Blekko - wyszukiwarka, która ukróci spam

2 listopada 2010 17:08 Maciej Kluk
Twórcy nowej wyszukiwarki internetowej Blekko twierdzą, że znaleźli sposób na dotarcie tylko do wartościowych treści. Ich silnik potrafi ponoć odfiltrować cały sieciowy spam oraz wszystkie niechciane kategorie stron.
Blekko oferuje wyszukiwanie po tzw. slashtags. Jego twórcy twierdzą, że pozwoli to wyeliminować z wyszukiwania niechciane strony, w tym oczywiście te niebezpieczne i generujące spam.

Slashtags pozwalają użytkownikom wyszukiwarki oznaczyć wartościowe strony. Im więcej oznaczeń, w tym do naszych znajomych bądź ekspertów, tym większa szansa, że dana witryna pojawi się w czołówce wyników wyszukiwania.

Zobacz również:


Udział użytkowników w tworzeniu wyników wyszukiwania to nie jedyne z głównych założeń Blekko. Wyszukiwarka ma być otwarta. Każdy będzie mógł otrzymać dostęp do jej statystyk oraz do narzędzi silnika, na którym powstała.

Blekko jest już w końcowych fazach testów (open beta), więc każdy może wypróbować jak działa. Twórcy przygotowali także krótki filmik prezentujący funkcję tagów oraz inne możliwości wyszukiwarki.Komentarze (5)

  • ~gość
  • 2010-11-02 18:14:44

tylko zeby przepadkiem tych oznaczen nie robil jakis niechciany skrypt :D

  • ~Ja4
  • 2010-11-02 18:54:30

Phi, jak wchodzę na google, lub Bing to i tak na widzę tylko wartościowe strony, nie widzę w tym nic niesamowitego. Stawiam że w ciągu miesiąca google, lub MS wykupi ich żeby ulepszyć swoje wyszukiwarki.

  • ~gość
  • 2010-11-02 19:56:33

Tu nie ma co wykupywać. Google od dawna ma mechanizm który pozwala na ręczną modyfikację wyników wyszukiwania. Wszystko co musisz zrobić to być zalogowanym na swoje konto kiedy wyszykujesz. Google że tak powiem "uczy się" co Ci się nie podoba a co nie i odpowiednio modyfikuje wyniki. I fakt faktem nie ma raczej problemów ze spamem. Blekko z kolei to inna śpiewka. Zauważ że ta wyszukiwarka ma bazować na ludziach. Powiedzcie mi co powstrzyma armie spamerów przed promowaniem się tam ? Już udowodnili że nawet potrafią wynajmować tanią siłę roboczą która łamie capacha. Ta sama tania siła robocza może po prostu klikać w co im każą.

  • Gosć
  • 2010-11-02 20:33:04

Ta ręczna modyfikacja w Googlu to dla wielu problem jak zlikwidować jej efekty. To co jest sensowne to semantyczne wyszukiwanie jak w Bing, bez zarabiania na poszuflatkowanych użytkownikach przez ich klikanie wybieranie i wartosciowanie.

  • ~gość
  • 2010-11-02 21:31:18

Jaki znowu problem ? Ty byś Tadziu czasami pomyślał zanim coś napiszesz. Poza tym Ty nie wiesz co oznacza semantyka czego dałeś już dowód więc o czym my tu rozmawiamy ? Tadziu, wracaj do swoich ulotek :-)

reklama

  Rekomendacje

reklama
Kontakt - Regulamin - Polityka prywatności
Serwis zgodny z ASME - Serwisy IDG - Reklama -

Prenumerata: PC World, Computerworld, CIO, Networld
© Copyright 2015 International Data Group Poland S.A.
02-092 Warszawa ul. Żwirki i Wigury 18a
tel.(+4822)321-78-00   fax(+4822)321-78-88