet to właśnie zakupy w AppStore :)

  • ~gość
  • 2011-04-05 19:18:18

Nie widzę informacji czy tel. prywatny czy firmowy. Blackberry to domena firm, jeśli firma ma serwer do poczty mobilnej blackberry to raczej kupuje telefony blackberry. Więc biedak z IPhonem kupil go za swoje, a bogacz z Blackberry korzysta z tel. firmowego, a nie wiadomo co by kupił za swoje. Podobnie Android - firma kupi pracownikom tel. kierując się ceną, a telefony z Androidem kosztują mniej, a do pracy nadają się tak samo jak iPhone czy Blackberry. Ci z debetem od iPhone''a to np. młodzi z kredytem hipotecznym i dziećmi na głowie, a jak ktoś zarabia powyżej 50K GBP to prawdopodobnie pracował parę lat na swoje stanowisko wiec jest od nich starszy i część wydatków ma za sobą itd. Przy pomocy odpowiedniej stastyki można udowodnić co się chce.

  • nick...
  • 2011-07-06 00:57:56

A good many vaulables you've given me.

  • nick...
  • 2011-07-06 05:31:15

Ab fab my godloy man.

  • nick...
  • 2011-07-06 05:31:21

Ab fab my godloy man.

  • nick...
  • 2011-07-06 14:13:45

Kewl you should come up with that. Excellnet!

  • nick...
  • 2011-07-06 14:18:26

And I thought I was the senisble one. Thanks for setting me straight.

  • nick...
  • 2011-07-06 14:33:15

Ya learn sometnhig new everyday. It's true I guess!

  • nick...
  • 2011-07-08 05:11:20

The genius store called, they?re rniunng out of you.

  • nick...
  • 2011-07-09 07:30:33

I suppose that sounds and smlels just about right.

  • nick...
  • 2011-07-09 11:25:44

Sueproir thinking demonstrated above. Thanks!

  • klc
  • 2011-09-05 09:38:03

Ciekawe, że iPhona kupują raczej biedniejsi (50 wobec 5) i mający dużo częściej problemy z debetem na swoim koncie. Widać do czego głównie jest iPhone i dla kogo (mającego problemy z myśleniem racjonalnym w tym ekonomicznym). Zawsze tak wybiórczo traktujesz dane???

  • nick...
  • 2012-10-11 07:11:05

Ha! Przekaż wszyskim Polakom i Ruskom (Ruskowi) a nawet Jeremiemu (mimo, że jest z Nowej Zelandii :P) Wesołych Świąt xD. Bawcie się dozrbe i wznieście toast za mnie, a ja odwdzięczę się tym samym ;) xD