Czy wiesz, że kiedy "usuwasz" pliki ze swojego komputera, mogę one nadal pozostać na dysku twardym? W wielu przypadkach, usunięte pliki można łatwo odzyskać, bo większość systemów operacyjnych usuwa tylko łącza do danych, pozostawiając je same na dysku. Istnieją proste sposoby na całkowite usunięcie plików.
Zwykły sposób kasowania plików jest OK, jeśli chodzi o codzienne dane, które przepływają przez komputer. Czasem, ze względów bezpieczeństwa, chcemy jednak trwale usunąć dane, takie jak sprawozdania finansowe, hasła czy dokumentacja medyczna. Wrażliwe dane najlepiej usuwać jednym z programów do całkowitej anihilacji.

Eraser

Ciekawy program do usuwania danych to Eraser - bezpłatne i łatwe w użyciu narzędzie, które nadpisuje pozostałość po pliku generowanymi losowo informacjami. Program współpracuje z systemami rodziny Windows - XP, Vista i 7. Oferuje też wiele metod nadpisywania danych. Niektóre z nich wykorzystuje m.in. Departament Obrony Stanów Zjednoczonych.

Zobacz również:


Eraser dobrze integruje się z systemem Windows. Kiedy chcesz bezpiecznie usunąć dane, wykonaj zwyczajnie następujące kroki:

1. Przejdź do pliku lub folderu, który chcesz bezpiecznie usunąć.

2. Kliknij prawym przyciskiem myszy na pliki/foldery i wybierz z menu kontekstowego "Eraser".

3. Zaznacz i kliknij przycisk "Usuń" w menu Eraser.

SDelete

Dla użytkowników, którzy nie potrzebują interfejsu graficznego, polecamy systemowe narzędzie o nazwie SDelete. Aplikację należy pobrać ze strony Microsoft i zainstalować. Później, wystarczy skorzystać z poniższej instrukcji:

1. Kliknij przycisk Start i wybierz: Uruchom ...

2. Wpisz polecenie cmd i naciśnij klawisz "Enter".

3. Przejdź do ścieżki, w ktorej znajduje się SDelete. Na przykład, jeśli znajduje się w katalogu C:\cmdtools, wpisz w konsoli cd C:\cmdtools i naciśnij "Enter".

4. Teraz wpisz sdelete <ścieżka do pliku lub folderu> i wciśnij "Enter". Na przykład, aby skasować C:\mojetajnedane.txt, wpisz w konsoli sdelete C:\mojetajnedane.txt.

5. Gdy pliki zostaną usunięte, otrzymasz potwierdzenie. Gotowe!

Korzystając z obu programów, warto pamiętać, że tak usunięte dane przez nikogo nie zostaną już odzyskane. Nawet przez użytkownika!


Komentarze (7)

 • Lena(R)
 • 2010-11-03 16:31:42

No cóż, usuwamy nasze dane, ale wpisujemy w to miejsce inne. Także koniec końców fizycznie danych nie kasujemy, tylko zapobiegamy ich celowemu lub przypadkowemu przywróceniu przez osoby postronne. No cóż, ale lepszy taki sposób niż żaden.

 • Scorcerer
 • 2010-11-03 17:38:26

shred albo dd if=/dev/urandom of=/dev/sda :)

 • ~Nobady
 • 2010-11-04 01:35:22

@Scorcerer Nie jest to zbyt skuteczna metoda, bo dane raz nadpisane można jeszcze odczytać, nie wiem jak z SSD ale dla tradycyjnych dysków magnetycznych najlepiej używać metody np. Gutmann Wipe lub DoD 5520.22-M. Jak ktoś sprzedaje dysk to polecam odpalić przedtem Dban i minimum short DoD, zajmie to sporo czasu, ale nikt zbyt szybko nie odzyska skasowanych danych.

 • ~max
 • 2010-11-04 10:16:25

re Nobady: tak mówi teoria. A próbowałeś kiedyś odzyskać takie dane? Ja próbowałem (dysk oddany do profesjonalnej firmy odzyskującej dane) i mam jasną odpowiedź na ten temat: NIE MA KURDE SZANS (kurde można zamienić na mocniejsze słowo). Dane były zwyczajnie nadpisane, nawet nie shreddowane. O żadnych gutmanach i innych cudach nie wspominając. Odzyskiwanie nadpisanych sektorów faktycznie kiedyś było możliwe, ale to było w czasach dysków 40MB, a nie 2TB. W praktyce metoda Scorcerera jest idealna i niezawodna. btw: z SSD niczego nie odzyskasz pod nadpisaniu, nawet teoretycznie.

 • ~Bobmer
 • 2010-11-04 15:13:04

Polecam bardzo dobry darmowy program DeleteOnClick, który pojawia się tylko w menu kontekstowym przy usuwaniu pliku, i już nie do odzyskania :D. pozdrawiam

 • Łukasz
 • 2012-05-14 02:22:32

Czy mogę tym programem usunąć kopie systemu win7?

 • KOLO
 • 2013-05-29 22:52:52

NO TAK WSZYSTKO ŚWIETNIE NAPISANE ,ALE CZY TE WASZE PROGRAMY DO TRWAŁEGO USUWANIA DANY RZECZYWIŚCIE SA TAKIE DOBRE , NIE MA TAKICH PROGRAMÓW !!!!!!!!!!!!!!!!!! PRACUJE W POLICJI I OTWORZE KAŻDY KOMPUTER NAWET GDY ZOSTANĄ TRALE USUNIĘTE DANE W WASZYM KOMPIE , POKAŻCIE MI PROGRAM KTÓRY JEST TEGO WART ,POZDRAWIAM KOLO

reklama

  Rekomendacje

reklama
Kontakt - Regulamin - Polityka prywatności
Serwis zgodny z ASME - Serwisy IDG - Reklama -

Prenumerata: PC World, Computerworld, CIO, Networld
© Copyright 2015 International Data Group Poland S.A.
02-092 Warszawa ul. Żwirki i Wigury 18a
tel.(+4822)321-78-00   fax(+4822)321-78-88