Sandisk, Sony i Nikon tworzą nowy format ultraszybkich kart pamięci

1 grudnia 2010 15:01 Maciej Kluk
Trójka gigantów branży fotograficznej stara się wprowadzić nowy typ pojemnych kart pamięci umożliwiający niezwykle szybki transfer danych. Nowy format miałby wykorzystywać interfejs PCI Express.
Jak informuje The Inquirer, Sandisk, Sony oraz Nikon pracują razem nad stworzeniem kart pamięci nowego typu. Ich propozycje trafiły już do CFA (Compactflash Association) oraz innych organizacji odpowiedzialnych za standardy kart i czekają na akceptację.

Obecne na rynku karty w standardzie CF 6.0 oferują transfer danych z prędkościami do 167MB/s. Nowy format miałby umożliwiać trzykrotnie szybszy zapis i odczyt - do 500MB/s. Wszystko to przy pojemnościach kart aż do 2TB. Według twórców projektu taką prędkość udałoby się osiągnąć zmieniając interfejs z obecnego w kartach CF (PATA) na dużo wydajniejszy PCI Express.

Nowe karty pamięci mają być przede wszystkim przeznaczone dla profesjonalnych fotografów. Wielka pojemność nowego standardu i szybkość transferu mogą jednak spowodować, że będą one szerzej wykorzystywane w urządzeniach elektronicznych z innych branż.


Komentarze (4)

  • ~beer
  • 2010-12-01 20:44:27

Tylko czy rzeczywiście w branży FOTO są potrzebne takie prędkości? Zwykle ograniczeniem jest nie prędkość kart pamięci, a możliwości aparatów...

  • Adrian
  • 2010-12-02 08:57:54

Sa potrzebne, teraz aparat buforuje dane i zapisuje je powoli na karte tam jest zawsze waskie gardło

  • ~darek
  • 2011-05-20 11:31:48

Super. Ale najważniejsze, że stworzą jeden standard.

  • ~pep
  • 2011-09-11 09:44:34

Czy są potrzebne to sobie policz. Jedno zdjęcie RAW jakieś 20 MB z prędkością powiedzmy 8 klatek na s to już 160 MB/s.

reklama

Popularne produkty

Nokaut

PC World z prezentem!

Tak, zamawiam 12 wydań PC World po 14,09 zł każde (zamiast 19,90 zł) od numeru 6/2012.
Dodatkowo program Panda Antyvirus Pro 2012,
chroniący aż 3 komputery, dostanę za darmo.

PC World 6/2012
Nowy numer PC World 6/2011
Razem: 169


  • Z darmową wysyłką
Wyrażam zgodę na wykorzystywanie mojego adresu email do celów marketingowych. rozwiń »

Pobierz bezpłatnego e-booka

20 lat polskiej sieci
Ebook 20 lat polskiej sieci to kompletna charakterystyka polskiego internetu (oraz polskiego internauty). Odpowiadamy na pytanie, jak wygląda nasz kraj na tle bliższych i dalszych europejskich sąsiadów pod względem popularyzacji szerokopasmowych łączy internetowych i rynku mobilnego. Wymieniamy również wady i zalety korzystania z bezpłatnych punktów dostępowych.
Jeśli chcesz otrzymać darmowego e-booka, wpisz swój adres e-mail. Wyślemy Ci go natychmiast!
Wyrażam zgodę na wykorzystywanie mojego adresu email do celów marketingowych. rozwiń »

  Kariera w IT 2012

Kariera w IT 2012
Uczelnie, rynek pracy, rekrutacja, pracodawcy, rozwój zawodowy - czyli wszystko, co chcielibyście wiedzieć o pracy specjalistów IT w Polsce. Piszemy jakie uczelnie wybrać, dlaczego warto studiować informatykę i kierunki techniczne, jak wygląda proces rekrutacji i jak dobrze wypaść przed pracodawcą, opisujemy pracodawców - firmy IT - i możliwe ścieżki kariery.

  Rekomendacje

reklama
reklama
Warunki obsługi - Kontakt - Regulamin - Polityka prywatności
Serwis zgodny z ASME - Serwisy IDG - Reklama -

Prenumerata: PC World, Computerworld, Networld
© Copyright 2012 International Data Group Poland S.A.
04-204 Warszawa ul. Jordanowska 12
tel.(+4822)321-78-00   fax(+4822)321-78-88
Archiwum wiadomości: 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005 2004 2003 2002 2001