Chrome, Firefox, Internet Explorer, Opera czy Safari? Wybór należy tylko do Ciebie. Sprawdźmy jednak, która przeglądarka internetowa najlepiej łączy w sobie duże możliwości, szybkość, innowacje i użyteczność. Może uda się nam odpowiedzieć, który program będzie idealny właśnie dla Ciebie.
Wielki test przeglądarek - Internet Explorer zaczyna natarcieJeszcze nie tak dawno to, czego oczekiwano od przeglądarki, można było opisać jednym, krótkim poleceniem: przyjmij tekst z internetu i pokaż go w oknie użytkownika. Jeśli pojawił się tag , pogrub fonta. Dziś wyzwanie jest większe, bo przeglądarka staje się platformą dla prawie wszystkiego, co robimy. Chcesz zedytować dokument? Jest strona, która to umożliwia. Ominąłeś ulubiony program w TV? Jest strona, na której go obejrzysz. Chcesz poinformować o swoim ślubie? Zobaczyć, co dzieje się na ulicach Nowego Jorku lub Paryża? Znajdziesz strony i na to, a przeglądarka musi pozwolić Ci je otworzyć.Wybór "najlepszej" przeglądarki jest zadaniem niemożliwym. Obecnie wszystkie są do siebie łudząco podobne, standardy są ustalone, a wyświetlanie stron prawie jednakowe. Pomagają w tym deweloperzy, którzy chcąc dotrzeć do jak największej liczby internautów, nieźle muszą się napocić. By ich dzieła prezentowały się dobrze na każdym ekranie, programiści stosują biblioteki jQuery czy zasady projektowania W3C.Z drugiej strony o palmę pierwszeństwa rywalizuje wielu graczy. Specjaliści bardzo ciężko pracują po to tylko, by wprowadzić jakąś niewielką, ale przydatną nowinkę. Większość z poprawek to kosmetyka, ale trzeba być wybrednym. W końcu przy przeglądarce spędzisz większość dnia.
Waldemar Pawlak, wicepremier RP

"Korzystam z Firefoksa, a powód jest prosty. Jest to jedna z podstawowych przeglądarek systemów opartych na Linuksie. Poza tym jest to projekt open source, więc użytkownicy sami go rozwijają, łatają dziury i piszą rozszerzenia" (fot. B. Kucharczyk, Bartheq.com)
Obiektywna ocena rozmieszczenia przycisków i kart jest nierealna. Jak zawsze, jeden lubi przypieczony stek, a drugi pełnokrwistego t-bone’a. Jeden woli blondynki... Fora są pełne dyskusji. To czy lubimy techniczne detale, wynika czasem z dawnych przyzwyczajeń. Możemy lubić Flasha lub - ">jak Steve Jobs - nazywać go przestarzałym i niepotrzebnym.

Wybór przeglądarki jest też o tyle trudny, że prawie każdy czasem na swoją narzeka. Widziałem kiedyś ping-pongistę tak zirytowanego, że po każdym nieudanym zagraniu wyrzucał rakietkę z rąk lub uderzał nią w stół. Czy jednak można winić nasze internetowe narzędzie tylko dlatego, że autorzy serwisu umieścili w nim niezliczoną liczbę
AJAX-owych odwołań? Czy to wina przeglądarki, że strony ważą po kilka megabajtów?

Gdy w szranki stają
Chrome, Firefox, Internet Explorer, Opera i Safari# - wybór nie jest łatwy. One wszystkie są doskonałym wyborem, ale jedne lepiej nadają się dla Ciebie, a inne dla mnie. Programiści i wizjonerzy mogą chcieć przeglądarki, która wspiera wszystkie najnowsze standardy, a zwykły użytkownik chętnie ominie nowości, jeśli tylko obiecać mu łatwą obsługę i stabilność. Jedni mają ulubione dodatki, bez których nie mogą się obyć, a drudzy tak przywykli do lokalizacji przycisków, że niczego nie chcą już zmieniać.

Przygotowując się do Bitwy, zajrzeliśmy na konta polecane nk.pl, by zapytać znanych Polaków: jaka jest ich ulubiona przeglądarka i dlaczego? Na 30 rozesłanych wiadomości, otrzymaliśmy pięć odpowiedzi. Znajdziesz je w ramkach po lewej stronie ekranu!



Komentarze (62)

  • ~grafmarr
  • 2010-08-24 16:40:51

Używam Safari. Dlaczego? Bo odpowiada mi jej funkcjonalność i interfejs użytkownika. Jest szybka i wspiera wszystkie nowoczesne standardy. Dostępne są wszystkie rozszerzenia i dodatki których potrzebuję. Mam również zainstalowane wszystkie pozostałe przeglądarki, ale używam ich bardzo rzadko i tylko w celach testowych.

  • ~gość
  • 2010-08-24 17:02:01

Uzywam Firefoxa oraz Chrome - zamiennie, jednak ze wskazaniem na Firefoxa. Dlaczego? Chrome jest wyraźnie szybszy od czegokolwiek innego. Firefoxa oswoilem tak, ze bardziej juz chyba nie mozna - konfiguracja i rozszerzenia robia swoje.

  • ~mówiący do zwierząt
  • 2010-08-24 17:25:33

"pogrub fonta" Niezłe. Na chleb mówisz pep?

  • ~funnyfeel
  • 2010-08-24 17:52:41

W ankiecie zaznaczyłem Google Chrome, mimo iż na codzień korzystam z Firefoksa. Chrome jest zdecydowanie najlepszą przeglądarką dla osób które chcą włączyć przeglądarkę i zacząć od razu przeglądać. Jest szybka, dość ładna, prosta. A sam korzystam z Firefoksa dzięki możliwościom dostosowania go do własnych potrzeb. Martwi mnie jednak, że staje się coraz bardziej ociężały i zmniejsza się jego stabilność. Mam nadzieję, że z ostateczną wersją 4.0 "Lisek" przyspieszy :)

  • ~kibić
  • 2010-08-24 19:00:31

wzięciem cieszą strojem rzutkim, na baśniowy mimo skruszył

  • ~emcio
  • 2010-08-24 19:29:49

ja stawiam na chrome firefoks jest dobry - faktycnie operze tez niczego nie zarzuce bo obie te przegladarki uzywalem ale najbardziej przekonala mnie wlasnie "nowosc" (wtedy dopiero wychodzila ^^ ) od googla i przy niej zostalem :)

  • ~Sid Orowski
  • 2010-08-24 21:14:05

używam safari bo jestem snobem ;-)

  • ~Jotgie
  • 2010-08-24 21:14:27

Chrome jest fajną przeglądarką, ale brak jakichkolwiek zabezpieczeń zapamiętanych haseł ją dyskwalifikuje. W komputerze stojącym w biurze z uruchomionym Chrome można w niej w ciągu 5 sek podejrzeć zapamiętane hasła! W FF nie idzie tego zrobić o ile jest zabezpieczony hasłem głównym.

  • ~pawel
  • 2010-08-24 22:24:49

@Jotgie do haseł lepsze są rozszerzenia. Np. LastPass, istnieje wersja na FF i Chrome. Osobiście na co dzień używam Firefoxa bo ma lepsze wtyczki ;) od chroma.

  • ~LooK
  • 2010-08-24 23:35:50

Kiedyś królował u mnie lisek, ale przez lata strasznie się spasł.. Zastąpiła go Safari, ale nie zdobyła mojego serca (sam nie wiem dlaczego). Następna była Opera i nie narzekałem, ale pojawił się Chrome, który stał się bezkonkurencyjny (szybkość, przejrzystość, prostota). Ostatnio jednak nowa Opera również stała się godna uwagi (szybkość to główny atut, który ma dla mnie największe znaczenie).

  • ~Opera user
  • 2010-08-24 23:37:40

używam Opery, dlaczego? Bo nie potrzebuje żadnych wtyczek, pluginów i rozszerzeń. Wszystko to co ognistolisowcy i inni chromiarze - mam w podstawowej instalce. Speed Dial - pierwszy raz w Operze, dostępny od startu, gesty myszą - pierwszy raz w Operze - dostępny od razu, zintegrowany klient e-mail, zintegrowany klient bit torrent, mase funkcji, chociażby szukanie z wójkiem Google - od startu, banalne karty - pierwszy raz właśnie w Operze, SZYBKOŚĆ od początku istnienia softu... Reasumując - masz wszystko bez je...nia się w dodatki... bo po co? Chcesz wodotrysków? są Widżety. Uruchamiane bez konieczności staru Opery. synchronizacja zakładek? Opera Link. Opera Unite do udostępniania treści wszerakich bez pośrednictwa twarzoksiążki. Łączysz się z netem za pomocą usług mobilnych? Opera Turbo zaoszczędzi Twój transfer i forsę... I wiele wiele więcej - ściągasz kilkanaście maega z netu i masz to odrazu. Bez gimnastyki z dodatkami. Po co?

  • ~piotr
  • 2010-08-25 00:22:35

jeżeli chodzi o spełniane standardów i jednolitość w interpretowaniu js,css, html to bywa różnie, na pewno w tej kategorii opera i ie7 to buble, operę mimo wszystko lubię(kiedyś lubiłem bardzo) jednak potrafi się sypać przy wykorzystaniu ajax-a (żekomo problemy te zostały usunięte jednak niedawno w pracy ponownie na nie natrafiłem, ponaddto przeglądarka wymusze stosowanie dziwnych zabiegów przy wykorzystaniu AjaxHistory (zasady (a właściwie ograniczenia) stosowania hash-u w adresie URL inne niż w jakiejkolwiek innej przeglądarce)) ... no i rozpisałem się o operze. O tym, że chrome każdą stornę odpala w osobnym procesie dowiedziałem się z tego artykułu za co uprzjemie dziękuję autorowi (nie używałem tej przeglądarki wcześniej zbyt często, teraz napewno przyjrzę się bliżej). Mam mała uwagę co do ankiety i wyników przeglądarki IE - moim zdaniem są one zafałszowane ze względnu na to, że ludzie, którzy używaja IE, nie mają świadomości istnienia innych przeglądarek lub jest to dla nich tak odległy (z dowolnych względów) temat, że nie doczytali pierwszej strony do połowy o ile w ogóle otworzyli ten artykuł. W opisie Safari pojawia się taka wada jak duże zużycie pamięci co raczej przypisałbym do FF. Możnaby dużo pisać ale już jestem zmęczony. Zatem dobranoc

  • ~eM
  • 2010-08-25 01:22:32

od 7 lat Opera: 1. mail + jedyny sensowny czytnik RSS w świecie przeglądarek 2. interfejs użytkownika z możliwością rozmieszczania przycisków i wywalania nieużywanych elementów wg własnego ''widzimisię'' + skórki 3. i inne które pojawiają się w innych przeglądarkach: speed dial, gesty (działające nawet na nieaktywnych kartach), menedżer haseł, karty, blokowanie reklam, blokowanie flasha, tryb nocny (czarne tło, białe literki), ergonomiczne udogodnienia typu "paste and go" w pasku adresu, "go to web address" po podkreśleniu tekstu, sprawdzanie pisowni, dopasowanie do szerokości ekranu, skalowanie strony itd.

  • ~eM
  • 2010-08-25 01:33:30

jeszcze jedna cecha Opery którą bardzo lubię 4. opcja "edit site preferences" pozwalająca np. ustawić kasowanie ciasteczek po wyłączeniu przeglądarki dla specyficznej witryny, przydaje się np. na portalach społecznościowych

  • ~Jay
  • 2010-08-25 01:38:43

Prostota swoją drogą, tylko prostych funkcjonalności brakuje we wszystkich przeglądarkach. Ale w FX dzięki drobnym wtyczkom zamiast wyginać łeb w lewo czy prawo, bo się lebrom nie chciało obrócić obrazka przy ładowaniu do neta, wystarczy że sobie go obrócę. Dlatego FX na miejscu pierwszym. Do szybkich strzałów używam k-meleona. A i nawet nierzadko operkę uruchomię. Safari z racji użytkowanego systemu nie posiadam. Natomiast flock bardzo ciekawie przedstawia się dla użytkowników korzystających z serwisów socjalnych. Chrome mimo swojej prostoty nie umywa się niestety do k-meleona.

  • ~kacz0r
  • 2010-08-25 03:29:11

Ja osobiście bardzo lubię Safari, to bardzo szybka, bezpieczna i przyjazna przeglądarka. Zachęcam aby każdy dał jej szansę :) Muszę dodać, że w wersji 5 bardzo ułatwiono instalowanie dodatków i obecnie znalazłem odpowiedniki wszystkich rozszerzeń z których korzystałem w firefoksie. Nie zgadzam się z tym, że zabiera dużo zasobów pamięci, przynajmniej na macu. Genialną funkcją jest zawarta w najnowszej wersji funkcja READER! To tyle jeśli chodzi o maca, a jeśli mowa o PC to korzystam z chroma - to również bardzo dobra przeglądarka.

  • ~gość
  • 2010-08-25 07:59:49

Próbowałem stosować LastPAss. Cały problem w tym, że do niego trzeba się też zalogować i w Chrome też można do niego podejrzeć hasło. Poza tym nie mam zaufania do przechowywania haseł "gdzieś w internecie".

  • ~Gosć
  • 2010-08-25 08:32:09

LooK: firefox to nie "ognisty lis", podobnie jak świnka morska to nie świnia. Temu panu już dziękowaliśmy za bycie autorytetem i w polityce i w informatyce (od czasu afer z InterAms oraz nocy niszczenia niepodległości od obcych służb) - ale jak widać urosło nowe pokolenie dzieci.

  • siwy
  • 2010-08-25 09:32:03

@tad, a co tu ma do rzeczy czyj¶ autorytet? Zobacz kto tu używa Twojego ukochanego IE, blondynka z tego Twojego "nowego pokolenia dzieci" o której istnieniu większo¶ć z nas dowiedziała się z tego artykułu, która nawet sama przyznaje że robi to z przyzwyczajenia tylko dlatego że głupio przyznać się do zwykłego lenistwa.

  • ~Khoral
  • 2010-08-25 11:23:38

Przegladarka jest tylko jedna: Opera. Reszta to wyroby przegladarko-podobne. Do tego jeszcze jest pomiot diabla i motopompy czyli ie. Pozdrawiam ;)

  • ~Daniel
  • 2010-08-25 12:11:13

Po długotrwałych testach ostatecznie zdecydowałem się na najnowszą Operę. Jej główne zalety to szybkość działania i prostota menu.

  • ~dff
  • 2010-08-25 14:26:46

Chłopie co Ty mówisz, Opera jest najbardziej żerta na RAM. Mój rekord to 1,5 GB (niektórzy nie mają nawet tyle pamięci) Jestem użytkownikiem Linuxa, na laptopie z LXDE używam Firefoxa (bo Chromium się długo kompiluje), a na stacjonarnym, gdzie mam KDE Opere. BTW Chrome ciężko radzi sobie z SSL na Allegro

  • ~Khoral
  • 2010-08-25 14:32:23

@dff po to jest ram zeby go uzywac - otwieram mnostwo zakladek i zajetosc ramu prze przegladarke w okolicach 1gb to standard... Nawet cache wrzucilem do ramu. Podpowiem Ci, ze ram to bardzo szybka pamiec ;) Poza tym mozna w konfiguracji Opery wybrac ile ramu ma zajac. W sumie ff (cenie go za wtyczki - zeby nie bylo) tez juz korzysta z dobrodziejstw szybkosci, ktora oferuje ram - trzeba troche poszukac w opcjach a to prawie nie boli

  • ~mateczek
  • 2010-08-25 14:43:22

Jak jeszcze siedziałem na windzie to korzystałem z opery. Ale na Gnu/linux zainstalowałem ją tylko raz (to nie było to samo). Obecnie siedzę na FF (dodatki takie jak: sprawdzanie pisowni, blokowanie skryptów, toor, fire ftp robią swoje.) Poza tym każdą inną przeglądarkę musiał bym zainstalować w systemie ręcznie (nie są wolne dlatego nie mogą trafić do repo dystrybucji). a na to jestem za leniwy:)

  • ~K-Meleon
  • 2010-08-25 17:50:12

K-Meleon :)

  • ~emzol
  • 2010-08-25 18:09:08

Rekonq. Chociaż ma jeszcze sporo błędów, już teraz jest świetny.

  • ~KrNi
  • 2010-08-25 18:54:36

@~dff: Napisz coś więcej o tym rekordzie z tą pamięcią. Jaką miałeś wersję Opery, na jakim systemie pracowałeś? Ile otworzyłeś zakładek. Bo mój rekord w Operze, na najnowszej wersji to 270MB przy otwartych 32 zakładkach, i co ciekawe ta wielkość spada i im więcej stron otwieram, to przyrost zajętość pamięci ram spada.

  • ~Frant
  • 2010-08-25 19:11:10

Jest tym wśród przeglądarek, czym Ferrari wśród samochodów. Najszybsza, najładniejsza i nazywa się Opera.

  • ~Wesoły
  • 2010-08-25 20:46:52

Tylko ferrari na kiepskiej drodze @Frant nie pojeździsz a tym jest dzisiejszy internet. Nie mówiąc o tym że ferrari nie nadaje się do czego innego jak jeżdżenia. Porządną przeglądarką możesz gdzieś pojechać. Zboczyć z drogi na tereny górzyste (a co, podnieś sobie zawieszenie na czas jazdy tam), ominąć korki, podholować kogoś (a co, linę i hak zamocuj), urządzić imprezę (porządne głośniki i wieżą w bagażniku - a co) albo zaparkować w ciasne miejsce (pozbyć się co nam nie jest potrzebne). Taka dobra fura to dzisiaj Firefox i Chrome. Z czego Chrome mi bardzo podpadł bo cache-control nie działa w nim należycie. Szczerze się rozczarowałem jak to sobie uświadomiłem.

  • ~Słonik
  • 2010-08-25 21:31:11

Chciałem zagłosować, lecz serwer MS SQL zgłosił mi błąd :). No cóż, zdaża się. Na codzień używam galeona, czasmi Ice. Dlaczego - bo działają w: FreeBSD, Debianie, Slackware, Gentoo, Ubuntu, itd.

  • globetrotter
  • 2010-08-26 00:46:42

Oczywiscie opera. Dlaczego? Wszystko opisał ładnie internauta z nickiem : ~Opera user. Nic wiecej nie mam do dodania w pelni sie zgadzam.

  • ~emzol
  • 2010-08-26 12:56:15

Ja do Opery się nie przekonałem i raczej nie prędko się przekonam, mimo tych wszystkich ochów i achów, bo: 1. Opera jest kiepskim KLIENTEM POCZTY i używam dużo lepszego programu. 2. Opera jest kiepskim KLIENTEM BITTORRENT i używam dużo lepszego programu. 3. Opera nie ma wtyczek. Jak ktoś twierdzi, że przecież ma widgety, to naraża się na śmieszność. 4. O porządnym AdBlocku mogę tylko pomarzyć, bo nie można go tu zainstalować (patrz punkt 3), a mechanizm wbudowany to żal stulecia. 5. Opera kiepsko wygląda pod Linuksami. Mało znaczący argument, ale prawdziwy. Dla mnie Opera to jest tylko namiastka przeglądarki. Taki preview i poligon doświadczalny dla nowych funkcji, które są potem implementowane w innych przeglądarkach lub pluginach do nich - jeśli komuś się spodobają.

  • ~punktgie
  • 2010-08-26 17:38:56

Artykuł to lanie wody. IE - bez komentarza. Przeglądarka służąca do przeglądania internetu z twojego komputera oraz przeglądania zawartości twojego komputera z internetu. Opera - Nie potrafi zarządzać pamięcią i chyba już nigdy się nie nauczy. Zawiera masę opcji, niektóre nawet ciekawe. Bardzo konfigurowalna, jednak poza zasięgiem umysłowym 90% społeczeństwa. Jednak beznadziejne zarządzanie pamięcią dyskwalifikuje ją w przedbiegach. Google Chrome - Jest jak polski listonosz - szybki jak błyskawica i głupi jak trąba. Do tego co chwila występuje awaria plugina Flash. Firefox - W końcu pozbył się irytującego zwyczaju wyłączania się w najmniej spodziewanym momencie na co cierpiała wersja 3.0 (prawdopodobnie segmentation fault). No i ma Adblock+. Jak dotąd najlepsza przeglądarka. Safari - nigdy nie używałem, ale skoro jest od Apple musi być droga i uboga.

  • Wiktor_Szpunar
  • 2010-08-27 12:41:52

Tak się składa, że nie wszystko jest tylko czarne i białe, więc to, co nazywasz "laniem wody", może być po prostu próbą szerszego spojrzenia na temat. Dzięki jednak za komentarz, świeży punkt widzenia... choć nie wiem czy znasz wielu polskich listonoszy?

  • ~Lotr85
  • 2010-08-27 23:01:50

A ja korzystam z ie8 i mi w zupełności wystarcza, ma to co mi jest potrzebne,strony ładuja sie szybko, chodzi sprawnie czego wiecej chciec, teraz czekam na 9 zobaczymy co to bedzie

  • ~Jay
  • 2010-08-28 01:32:25

lotr: jak i 2/3 internautów nie stawiających żadnych wymagań temu, czego używają. Wiesz, kanapka może się składać z samej pajdy chleba przesmarowanej nożem, ale uważam że warto dorzucić nieco zieleniny i wędliny ;) Odnośnie zarządzania pamięcią w operze, to w chwili obecne: 0 - 9 zakładek, zżera 280MB ram FX - 224 zakładki, zżera 480 MB ram Znajdź co najmniej 1 istotną różnicę. Ale operka do przeglądania 1 witrynki jednocześnie jest jak najbardziej ok i dlatego z niej korzystam gdy muszę dosłownie sprawdzić max 1 rzecz w necie. Gdzieś mi się zgubił skrót do k-meleona, dlatego dłużej mi się uruchamia niż O ;)

  • ~felita
  • 2010-09-09 03:12:59

testowałam chyba wszystkie najpopularniejsze przeglądarki i powiem tak:safari jest fajna ale nie nadaje się na wolne łącza bo wówczas ma problem z wczytywaniem stron (wiesza się)a,do tego słaby ma słownik no czegoś jej brak ale ciężko to określić,opera jest dość szybka dobrze wczytuje strony i jest idealna na wolne łącza,ale nie wszystkie strony są kontabilne z operą a do tego jednak przydałoby się jej trochę wtyczek co sprawia że jednak nie jest tą główną,ff jest niestety zwyczajnie za wolny,a awaryjności nie zauważyłam może dlatego że mam jakąś inną wersję?chrome na dzisiaj jest najlepsza,najszybsza,ma już dodatki które dobrze działają ogólnie rozwija się wspaniale i mam nadzieję że z nią nie przekombinują i pozostanie świetną przeglądarką.ie7 był strasznie wolny a na wolnym łączu używanie go to prawdziwa próba cierpliwości,ie8 szybszy ale gorzej wczytuje niektóre strony niż 7 i dlatego właściwie nie używam ie.

  • ~maxxxim
  • 2010-09-17 10:41:23

Opera, Firefox to jedyne jakie się dla mnie liczą. Dawsniej tylko Opera z czasem tylko FF. Teraz używam ich na zmianę - w jednej przeglądam strony o konkretnej tematyce, a w drugiej o innej. Po prostu różne możliwości na różnych stronach są mi niezbędne. Przez jakiś czas zaniedbywałem Operę - do momentu, aż wprowadzili Dragonfly. Ma nieco inne rozwiązania niż Firebug z FF, jednak czasem też coś przydatnego tam znajdę :P Dla mnie liczy się szybkość, jednak wielkie możliwości deweloperskie są dla mnie jeszcze ważniejsze.

  • ~fanka allegro
  • 2010-09-17 12:34:19

Moim faworytem jest Opera, jako jedyna nie sypie się przy baardzo dużej ilości otwartych okienek :) co jest dla mnie ważne podczas przeglądania allegro :)

  • ~gościu
  • 2010-09-18 23:17:34

firefox bez przerwy odświeżał strony. polecam google chrome

  • ~zyletafanpeji
  • 2010-10-08 10:29:56

ja uzywam safari od 2 lat i jestem bardzo z niej zadowolony i nie zamierzam jej zmieniac na inna

  • ~CorbDiuro
  • 2011-01-31 08:46:02

Przeczytaj caly blog jest bardzo dobry

  • ~sdDpXqEOGQiNjbeACDT
  • 2012-03-25 04:31:22

That''s really tkhinnig out of the box. Thanks!

  • ~jKeclkXJHjTejtGfAv
  • 2012-03-25 09:28:04

ukizd mf3wi:Pizzeria Invito pasuje wjsortyem do okolicy w ktf3rej siÄ? znajduje. A dla podtrzymania specyficznego klimatu Starego Miasta to dosyÄ? waĹźne. W kwestii zaĹ? samego jedzenia to jak narazie prf3bowaĹ?em dwf3ch pizz: Polo i Montagna ktf3re Ĺ?miaĹ?o moge poleciÄ? kaĹźdemu sympatykowi wĹ?oskiego specjaĹ?u. Cienkie, bardzo smaczne ciasto ze Ĺ?wieĹźymi i przepysznymi skĹ?adnikami. Sosy mogĹ?yby byÄ? co prawda nieco lepsze, ale biorÄ?c pod uwagÄ? cenÄ? serwowanych tam posiĹ?kf3w przez miĹ?Ä?, sympatycznÄ?, a co najwaĹźniejsze bardzo sprawna obsĹ?ugÄ? kaĹźdy kto odwiedzi Invito z pewnoĹ?ciÄ? bÄ?dzie zadowolony. SkusiĹ?em siÄ? nawet na gorÄ?cy szpinak serwowany z suszonymi pomidorami, czosnkiem i smietanÄ? wraz z paluchami i przyznaÄ? musze Ĺźe jest to rewelacja. TÄ? przekÄ?ske szczegf3lnie polecam.

  • ~hXrhFMdFkwkQkCnTrFl
  • 2012-03-25 16:42:36

Niech woĹźÄ? WaĹ?Ä?sÄ? jako ikonÄ? SolidarnoĹ?ci,pod warunkiem,Ĺźe ksiÄ?Ĺźka Gontarczyka i Cenckiewicza azitonse zakazana i spalona na stosie III RP.To przeĹ?knÄ?,ale autorytet to z niego Ĺźaden.Lubi pan czytac, bajkopisarzy?... ksiÄ?Ĺźki zbf3jeckie!Adam Mickiewicz, DziadyInstytut PamiÄ?ci Narodowej, zwany niekiedy Instytutem Parodii Narodowej, wystawiĹ? kolejnÄ? sztukÄ? wyreĹźyserowanÄ? przez dwf3ch takich, co ukradli ksiÄ?Ĺźyc, a napisanÄ? przez dwf3ch takich, co ukradli zĹ?udzenia. Chodzi oczywiĹ?cie o bestseller ostatniego tygodnia, SB a Lech WaĹ?Ä?sa. Przyczynek do biografii. Historyk IPN SĹ?awomir Cenckiewicz miaĹ? osiem miesiÄ?cy i dopiero raczkowaĹ?, gdy Lech WaĹ?Ä?sa w zbuntowanym Trf3jmieĹ?cie naraĹźaĹ? siÄ? na kulkÄ? albo aresztowanie przez SĹ?uĹźbÄ? BezpieczeĹ?stwa, co zakoĹ?czyĹ?o siÄ? rzekomÄ? ofertÄ? wspf3Ĺ?pracy. Piotra Gontarczyka nie byĹ?o jeszcze wtedy na polskim Ĺ?ez padole, ale miaĹ? siÄ? niebawem na nim pojawiÄ?, by go wybawiÄ?.Obaj autorzy sÄ? dziĹ? wybitnymi znawcami i badaczami okresu Grudnia ''70 i lat po nim nastÄ?pujÄ?cych tudzieĹź autorami dzieĹ?a napisanego na podstawie esbeckich teczek i wĹ?asnej, jedynie sĹ?usznej interpretacji najnowszej historii Polski. WaĹ?nie i spory o tÄ? pozycjÄ? znacznie przewyĹźszyĹ?y najwaĹźniejszÄ? sprawÄ? narodowÄ?, jakÄ? do niedawna byĹ?a sprawa gwizdka sÄ?dziego Webba. MĹ?odzi historycy, jako nieprzejednani tÄ?piciele wszelkiego bolkowizmu (tudzieĹź bolszewizmu), postanowili rozpiÄ?Ä? na trzech krzyĹźach, zbudowanych przed StoczniÄ? GdaĹ?skÄ?, nikomu w Ĺ?wiecie nieznanego Lecha WaĹ?Ä?sÄ?.Sztuka cieszy siÄ? duĹźym wziÄ?ciem narodu, gĹ?odnego igrzysk, bo chleba juĹź nie brak. Do teatrf3w, zamienionych chwilowo w ksiÄ?garnie Instytutu Palenia Niewiernych (Instytutu Panaceum Na-wszystko, Instytutu Paranoi Narodowej, etc.) ustawiajÄ? siÄ? kolejki ochoczych oglÄ?daczy linczowania bohatera narodowego, rzekomo przez bezpiekÄ? wybranego. Ludzie pĹ?acÄ? 65 zĹ?otych za dzieĹ?o, czyli tyle srebrnikf3w, ile ma rzekomy "Bolek" na liczniku, jako Ĺźe 29 wrzeĹ?nia Lech WaĹ?Ä?sa skoĹ?czy 65 lat. Tak siÄ? skĹ?ada, Ĺźe jeden z jego pogromcf3w teĹź siÄ? urodziĹ? dnia 29, tyle Ĺźe kwietnia i Ä?wierÄ? wieku pf3Ĺşniej.Marek Kusiba

  • ~gHXrCxFeAIzkv
  • 2012-03-25 17:05:24

cytat: Wiele razy czytaĹ?em Migalskiego, czÄ?sto siÄ? z nim zgadzaĹ?em, wiele razy go broniĹ?em przed ykdyaalnrmi pobratymcami, lecz od pewnego czasu uwaĹźam, Ĺźe Migalski najadĹ? siÄ? politologicznego szaleju. MaĹ?o tego, Ĺ?miem twierdziÄ?, Ĺźe to nie KaczyĹ?ski abdykowaĹ? lecz abdykowaĹ? zdrowy rozsÄ?dek Migalskiego. Panie Marku, Pan juĹź przestanie rÄ?baÄ? w PiS, Pan juĹź przestanie szkodziÄ? tej formacji.JeĹźeli to majÄ? byÄ? argumenty, to sÄ? one na poziomie przedszkola. Argumentacja ma zawieraÄ? uzasadnienie. Ma tĹ?umaczyÄ? i wyjaĹ?niaÄ?. Ma nie byÄ? pusta. Pana argumentacja jest pusta. Migalski,Kluzik-Rostowska, Jakubiak itd. posiadajÄ? argumenty o konkretnej wadze. Ich przeciwnicy majÄ? tylko jakieĹ? brednie a la "abdykowaĹ? zdrowy rozsÄ?dek Migalskiego". PiS potrzebuje zmiany. Ziobro i inni powinni zostaÄ? odsuniÄ?ci w cieĹ?.PS I radzÄ? nie cenzurowaÄ? tego komentarza, bo jest on merytoryczny i w przypadku cenzury zamieszczÄ? stosowne info na blogu.

  • ~Nikhil
  • 2012-03-25 19:04:04

Nie stanowi leobprmu? Fakt, Ĺźe jogurt majÄ?cy niecaĹ?e 400 g wyglÄ?da jak majÄ?cy 500 g? A, co jeĹ?li na pf3Ĺ?ce postawione zostanÄ? dwa jogurty obok siebie jeden majÄ?cy 500 g i drugi tylko tak wyglÄ?dajÄ?cy, a majÄ?cy w rzeczywistoĹ?ci 370 g. WeĹşmiesz ten drugi, skuszony rzekomo niĹźszÄ? cenÄ? (np. o 25% niĹźszÄ?) i dopiero w domu zorientujesz siÄ?, Ĺźe nie to promocja, tylko oszustwo. Nadal bÄ?dziesz twierdziĹ?, Ĺźe to nie stanowi leobprmu?

  • ~ajxYWNfkXsGLPjk
  • 2012-03-25 19:59:43

ZAMIAST WAĹ?Ä?SYEli Barbur.Salon24.pl. 27/05/2011W Izraelu warszawska wtyzia Obamy relacjonowana jest gĹ?f3wnie pod kÄ?tem uroczystoĹ?ci przed pomnikiem Bohaterf3w Getta. Gazet nie ma (szabat) - chodzi o media elektroniczne i portale (takĹźe anglo- i rosyjskojÄ?zyczne). WÄ?tpiÄ?, aby jutro miaĹ?o byÄ? inaczej - z punktu widzenia Polski, jest to sztubacka wpadka PR.Programowo chodzi ponoÄ? nie tylko o gaz Ĺ?upkowy i parÄ? maszyn F-16, lecz takĹźe wyeksponowanie roli, jakÄ? Polska - ze swymi doĹ?wiadczeniami - mogĹ?aby odegraÄ? w kontekĹ?cie â??arabskiej wiosnyâ??. JeĹ?li wiÄ?c tak - trzeba byĹ?o zrobiÄ? wszystko, ale absolutnie wszystko, Ĺźeby Lech WaĹ?Ä?sa spotkaĹ? siÄ? z Barackiem ObamÄ?.To symbol przemian, o ktf3rych marzy Ĺ?wiat... - wiem, z WaĹ?Ä?sÄ? nie jest lekko (robiĹ?em z nim wywiad do ksiÄ?Ĺźki o Polsce wydanej w Izraelu w 09.) - trzeba byĹ?o bardziej siÄ? wysiliÄ?, a nie tylko jakieĹ? telefoniki... Gdyby pojawiĹ? siÄ? w PaĹ?acu, media Ĺ?wiatowe, najwiÄ?ksze sieci satelitarne dosĹ?ownie wyĹ?aziĹ?yby ze skf3ry.PalnÄ?liĹ?cie gĹ?upotÄ?, ktf3ra - inaczej niĹź sukces - niewielu ma ojcf3w. Czy w polskiej krainie nie ma w tej chwili choÄ? paru facetf3w rozumiejÄ?cych, na czym polega umiejÄ?tnoĹ?Ä? posĹ?ugiwania siÄ? atutami medialnymi?... Sami sobie jesteĹ?cie winni, Ĺźe akcenty przesunÄ?Ĺ?y siÄ? na szacownÄ? wdowÄ? po bohaterze filmu PolaĹ?skiego.

  • ~MjXGZKHRvpv
  • 2012-03-25 21:22:02

hs2010 mf3wi:Bardzo dobra pizza w rozsÄ?dnej cenie, poza pizzÄ? polecam sagehptti. Tanie piwko i zniĹźki studenckie, pizzeria jak najbardziej na plus

  • ~wxYhgWxMVTxCiIbD
  • 2012-03-26 04:09:00

Gra ma jedynie BAAARDZO DobrÄ? fabuĹ?Ä? wrÄ?cz Ĺ?WIETNÄ? Lecz rwzorygka multiplayer jest oszczana do Ĺ?ez Sami oszuĹ?ci Gre polecam tylko do Operacji Specjalnych oraz Kampanii.

  • ~tszyrIEdrpIWvwtWg
  • 2012-03-26 10:24:26

jak dla mnie NAJLEPSZY odcinek tej serii humor na izmpooie i w koĹ?cu coĹ? siÄ? w fabule rusza. Jutro od rana biorÄ? siÄ? za nastÄ?pne odcinki z wielkim zapaĹ?em:)

  • ~vLzPSIkan
  • 2012-03-28 02:12:49

czytaÄ? opisf3w nie umiejÄ? noo. a jeĹ?li chodzi o logo to stamtÄ?d mianel nigdy nie podajÄ? muzy. (bo sam nie znam xD)

  • ~puNXdZONTAyePBLUzC
  • 2012-03-28 02:17:54

Oceniam Walese autorytetem w spiware wedkarstwa. Tak wlasnie. W spiware wedkarstwa. Przy jego bzdurnych wypowiedziach o plusach dodatnich i ujemnych i tym podobnych dlupotach w spiware wedkarstwa Walesa odkryl cala prawde. Powiedzial on (cytuje z pamieci) "Gdyby ryby byly w wodzie to wedkarstwo nie mialoby sensu" No wlasnie bo gdyby te ryby byly w tej wodzie to taki jeden czy drugi wedkarz poszedlby sobie na pol godziny, nalapalby caly kosz ryb i wrocil do domu. A jak tych ryb nie ma to ten wedkarz caly dzien moczy kij w wodzie i nic. A jak wedkarz (np. Walesa) siedzi nad woda z ta swoja wedka to mysli tylko o jednym - jak zlapac ta rybke. Gdzie tam mu w glowie jakies strajki czy skakanie przez ploty. Poza tym jak on nad ta woda bez ryb to i w domu cisza i spokoj. Moim skromnym zdaniem Walesa jest fachowcem w tej dziedzinie i powinien caly nasz rzad uczyc jak wedkowac. No okraglo caly rok.

  • ~MmCENEqubV
  • 2012-03-28 02:55:43

"Walesa zdal swoj egzamin wloiokretnie."Nie zdaĹ? i oto mam do WaĹ?Ä?sy pretensje.Egzamin prawdomf3wnoĹ?ci."PS. Jesli byl Pan w konspirze nalezy sie Panu moj szacun niezaleznie od tego, ze sie roznimi opiniami."Panie mr off chyba nie bardzo rozumie pan o czym pisze.Nie istotne jest to czy ktoĹ? byĹ? lub nie w konspiracji,czy ktoĹ? byĹ? TW.Problem polega na tym,Ĺźe naleĹźy mf3wiÄ? to co jest zgodne z faktami.ChociaĹź te fakty nie przysparzajÄ? nam chwaĹ?y.Otf3Ĺź mĹ?odzi ludzie ktf3rzy nie mieli moĹźliwoĹ?ci z racji wieku obcowaÄ? z aparatem SB,nie wiedzÄ?,Ĺźe zĹ?amanie czĹ?owieka byĹ?o kwestiÄ? czasu.Forma dowolna zastraszenia.NaprawdÄ? byĹ?o niewielu,ktf3rzy oparli siÄ? SB-ecji.Problemem jest przyznanie siÄ? do tego,Ĺźe podpisaĹ?o siÄ? lojalkÄ?,albo zostaĹ?o TW,w najgorszym moĹźliwym scenariuszu tracono Ĺźycie.Nie oczekuje od nikogo specjalnego traktowania,ale nie znoszÄ? kĹ?amstwa.

  • ~WfzPUiXzEPMPDh
  • 2012-03-28 03:05:46

"Niemieckie filmy propagandowe pkwazyoaĹ?y nawet "autentyczne" szarĹźe uĹ?anf3w na czoĹ?gi. Fakt wbrew idiotycznemu pielÄ?gnowaniu tego w pamiÄ?ci narodowej nigdy nie miaĹ? miejsca."DziÄ?ki. Ale nie tylko niemieckie filmy - polski film fabularny za komuny teĹź pkwazyoaĹ? szarĹźÄ? uĹ?anf3w na czoĹ?gi."Liczby mf3wiÄ? za siebie a nadspodziewanie dobry wynik w wyborach prezydenckich moĹźna przypisaÄ? innej strategii niĹź proponujÄ? "jastrzÄ?bie".Z tym siÄ? nie zgodzÄ? - mam inne zdanie, dobry wynik nie byĹ? skutkiem "innej strategii",a mf3gĹ?by byÄ? jeszcze lepszy, gdyby taka strategia nie byĹ?a przyjÄ?ta.No, ale to sÄ? wĹ?aĹ?nie te inne spojrzenia. Szcczegf3lnie po 10 kwietnia.

  • ~kTZNOgymSK
  • 2012-03-28 03:12:37

A good many valaubles you''ve given me.

  • ~UOnHKXQZipcxBlQPv
  • 2012-03-28 03:23:26

I''m raelly into it, thanks for this great stuff!

  • ~Fernando
  • 2012-03-28 06:18:52

ĐŻ доНаН Ń?Ń?Ń?каПи. Đ? index.html дОйавиН:<? $externallink = get_post_meta($post->ID, link'', true); ?>Đ? в СагОНОвкаŃ? пОŃ?Ń?Ов Ń?Ń?Ń?НкŃ? СаПониН на <a href= <?php if ($externallink) { echo $externallink; } else { the_permalink(); } ? rel= nofollow > ><?php the_title(); ?></a>Đ?ĐžŃ?ОП ĐżŃ?ĐžŃ?Ń?Đž ĐżŃ?и Ń?ОСдании пОŃ?Ń?Đ° дОйавНŃ?Ń? каŃ?Ń?ОПнОо пОНо link Ń? Ń?Ń?Ń?НкОК. Đ?ОСПОМнО Đ´ĐťŃ? Ń?Ń?ОгО ĐľŃ?Ń?Ń? и пНагин.

  • ~Triiy
  • 2012-03-28 08:38:36

That''s a srewhd answer to a tricky question

  • ~XFOkbkSuQqilyDPfgxx
  • 2012-06-27 06:07:47

At last! Sonemoe with the insight to solve the problem!

  • ~jxCgGLVhqcUNb
  • 2012-06-29 11:12:51

I have lost all respect for the Nobel Prize after hraieng about Obama winning the award. People have dedicated their entire lives to secure peace & harmony in the world; people have made life-changing discoveries after a lifetime of dedication in the sciences; people have endured hardship and even death to make this world a better place. The majority of people who win the award have won it based upon a lifetime of dedicated work, research, etc. Still others, who have made a positive impact on the lives of so many, have never even come close to winning the award. Then you have someone like Obama, who has done NOTHING praiseworthy during his term, to date, who has been given the Nobel Prize. What reason did the Nobel Committee have to grant the award to him? It''s truly a disgrace and a travesty to winners past and present to share in an award which now holds no meaning, thanks to the Nobel Prize Committee. On a side note, my liberal fiancee (who is a huge Obama supporter) is disgusted with Obama receiving the award as well.

  • ~QOuAPVQkhCYjuCYPXN
  • 2012-09-11 14:01:07

I love raeidng these articles because they''re short but informative.