Inkscape 0.48.1 - darmowy zamiennik Illustratora i CorelDraw

PC World 15 marca 2011 16:58 Robert Szyszka
Zdjęcia wykonane za pomocą aparatów, czy tradycyjne grafiki nie nadają się do zastosowania w niektórych projektach. Podczas skalowania tracą bowiem jakość. W takich sytuacjach potrzebne są grafiki wektorowe. Aby je stworzyć czy edytować nie wystarczy Photoshop. Niezbędny jest CorelDraw, Adobe Ilustrator bądź niczym im nie ustępujący, bezpłatny Inkscape
Werdykt PC Worlda
Inkscape 0.48.1Kliknij, aby powiększyćInkscape 0.48.1

Inkscape 0.48.1 to rozbudowany i funkcjonalny edytor grafiki wektorowej. Bez problemu zastępuje komercyjne narzędzia.

Zalety:
 • oferuje funkcje dostępne jedynie w drogich komercyjnych programach
 • wbudowane narzędzia do wektoryzacji grafiki rastrowej

Wady:
 • niewygodny sposób obsługi niektórych funkcji

Do pobrania:
Inkscape 0.48.1 to edytor grafiki wektorowej. Oferuje narzędzia do tworzenia kształtów, gradientów, ścieżek. Bazuje na standardzie SVG ale obsługuje również formaty wektorowe, postscriptowe i grafiki rastrowej. To odpowiednik komercyjnego Ilustratora i CorelDraw.

Ma wszystkie udogodnienia niezbędne do tworzenia zaawansowanych prac. Ułatwia generowanie autokształtów zarówno dwu, jak i trójwymiarowych, oferuje narzędzia do ich transformacji, pozwala grupować i szeregować zestawy obiektów. Rysuje linie proste oraz krzywe parametryczne (sklejane i Beziera). Pozwala tworzyć ścieżki, gradienty i palety kolorów. Zaawansowane funkcje służą do umieszczania w projektach i edytowania tekstu. Obsługuje oczywiście warstwy. Jako jeden z niewielu darmowych programów na rynku ma wbudowane opcje wektoryzacji formatów rastrowych, co pozwala wtórzyć grafiki wektorowe na przykład z plików bitmapowych. Kilkaset różnych filtrów i efektów pozwala tworzyć niesamowite prace. Obsługuje takie formaty jak EPS, JPEG, PNG czy TIFF rozpoznaje pliki PovRay i JavaFX.

Imponujące są zasoby online tworzone przez społeczność użytkowników skupioną wokół Inkscape’a. Oferowane są rozbudowane tutoriale, poradniki i instrukcje obsługi (także w języku polskim). Opisywane dostępne publikacje książkowe, prezentowane projekty wykonane za pomocą programu. Użytkownik może skorzystać z zawierającej kilkadziesiąt pozycji biblioteki klipartów. Rozbudowane formu pozwala uzyskać odpowiedzi na pytania dotyczące obsługi czy eliminowania błędów.

W wersji 0.48.1 Inkscape’a skupiono się głównie na usunięciu błędów - to tak zwany wariant poprawkowy a nie rozwojowy. Naprawiono mechanizm eksportowania masek i błędne funkcjonowanie edytora węzłów prowadzące do zawieszania się aplikacji. Prawidłowo odświeżane są prowadnice z czym były kłopoty w trakcie używania starszych bibliotek GTK. Wyeliminowano zawieszanie się Inkscape’a powodowane brakiem ikon startowych czy otwieraniem dialogowego okna właściwości dokumentu oraz używaniem klawisza Shift podczas edycji obiektów. Program lepiej obsługuje klonowane obiekty i współpracuje z systemem Mac OS X. Autorzy zlikwidowali także wyeliminowane wcześniej usterki, które pojawiły się ponownie wraz z wersją 0.48 Dotyczy to w szczególności obsługi klawisza Shift podczas edycji węzłów i działania funkcji powielania węzłów. Przywrócono funkcjonowanie narzędzia konwertującego segmenty na linie proste.

Inkscape dostępny jest w polskiej wersji językowej. Jak większość oprogramowania tworzonego na licencji GPL wymaga przyzwyczajenia do nieco odmiennego sposobu obsługi i korzystania z różnych funkcji. Możliwości programu w pełni jednak to rekompensują.

Inkscape sprawdzi się w zastosowaniach profesjonalnych, wszędzie tam, gdzie wykonuje się w pełni skalowalne grafiki. Jest idealny to tworzenia banerów reklamowych czy logotypów. Nie służy do obróbki rastrowej grafiki zdjęć cyfrowych. Jeżeli szukasz funkcjonalnego edytora grafiki wektorowej program zaspokoi wszystkie twoje wymagania. Inkscape jest dla grafiki wektorowej tym, czym dla rastrowej Gimp.


Komentarze (13)

 • seekator
 • 2011-03-15 17:54:01

Wszystko fajnie ale jest woooolny jak kobyła zaledwie przy jednym filtrze i lekkim zoomie. Gdyby zoptymalizowali by go odpowiednio to by był moim numer jeden , a tak ... nawet cztery rdzenie mu nie pomogą.

 • ~insert
 • 2011-03-15 18:24:29

To jest prawda nawet na czterech rdzeniach pracuje wolniej niż ilustrator i corel. Szkoda bo ma fajny potencjał i kilka ciekawych pomysłów.

 • asttt
 • 2011-03-15 18:44:06

Program jest w zupełności wystarczającym zamiennikiem dla wszystkich amatorów. Bardzo przydatny m. in. w pracach naukowych, mgr jak i w przypadku grafiki wektorowej na strony internetowe.

 • asttt
 • 2011-03-15 18:44:06

Program jest w zupełności wystarczającym zamiennikiem dla wszystkich amatorów. Bardzo przydatny m. in. w pracach naukowych, mgr jak i w przypadku grafiki wektorowej na strony internetowe.

 • blaze
 • 2011-03-15 19:49:23

Heh, może i jest wolny, ale z mojego doświadczenia tylko na Windowsie, ale to z powodu GTK a nie samego programu. Na systemie dla którego był stworzony funkcjonuje bardzo dobrze i wydajnie. Ciężko zgodzić się z tym, że niektóre funkcje są niewygodne - imho jest to kwestia przyzwyczajenia do powszechniejszych, z reguły płatnych programów. Ponieważ korzystam z Inkscape''a od paru ładnych lat, dla mnie niewygodnie korzysta się z wielu funkcji np. w Illustratorze. Moim zdaniem Inkscape sprawuje się o wiele lepiej niż Corel czy Illustrator (może to tylko właśnie kwestia przyzwyczajenia), poza jedną jego (Inkscape''a) bardzo bolesną wadą - nie ma możliwości zapisu do CMYK.

 • raj
 • 2011-03-15 23:13:54

Nie wiem kto mówi że Inkscape jest wolny? Edytowałem w tym programie ostatnio mapę (SVG wyeksportowane z OpenStreetMap) składającą się z około 15 tysięcy obiektów i program działał naprawdę bardzo szybko i sprawnie. A komputer mam nic nadzwyczajnego, zwykłe Pentium 4, o żadnych wielu rdzeniach to nawet się nie śniło... Korzystam z tego programu od dłuższego czasu i jestem bardzo zadowolony. Chyba jedyna wada to brak możliwości czytania formatu CDR, więc trudno jest wymieniać dane z użytkownikami Corela. Ale tego formatu chyba nic poza Corelem nie czyta - z formatem CDR w grafice wektorowej jest tak, jak iles tam lat temu było z formatem DOC w edytorach tekstów, zanim pojawiły się inne edytory czytające ten format...

 • ~HHH
 • 2011-03-16 10:41:11

do raj dziwne, bo mi Inkscape odczytuje pliki CDR. Jeśli nie mozesz ich otworzyć, to zawsze jest Uniconvertor.

 • ~n2
 • 2011-03-17 01:34:48

Niestety ale ten program wypada blado, oby jak najszybciej dorównał rozwojem GIMPowi.

 • Kris
 • 2011-03-20 21:19:15

Dobrze, że jest taki program, bo to konkurencja do Illu... i korela. Oczywiście w małym zakresie, ale jednak. A tak poważnie, to oprogramowanie Adobe jest narzędziem produkcyjnym, naszpikowanym standardami i patentami. Nie wyobrażam sobie korzystanie z Inkscape w celach zarobkowych.

 • nick...
 • 2011-04-10 10:52:05

No ja zarabiam na layoutach w inkscape na 99design.com... zainstalowalem arch linuxa, na nim postawilem sobie netbeans'a i eclipse ... I tym sposobem mam legalne, wystarczające oprogramowanie za frytki ;)

 • WiktorWektor
 • 2013-03-10 18:18:06

Największą bolączką tego programu są problemy z CMYKiem który został zrobiony na pół gwizdka. Niby gdzieś się tam przewija ale jednak funkcja ta pozostawia wiele do życzenia.

 • nicinick
 • 2013-03-10 18:24:00

dziwne, u mnie chodzi super na laptopie z dwurdzeniowym prockiem 2.1, grafiką zintegrowaną 256 i 2gb ramu.

 • EPIC POLAND
 • 2013-07-31 08:16:05

Więcej tutoriali można znaleźć też tutaj: http://www.coreblog.pl/tag/inkscape/ swoją drogą fajną sprawą jest to, że Inkscape pozwala edytować pliki PDF (na tej stronce też o tym znajdziecie).

reklama

Popularne produkty

Nokaut

  Rekomendacje

reklama
Kontakt - Regulamin - Polityka prywatności
Serwis zgodny z ASME - Serwisy IDG - Reklama -

Prenumerata: PC World, Computerworld, CIO, Networld
© Copyright 2014 International Data Group Poland S.A.
02-092 Warszawa ul. Żwirki i Wigury 18a
tel.(+4822)321-78-00   fax(+4822)321-78-88
Archiwum wiadomości: 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005 2004 2003 2002 2001