Reinstalacja systemu to ostateczność, a nie jedyny sposób na czysty i uporządkowany Windows. Istnieją aplikacje, dzięki którym nawet najbardziej zawirusowany komputer znów będzie działać sprawnie. Przeskanujemy dysk antywirusem i poszukamy programów do automatycznego usuwania trojanów i robaków. Naprawimy błędy na dysku i usuniemy śmieci, a na zakończenie CCleaner i Odkurzacz zadbają o systemową kosmetykę.
Strona 2 z 2
Krok 3: Poproś o pomoc

Jeśli nadal nie możesz się uporać z wirusami, możesz też wysłać raporty z poszczególnych programów, np. na forum IDG.pl. Logi z HijackThis są w rękach specjalisty dobrym materiałem i z pewnością szybko otrzymasz poradę. Pamiętaj, że na naszym forum udzielają się eksperci ds. antywirusów i systemów operacyjnych, którzy chętnie udzielą odpowiedzi na Twoje pytanie.

Krok 4: Wyczyść rejestr

Gdy już uporasz się z wirusami, oczyść rejestr Windows - ustawienia systemu operacyjnego, które po pewnym czasie niepotrzebnie się mnożą. Co gorsza, swoje wpisy w rejestrze zostawiają już odinstalowane programy i strony internetowe, na które weszliśmy. Wiele z nich spowalnia komputer, choć są zupełnie zbędne.

Zobacz również:


Świetnym programem do oczyszczania rejestru jest m.in. TweakNow RegCleaner. To bezpłatna aplikacja, która poszukuje nieprawidłowych wpisów w sekcji ścieżek aplikacji, pomocy, fontach, komponentach współdzielonych oraz tam, gdzie zapisane są elementy grupy autostart i listy odinstalowanych programów. Oferuje przede wszystkim czyszczenie błędnych wpisów w rejestrze i edycję ustawień systemowych.

CCleaner udowodni, ile śmieci trzymasz na dysku, nawet o tym nie wiedząc.CCleaner udowodni, ile śmieci trzymasz na dysku, nawet o tym nie wiedząc.Krok 5: Usuń śmieci

Na koniec, warto skorzystać z dwóch świetnych programów do czyszczenia komputera ze zbędnych plików. Pierwszy z nich, CCleaner, to szybki usuwacz śmieci z aplikacji, takich jak przeglądarki internetowe, aplikacje P2P, elementy pakietu Office, WinRAR, Media Player czy Nero. Program ma też dodatkowe opcje czyszczenia systemu (usuwa m.in. pliki systemowe, zawartość kosza, cache DNS) i pełnej deinstalacji oprogramowania.

Drugie z narzędzi, polski program Odkurzacz, świetnie poradzi sobie z resztą śmieci w komputerze. Aplikacja rozpoznaje m.in. obiekty tymczasowe, zbędne pliki multimedialne, złośliwe oprogramowanie i pliki pozostawione po odinstalowanych programach.
1  2


Komentarze (40)

 • ~ŁukaszMS
 • 2010-10-04 02:26:43

Polecam Norton,Ashampoo Optimizer i CCleaner i system MSwin. oraz programy śmigają poprawnie.

 • ~znudzony
 • 2010-10-04 06:37:31

HijackThis to staroć od dawna nie rozwijana. Na nowszych systemach typu Win 7 nawet nie potrafi wykryć usług...ComboFix wprowadza szereg zmian bez pytania, nie polecam. Do skanu najlepszy jest OTL. Co do antywirusów (ochrona rezydentna) to są one dla lamerów. Nikt normalny nie będzie sobie zamulał systemu tymi nieskutecznymi śmieciami.

 • ~Leon
 • 2010-10-04 07:03:59

Faktycznie CCleaner jest godny polecenia. Już przeinstalowywałem komputery, potraktowane przez ten program. Combofix też swoje potrafi zrobić, choć mimo wszystko zastanawiam się, czy skanowanie raz dziennie tym maleństwem nie byłoby skuteczniejsze niż niejeden płatny pakiet AV+FW. Mimo, że programy wymienione w artykule mają wiele zalet, uważam, że 90% użytkowników nie powinno nawet ich dotykać, bo i tak nie będą potrafili zinterpretować wyników, a często rozwalają sobie nimi system. Odwirusowywanie Windows to zadanie jedynie dla zaawansowanych i świadomych tego co robią użyszkodników.

 • Wiktor_Szpunar
 • 2010-10-04 08:04:54

Ashampoo Optimizer jest niestety płatny. Do darmowej optymalizacji przyda się WinUtilities Free, jest w naszym serwisie Download: www.idg.pl/ftp/pc_24404/WinUtilities.Free.9.85.html.

 • ~mechanik
 • 2010-10-04 09:10:27

Jak wyczyścić komputer z wirusów i śmieci? Krok 3: Poproś o pomoc! - hehe A poważnie to może istnieje jakiś kombajn na liveusb, który potrafiłby zrobić wszystko za jednym zamachem w czystym środowisku operacyjnym??

 • ~ŁukaszMS
 • 2010-10-04 09:48:29

@Wiktor_Szpunar IP: 87.206.168.20 Proponuję zapoznać się z faktami i informuję że wersia AO''6 jest za free po rejestracji dostaje się klucz za free i w zupełności super system WinXP/Vista/7 oczyszcza i dodatkowe moduły :) a wersia 7 kosztuje w upgrade 30usd. Jak dobrze poszukać w necie to AO''6 można znalezć na wortalu dobreprogramy lub w wcześniejszej prasie komputerowej jak niezbednik. Pozdrawiam...

 • Wiktor_Szpunar
 • 2010-10-04 09:57:27

ŁukaszMS@ Dzięki za informację! Wypróbuję, wygląda na ciekawy programik :)

 • ~ŁukaszMS
 • 2010-10-04 09:57:56

@"znudzony" IP: 83.10.103.81 A Ja uważam że jesteś totalnym ignorantem i kretynem jak reszta dzieci i piraciarzy.!!!:D A teraz fakty gamonie z gimnazium i linuksiarze piraciarze o zerowej wiedzy i zapchlonych starych gratach jakie używanie w domach. W niedzielę miałem okazję zobaczyć jak wygląda laptop Dell u mojej nowej dziewczyny który używał 13 latek i nie miał zapory i antywira żdnego kilka m-cy bo mamusia nie miała pojęcia o tym i żałowała kasy 130zł. na Norton i jak skończyło się demo trial 3m-c to laptop został bez ochrony. Po włączeniu zapory systemowej i zainstalowaniu avast5 po pełnym głębokim skanie całego laptopa, avast''5 wykrywa i usówa 26 trojanów-wirusów. :D Tak właśnie wyglada wasza wiedza gamonie i bzdury które piszecie amatorzy gier i pirackich plików... Dodatkowo podczas aktualizacji MSwinXP trzeba było zainatalować aż 100 aktualizacji pilnych których 13 latek nie robił od dawna bo taki mądrala jak wy dzieciaki. :D Proponuję nie trollować dzieci i nie pisać głupot które tylko szkodzą innym.!!!

 • siwy
 • 2010-10-04 10:22:46

@ŁukaszMS czyli ramones (bardziej by pasowało JanuszMS : tak wogóle to co zrobiłe¶ ze star± dziewczyn± i co na to żona i córa?) ). Wszyscy wiedz± że obsługa programów wymagaj±cych my¶lenia takich jak ComboFix czy HJ przekracza twoje możliwo¶ci intelektualne. Mimo wszystko nazywanie ignorantem i kretynem osoby która sobie z tym radzi bez problemów jest chyba nie na miejscu. Tym bardziej że zwróciłe¶ się w ten sposób do niego bezpo¶rednio co uprawnia go do podjęcia kroków prawnych, ale tego pewnie też nie jeste¶ w stanie zrozumieć.

 • ~fffatman
 • 2010-10-04 10:34:06

@znudzony: Google gryzie? HiJackThis JEST ROZWIJANY przez Trend Micro. Nie wiesz, nie pisz (IDG ma przestarzałą bazę).

 • ~Aeromiś
 • 2010-10-04 10:34:32

Odnośnie artykułu - a gdzie o usuwaniu zagrożeń z przywracania systemu? Mała porada: Za każdym razem jak odezwie się antywir uruchom menadżera zadań, by sprawdzić czy nie ma podejrzanego procesu. Niektóre paskudztwa niby dadzą się skasować, ale mogą przekopiować/utworzyć inny plik. Nie musisz ich pamiętać - zrób screenshota po zainstalowaniu wszystkich sterowników. Jeśli jest coś czego nie znasz - to wpisz nazwę procesu w wyszukiwarce.

 • ~slepiec
 • 2010-10-04 11:30:14

jako dosc oporny użytkownik nk.pl nie wiedzialem że ten portal spolecznosciowy oferuje cos takiego jako antywirus. Sprawdze go. Pewnie nie jest najlepszy, ale dla osob nie w pełni świadomych zagrożeń internetu jest to słuszna inicjatywa. Strony takie jak portale spolecznosciowe o duzym zasiegu powinny uczyć czym jest internet, przekazywac podstawowe informacje na temat jego dzialania (co to jest przegladarka, wyszukiwarka itd.), mowic o zagrożeniach i sposobach walki z nimi. POPIERAM TO.

 • ~ŁukaszMS
 • 2010-10-04 13:05:25

Aeromiś IP: 85.89.185.119 Przywracanie systemu znajdziesz w module np: CCleaner lub Ashampoo Optimizer i nie są potrzebne dodatkowe programy a z F8 też można laptopa naprawić jak ktoś ma pojecie lub do czego służą systemowe narzędzia w MSwin. @"siwy" IP: 193.219.28.146 A tobie proponuję szkołę skończyć i zmienić badziewnego linux na legalnego MSwin. nie troluj i nie pisz głupot jak nie masz pojęcia pajacu o niczym i faktów nie znasz bo i jak jak linux ociemnia i cofa w rozwoju a brak kasy ogranicza twoją wiedzę aby kupić system i programy dobre używać komercyjne... więc kopiujesz opinie i mity o wszystkim z netu od innych gamoni i kretynów jak Ty i udajesz speca 13 latku :D Siwy a wiesz że jestem moderatorem aż na 4 forach IT i co ty biedaku tetaz powiesz, ale twój system i ff bardzo ciebie wycieło z netu i masz stare info o wszystkim i wszystkich... :D Ale pajacuj dalej i pisz swoje skrypty pod lina z ff dla swoich cool kolesi popaprańców i nie udaczników życiowych jak Ty. :D

 • ~gość
 • 2010-10-04 13:28:38

taa szkoda tylko ze to zajmuje tyle czasu co postawienie nowego systemu ....(wystarczy raz zrobic dvd z systemem ,aktualizacjami programami itp )a jeszcze lepsza metoda to przejscie na inny system niz windows....

 • ~crank1985
 • 2010-10-04 13:28:56

Re: Aeromiś Funkcja przywracania (wirusów) plików systemowych może naprawdę uprzykrzyć życie i warto by dopisać dodatkowy punkt. O ile pamiętam to jedyne wyjścia to format C (dla masochistów) lub liveCD (rescueDisc) z antywirem. Od biedy można to zastąpić jakimś distro lina na liveCD i czystym plikiem (pewnie dll) na pendrive, choć windows i tak może zastrajkować i zażądać płyty instalacyjnej (albo odmówić współpracy niczym Urząd Skarbowy -bez wyjaśnień)

 • ~quest
 • 2010-10-04 13:31:27

@ chyba jestes jakims popaprancem a nie moderatorem bo belkoczesz sam jak 13 latek

 • ~crank1985
 • 2010-10-04 13:35:30

Re: Aeromiś Funkcja przywracania (wirusów) plików systemowych może naprawdę uprzykrzyć życie i warto by dopisać dodatkowy punkt. O ile pamiętam to jedyne wyjścia to "format C" (dla masochistów) lub liveCD (rescueDisc) z antywirem. Od biedy można to zastąpić jakimś distro lina na liveCD i czystą wersją pliku (pewnie dll) na pendrive, choć windows i tak może zastrajkować i zażądać płyty instalacyjnej (albo odmówić współpracy niczym Urząd Skarbowy -bez wyjaśnień)

 • ~emzol
 • 2010-10-04 13:37:21

ramon ty jesteś moderatorem? Ty nawet Ubuntu nie umiesz zainstalować pajacu :P

 • ~gość
 • 2010-10-04 14:22:15

@"emzol" IP: 83.25.23.222 A co ma linux do moderowania forum ? a no nic i jak zawsze kłamiesz jak siwy.!!! Od dawna mam 5 różnych distro lina dla zabawy aby mieć o tym zdanie totalny badziew i porażka. Fakt trochę się polepszył w obsłudze ubuntu 10.10 :) Moja rada trolle i pajace z linux i piratami MS. Więcej czytać i uczyć się bo jesteście wrzodem na d**** całego społeczeństwa i producentów aplikacji-programów-systemu . :) Jakbym miał stosowne uprawnienia prawne to już dawno wasze komputerki śmietnikowe sky''net zombie były by stosownie zablokowane z IP i do pierdla na 3 latka do odsiadki bez umarzania kary, aby oczyścić społeczeństwo i net od takich typów .!!!

 • ~r-tea
 • 2010-10-04 14:24:56

@ ŁukaszMS Widzę, że ci z M$ rzucili tobie swego czasu parę darmowych działek, jak to zwykle robią dealerzy, no i teraz już cię mają. Inni nie połasili się i nie wzięli i teraz mają wolny wybór. Jak chcą używać linuksa i dobrze im z tym, to nie zmienisz tego. Tak samo jak nie zmienisz tego, że na wirusy najlepszy jest Linux.... albo Amiga :)

 • ~LukaszMS
 • 2010-10-04 14:25:15

@emzol IP: 83.25.23.222 Kłamiesz jak siwy i kłamać będziesz.!!!

 • ~agh
 • 2010-10-04 14:42:11

@ramones "Od dawna mam 5 różnych distro lina dla zabaw" - pewnie, że nie do czegoś poważniejszego, bo skoro Ubuntu było ciężko zainstalować... BTW - z faktu posiadania czegokolwiek nie wynika umiejętność używania tego. Można mieć półki nieprzeczytanych książek. @emzol - tak, ramones był moderatorem pewnego forum, ale go wyrzucili za "barwny język" i pokazywanie, kto tu rządzi...

 • ~Aeromiś
 • 2010-10-04 14:52:57

ŁukaszMS: Hm, chodziło mi o to, czego brakuje w artykule, nie zrozumiałeś. A uruchomia się (xp) wpisując w uruchom "restore/rstrui.exe".

 • ~Aeromiś
 • 2010-10-04 16:14:39

Re: crank1985 Zawirusowane przywracanie systemu po prostu się kasuje - najszybsze rozwiązanie, format nie jest potrzebny.

 • ~Mery
 • 2010-10-04 16:28:43

Panie Wiktorze. Karygodny błąd z polecaniem ComboFix. Jeśli nie zna Pan tego narzędzia i nie weźmie odpowiedzialności za jego działanie to proszę nie szafować takimi poradami. Polecam lekturę: http://www.searchengines.pl/index.php?showtopic=66762&st=0&p=544578&#entry544578 i zastanowić się głęboko co robi FIX w nazwie ComboFixa. Pracuję z CF od dawna i znam doskonale całą procedurę jaką wykonuje - to nie jest skaner ani zabawka do używania kiedy nam się wydaje, że może pomóc. Przykra nieświadomość własnych poczynań i do tego zachęcanie innych do takich działań...

 • zniesmaczony
 • 2010-10-04 16:42:37

Co za przedszkole... Nic dziwnego, że ten kraj schodzi na psy skoro nawet tu ludzie nie umiej± poważnie dyskutować.

 • ~Fanboj
 • 2010-10-04 17:53:48

Krok 6: zainstaluj Linuxa. Ah Ci windziarze... pożytek z nich jest taki, że utrzymują firmy produkujące oprogramowanie antywirusowe :D

 • ~ŁukaszMS
 • 2010-10-04 19:59:14

@ agh IP: 178.73.49.64 Ty również kłamiesz i raczej masz od dawna złe informacje i zapewniam że na tym forum co wspominasz-myślisz nadal jestem na 100% i nikt mnie nie banował ale nie mam czasu tam na zabawę i moderuję inne lepsze fora które się rozwijają a nie porady jak pirata instalować lub coś nie działa bo kretyn pliki skasował lub trojana złapał bo wył. zaporę i brak ochrony :D Już wyrosłem z przedszkola waszego i mam inne cele dla poważnych ludzi. A tobie i twoim mało rozgarniętym cool linux kolesiom, polecam nie pisać głupot i mitów o MSwin.Norton,MSO bo oszukujecie ludzi i szkodzicie w 100%.!! Jak wam odpowiada linux za free dla gamoni to sobie go uzywajcie na tych śmietnikach jakie macie w domach a wasze zdanie jest tyle warte ile wasz udział w rynku 0,001% :D Jechowi też wiecznie pukają i ludzie im zamykają drzwi bo głupotą i kłamstwem od nich jedzie na odległośc jak od was linuksiarze... Jak sobie specu sam nie skonfigurujesz w zabawie i wiedzy informatycznej tego lina jaki masz jako jeden na 100mil.vs.MSwin. to zwykłe distro zainstalowane na laptopie w praktyce nadaje się do d*** dla użytkownika nowego i dlatego każdy woli MSwin. i zero cyrku i karuzeli z marnowaniem czasu aby badziew był przydatny... To sa fakty o twoim linuksie a to że jest dziurawy jak sito i są juz na niego wiruski-trojany to druga nowa prawda którą można znależć przeczytać w necie... android już się kładzie nowymi wpadkami a aplikacje szpiegują i ginie kasa z konta na karty lub abonament o czym dłośno na forach stosownych których ty nie widzisz w swoim ciemnogrodzie...

 • ~rusineck
 • 2010-10-04 20:33:12

Hahaha kabaret się zrobił - Ramol ty jesteś jak ten Jehowy (tu kłania się ortografia) piszesz o czymś o czym nie masz pojęcia ale piszesz. Ot taka sztuka dla sztuki. A my mamy ubaw z twojej ignorancji po pachy.

 • 2010-10-04 22:28:21

rusineck IP: 88.156.207.35 Żal mi ciebie i twoich psychicznych problemów... kiedy ktoś ma rację i fakty sa faktami to Ty i koleżanki z klubu wzajemnej adoracji zaczynacie brzydkie ataki i kłamstwa pisać...

 • ~max
 • 2010-10-05 10:15:19

Ramol - to że sam sobie przyznajesz rację, jeszcze nie czyni z ciebie proroka. @rusineck: znam kilku świadków i żaden nie jest takim żenującym pajacem jak ramol. On mi bardziej dresiarza przypomina, zresztą z gęby również.

 • ~emzol
 • 2010-10-05 10:24:17

ramon, wysyłam SMS o treści POMAGAM. Dużo jeszcze brakuje do twojego leczenia?

 • ~ramol
 • 2010-10-05 11:59:23

Najlepszym zabezpieczeniem jest Norton lub nie dawac wcale kompa fanboys cool linux i piraciarzom jak siwy,max,ruscinek,emzol i inni podobni " normalni inaczej " :D

 • ~Miś z daleka
 • 2010-10-05 14:17:53

Autor, mać wasza bolszewicka, jak już żeśta się zapoznali z tym, czym grozi użycie ComboFixa, i wrzuciliście toto w artykuł, to trudno było sobie w górę przewinąć searchengines, i przeczytać: "UWAGA: Proszę nie pobierać ComboFix z innych niż w/w linki, ani tym bardziej z torrentów (!). Pod powyższymi linkami jest oryginał, bardzo często aktualizowany." ?? No chyba, że wy, autor, osobiście wrzucacie zaktualizowanego ComboFixa co 24 godziny na ftp idg? Po cóż więc polecać linki doprzestarzałych, zdezaktualizowanych wersji, i brać potem odpowiedzialność za komentarz: jakiś staroć przez niechlujstwo autora mi pokaszanił system?

 • ~Miś z daleka
 • 2010-10-05 15:26:08

P.S., czyli wątek @ŁukaszMS: Przyglądam Ci się od dłuższego czasu, i podziwiam Twoją heroiczną walkę. Ileż to wylewasz łez i krwi walcząc z piractwem i linuksiarstwem, jak to określasz. Jedna rzecz mnie tylko zastanawia... czemu twkisz w takim świętym i niewzruszonym przeświadczeniu, że odpłatna prostytutka stojąca na ulicy "taka jaka jest" jest lepsza od w pełni konfigurowalnej i bezpłatnej w wyrwaniu dziewczyny w klubie... Ale to oczywiście rzecz gustu, czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na PCW sieje.. ;)

 • ~Pablo
 • 2010-10-05 17:08:42

Dajcie temu spokój i tak nic nie wskóracie przepierając się z ramolem, bo najpierw przewyższy was głupotą, a potem dobije doświadczeniem

 • wrobel
 • 2011-10-19 19:56:58

mocno oprogramowanie to recpta na spokoj, mozna to zrobic za darmo sciagjac z http://www.facebook.com/ZabezpieczamSie - najnowsze programy nortona na2012 rok, wersje 90 dniowe skutecznie przefiltruja naszego kompa

 • chalwaklb
 • 2012-03-06 15:05:02

Ja polecam pobrać Odkurzacz i codziennie oczyszczać nasz komputer,a przede wszystkim nie chomikować! Jeśli pobierzesz coś i Ci się nie spodoba,usuń to od razu,bo potem o tym zapomnisz,a miejsce na dysku zajmuje.Polecam ściągnąć PC Tools Mechanic Manager,który oczyszcza komputer oraz przyśpiesza pracę.

 • Iv.
 • 2012-03-13 11:08:11

ja mam problem z YOUTUBEM od jakiegos czasu nie moge otworzyc tej strony pojawia mi sie komunikat 404 NOT FAUND. Probowalam odinstalizowac przegladarke i zainstalowac nowa ale to nic nie pomoglo. Jesli ktos zna sposob na to, to prosze o pomoc.

 • BARBAPAPARAPA
 • 2013-01-20 21:57:18

LukaszMS , MOZE I MASZ JAKAS WIEDZE O KOMPUTERACH, ALE SZACUNKU DO LUDZI NIE MASZ ZA GROSZ, A TO NIEDOBRZE....

reklama

  Rekomendacje

reklama
Kontakt - Regulamin - Polityka prywatności
Serwis zgodny z ASME - Serwisy IDG - Reklama -

Prenumerata: PC World, Computerworld, CIO, Networld
© Copyright 2015 International Data Group Poland S.A.
02-092 Warszawa ul. Żwirki i Wigury 18a
tel.(+4822)321-78-00   fax(+4822)321-78-88