Pisząc o serwisach społecznościowych, wspominaliśmy ostatnio o pościgu Facebooka za NK w Polsce i światowej dominacji pierwszego z serwisów. Wiemy jednak, że nie wszyscy nasi czytelnicy to fani Marka Zuckerberga. Część z Was ucieszy na pewno łatwy sposób na usunięcie przycisku "Lubię to!" z każdej strony w sieci.
Studio komputerowe Webgraph stworzyło ciekawe rozszerzenie do blokowania przycisku "Lubię to!" i wszystkich facebookowych dodatków z różnych serwisów internetowych. Facebook Blocker działa w przeglądarkach Safari, Chrome i Firefox. Bezpłatną aplikację pobrać można na oficjalnej stronie producenta.

Celem rozszerzenia jest możliwość wyboru - chcemy czy nie chcemy korzystać z Facebooka. Przeglądarki z fbblocker filtrują treść strony, nie wyświetlając facebookowych dodatków, takich jak "Lubię to!", "Udostępnij" i okienka z osobami, które "lubią" wybraną stronę.

Facebook Blocker: proces instalacji w Firefoksie

1. Wejdź na stronę Facebook Blocker, korzystając z przeglądarki Mozilla Firefox.
2. Kliknij w link "Install for Firefox".
3. Zainstaluj rozszerzenie. W razie, gdyby plik nie został wykryty, jako dodatek do Firefoksa, zamiast "Zapisz..." wybierz opcję "Otwórz w..." i wskaż ścieżkę swojej przeglądarki [np. C:\Program Files\Mozilla Firefox\firefox.exe].
4. Uruchom ponownie przeglądarkę, by dokończyć instalację.

Tadam! Twój komputer jest już wolny od facebookowych śmieci. Dzięki powyższej instrukcji bez problemu poradzisz sobie z instalacją rozszerzenia w przeglądarce Apple Safari. Co ciekawe, w Google Chrome jest to jeszcze prostsze - wystarczy tylko kliknąć hiperłącze "Install for Chrome", a przeglądarka automatycznie zajmie się resztą.

Dla równowagi, mamy też coś dla miłośników Facebooka. Dzięki rozszerzeniu fb dislike button, zamiast coś "polubić", możesz skorzystać z nieistniejącej domyślnie funkcji Dislike!, a więc "Nie lubię tego!".


Komentarze (27)

  • ~pelsta
  • 2010-10-25 12:36:20

Dzięki

  • ~gość
  • 2010-10-25 12:43:05

Dzięx, już szału dostawałem od tych oczowiadomojakich bannerów i fotek facebookowych

  • ~gość
  • 2010-10-25 12:51:14

Hmm, mam wrażenie, że strony ładują się teraz szybciej.. placebo czy fakt?

  • ~KDT
  • 2010-10-25 12:54:24

W Operze wystarczy dodać do blokowanej zawartości poniższy zapis :) *.facebook.com/plugins/like.*

  • ~Stefan
  • 2010-10-25 13:05:23

No super. A pod artykułem wielkie na pół strony okienko FB z IDG.pl na Facebooku. Po co wstawiacie te "facebookowe śmieci"?

  • ~buk
  • 2010-10-25 13:07:30

W NoScript też można blokować, właśnie tak zrobiłem i okienko FB zniknęło ze strony tego newsa :)

  • ~dareczek
  • 2010-10-25 13:09:18

Wielkie dzięki KDT. Po raz kolejny okazuje się, że Opera nie potrzebuje wtyczek i dodatkowych zamulaczy gdyż jest najlepsza. A gdy czegoś nie chcemy po prostu to się blokuje. Pozdro dla zawtyczkowanych.

  • Wiktor_Szpunar
  • 2010-10-25 13:12:10

Stefan@ \"Facebookowe śmieci\" pisane kursywą, bo nie dla każdego są to śmieci. Osobiście, nie jestem miłośnikiem Facebooka, ale dzięki przyciskom serwisów społecznościowych informacje krążą o wiele szybciej - dla stron ten układ jest idealny, a kto nie chce \"Lubię to\"... teraz może go szybciutko usunąć :)

  • Wiktor_Szpunar
  • 2010-10-25 13:21:05

@Dareczek - oczywiście, można i tak pokombinować :) fbblocker ma jednak nieco dodatkowych opcji, które usuną WSZYSTKIE dodatki z fb (nie tylko tytułowy guzik).

  • ~KDT
  • 2010-10-25 13:30:46

Z innych oczyszczaczy FB mam jeszcze taki zapis: *.connect.facebook.com/* zapis "ulepsza" stronę likwidując fejsowe buźki :)

  • ~sebekd
  • 2010-10-25 14:01:26

Kolejna rzecz, która tylko jeszcze bardziej zwiększy popularność FB.

  • ~pelsta
  • 2010-10-25 15:28:47

@buk Jak można to zablokować w NoScript?

  • ~FIREfan
  • 2010-10-25 17:31:10

Wystarczy w Adbloku dodac zablokij ramkę

  • ~O
  • 2010-10-25 18:14:30

Dzięki KDT ;)

  • Marucins
  • 2010-10-25 18:34:07

Bardzo dobry dodatek - :)

  • ~J
  • 2010-10-25 18:43:49

szkoda że nie wyświetla np 5 tys buziek...o co właściwie idzie z tym pejsbookiem? płacą za reklamę czy jak?

  • ~iw
  • 2010-10-25 19:48:13

@KDT niech Ci bóg w dzieciach wynagrodzi od dłuższego czasu zastanawiałem się jak to g*wno usunąć... dzięks

  • ~Nick
  • 2010-10-25 21:39:55

Cholera, u mnie działa. Bezproblemowo instaluje się jako wtyczka FF, ale nie wycina tego gówna.

  • ~teg
  • 2010-10-25 21:51:28

po co instalować w firefoxie jakąś wtyczkę , jak większość ma adblock ?wystarczy dodać filtr facebook.com* i wszystko!

  • Artur
  • 2010-11-19 16:10:44

A jak dodasz w Operze do zablokowanej zawartości: *adhref.pl* - to znikają na IDG wszystkie reklamy podpięte pod słowa w artykule. Jeżeli chodzi o FB ja dopisałem dwa wpisy które czyszczą większość Facebookowych naleciałości na stronie. *facebook.com/plugins/like.php* *facebook.com/plugins/likebox.php*

  • seba
  • 2010-11-20 23:43:30

dzięki Artur. W Operze działa.

  • barbapapa
  • 2012-06-12 14:37:59

Bóg zapłać ale ulga.

  • nick
  • 2012-09-11 19:15:49

żeby zablokować jedno g..... zainstaluj inne g.........

  • luka
  • 2013-01-07 19:28:39

jak usunąć to g* w linuxie....bo już nie wyrabiam !!!!!

  • XYZ
  • 2014-03-18 22:23:37

w Google Chrome pomoże rozszerzenie 'Ghostery' :)

  • asdas
  • 2014-03-18 23:00:32

Nie działa na Win8?

  • gość
  • 2014-03-19 11:23:29

W KAŻDYM systemie niezależnie od przeglądarki robimy to tak: - Znajdujemy plik etc/hosts - w Linuksie znajduje się w /etc/hosts, w Windowsach gdzieś w pobliżu katalogu sterowników jest katalog etc, w Mac'u podobno też jest. - Dopisujemy tam: facebook.com 127.0.0.1 facebook.net 127.0.0.1 fbcdn.com 127.0.0.1 fbcdn.net 127.0.0.1 Można też inne serwisy np.: twitter.com 127.0.0.1 I serwis znika z Twojego netu.