Przezorny zawsze ubezpieczony - zaopatrz się zawczasu w systemowy dysk naprawczy, który pomoże ci w wypadku poważnej awarii Windows.
W sytuacji, gdy awaria systemu nie pozwala na użycie płyty instalacyjnej Windows lub gdy jej w ogóle brak (zgubiona bądź nie otrzymana w momencie zakupu nowego komputera), dysk ratunkowy to konieczność. Dzięki zawartym na takim CD narzędziom naprawczym będzie można zdiagnozować i usunąć problemy utrudniające poprawne funkcjonowanie systemu.

Najprostszym rozwiązaniem byłoby użycie kreatora płyty ratunkowej Windows XP/Vista/7, który zamieściliśmy na krążku DVD dołączonym do PC Worlda nr 4/2010. Za jego pomocą można łatwo przygotować dysk ratunkowy umożliwiający uruchomienie specjalnej wersji systemu wprost z CD. W wypadku awarii podstawowego systemu operacyjnego płyta pozwoli wykonać niezbędne naprawy lub skopiować dane.

Jeśli nie masz możliwości skorzystania z tego narzędzia, wypróbuj rozwiązania, które proponujemy w dalszej części tekstu.

Windows XP

Aby wykonać dysk ratunkowy dla "ikspeka" pobierz i zainstaluj aplikację Ultimate Boot CD for Windows (UBCD4Win). Jest to kompleksowy zestaw programów diagnostycznych i naprawczych, umożliwiający przygotowanie bootowalnej płyty opartej na Windows XP.

Aby stworzyć płytę:

1. Zainstaluj program UBCD4Win.

2. Włóż płytę instalacyjną Windows XP do napędu.

3. Utwórz na dysku katalog, np. XPCD.

4. Upewnij się, że Eksplorator Windows pokazuje wszystkie - a więc również ukryte - pliki (menu Narzędzia | Opcje folderów, zakładka Widok, zaznaczone pole wyboru Pokaż ukryte pliki i foldery).

5. Skopiuj całą zawartość płyty instalacyjnej systemu do katalogu XPCD.

6. Uruchom program UBCD4WinBuilder.exe.

Uwaga: jeśli uruchamiasz aplikację po raz pierwszy, musisz zaakceptować licencję użytkownika. Program zapyta cię też, czy ma wyszukać pliki instalacji Windows - wybierz opcję Nie.

7. W oknie głównym kreatora:
- w polu Źródło wskaż ścieżkę do folderu, do którego skopiowałeś zawartość płyty Windows
- zaznacz pole wyboru Twórz ISO obraz i podaj nazwę obrazu płyty
- jeśli zaznaczysz dodatkowo pole Wypal na CD, program automatycznie wykona płytę naprawczą po stworzeniu obrazu ISO, do czego oczywiście będzie potrzebny czysty nośnik
- kliknij przycisk Pluginy, aby uzyskać dostęp do informacji o wtyczkach instalowanych w środowisku UBCD4Win. Twoja uwaga powinna skupić się głównie na pozycjach AV: oznaczających sygnatury wirusów. Kliknij Konfig przy tych pozycjach aby zaktualizować definicje przez Internet. Po zakończeniu operacji kliknij Zamknij.
- w oknie głównym kreatora kliknij przycisk Buduj
- po skończeniu pracy kreatora kliknij Zamknij.

8. Jeśli nie zaznaczyłeś wcześniej opcji Wypal na CD, uruchom teraz narzędzie do nagrywania danych na płytach, np. Nero czy ImageBurn, zlokalizuj obraz ISO wykonanej płyty naprawczej i nagraj go na nośniku (zobacz, jak nagrywać obrazy płyt CD/DVD).



Aby skorzystać z płyty ratunkowej UBCD4Win, należy w BIOS-ie ustawić czytnik płyt optycznych jako pierwszy napęd startowy. Sposób modyfikacji BIOS-u różni się w zależności od jego producenta - zwykle wystarczy wcisnąć klawisz DEL lub jeden z klawiszy funkcyjnych. W sekcji Boot należy odszukać menu Boot Device Prority i w pozycji 1st Boot Device ustawić czytnik płyt.

Windows Vista i Windows 7

W Viście opcja tworzenia płyty ratunkowej pojawiła się wraz z wydaniem przez Microsoft testowej wersji dodatku Service Pack 1 dla tego systemu. Była obecna w SP1 RTM, ale producent w finalnej odsłonie pakietu niestety ją usunął.

W tej sytuacji z pomocą może przyjść NeoSmart Windows Vista Recovery Disc - narzędzie dostępne w formie obrazu ISO gotowego do nagrania na płycie CD.

NeoSmart oferuje również obrazy płyt ratunkowych dla "siódemki" - Windows 7 Recovery Disc. Użytkownicy najnowszej wersji Windows nie muszą się jednak tak gimnastykować - opcje tworzenia płyt ratunkowych są w nią wbudowane.

Dostęp do nich uzyskasz za pośrednictwem menu Start | Panel sterowania | System i zabezpieczenia | Kopia zapasowa | Przywracanie - w lewym panelu zauważysz opcję Tworzenie dysku naprawy systemu. Możesz też po prostu w pasku wyszukiwania menu Start wpisać system repair disc, a uruchomi się stosowny kreator.

Płytę stworzysz wybierając tę ostatnią pozycję i postępując zgodnie z wyświetlanymi przez system instrukcjami. Utworzony w ten sposób dysk oferuje opcje przywracania systemu, odzyskiwanie wykonanych obrazów systemu, diagnostyki pamięci oraz wiersz poleceń.


Komentarze (18)

  • ~jack
  • 2010-05-07 16:27:21

Czyli jak zrobić taką płyte do Visty bo za pomocą NeoSmart sie chyba nie da... Czy ktoś mi pomoże?

  • ~DawidS28 (searchengines.pl)
  • 2010-05-07 20:56:28

Niezłe, niezłe. Ale nic nie pobije zwykłej dyskietki startowej MS-DOS. Więcej razy się uratowałem zwykłym trybem tekstowym, a nie płytką WinPE czy innymi. To się najbardziej przyda osobą, które wpadają w panikę, gdy myszki nie widzą ;)

  • ~Gość
  • 2010-05-07 21:46:51

To wszystko na nic jeśli dysk pracuje w trybie AHCI. No chyba, że ktoś bez sensu używa dysków SATA w trybie IDE.

  • ~Momus
  • 2010-05-08 01:59:26

A czy to jest legalne?? Czy licencja M$ pozwala na takie cuda jak robienie płyt Live z windowsa?? Poza tym, jak mi W7 uwalił mbr, tablice partycji, to udało mi się dysk ożywić (i to bez utraty nawet bajta danych) dopiero po użyciu narzędzi konsolowych linuksowych (o dziwo lepiej sobie poradziły z partycjami logicznymi sformatowanymi jako ntfs i ext4 niż windowsowe narzędzia)

  • ~totson
  • 2010-05-08 10:21:24

sysrescuecd dziekuje, pozdrawiam, polecam :]

  • ~laktozy
  • 2010-05-08 11:59:25

"W sytuacji, gdy awaria systemu nie pozwala na użycie płyty instalacyjnej Windows" tzn. jakiej? Fizyczne uszkodzenie napędu? Nie spotkałem się jeszcze z sytuacją gdy nie można było skorzystać z konsoli odzyskiwania systemu.

  • ~gość
  • 2010-05-08 13:34:22

gość dlaczego bezsensem nazywasz uzywanie dysków SATA w trybie IDE?pod win xp pozwala to pominąc zabawę w dogrywanie sterowników a wpływu na wydajność nie ma praktycznie żadnego...Pod vista też korzystałem z trybu IDE bo bios odpalał AHCI koło 4 sekund co mnie irytowało - i dodam że hot swap i tak działał w trybie IDE z tymże trzeba było wykryc nowe dyski ręcznie

  • ~Gość
  • 2010-05-08 14:49:45

Tryb IDE dla dysku SATA ma kilka ograniczeń - najbardziej uciążliwe - taki tryb nie obsługuje NCQ.

  • ~MOMO
  • 2010-05-08 18:16:08

System ratunkowy ma jedną wadę, operujemy na koncie SYSTEMU więc jeśli korzystamy z internetu, to każdy morze uzyskać dostęp do danych bez podania hasła. Do systemu ratunkowego można dodać firewalla i inne programy związane z bespieczeństwem.

  • ~~~
  • 2010-05-10 11:40:50

Ja polecam zainteresowanym tą tematyką projekt VistaPE, można łatwo stworzyć system uruchamiany z pendrive''a lub płyty CD\DVD, zawierający ogromną ilość narzędzi, praktycznie wszystko co potrzeba. Można też dodawać swoje własne :)

  • ~admiral
  • 2010-05-27 12:04:20

Witam. Kupiłem ten numer chciałem zrobić sobie tą płytkę, ale nic z tego nie wyszło, na Win7 x64 trzeba doinstalować WAIK, o czym redakcja nie wspomniała. W końcu spróbowałem pod win XP. Wszystko idzie dobrze do drugiego etapu, gdzie w pewnym momencie wyskakuje błąd, że nie może znaleźć ścieżki do Wimutil.exe.Jednym słowem mówiąc niewypał, a szkoda.

  • ~0000
  • 2010-07-09 21:30:18

Wygląda na to ,że PC WORLD schodzi na psy bo to co oferujecie w swoim czasopimie porady ipt to kolejny niewypał. Mógłbym przytaczać przyklady bo wku rzyliście mnie już dokładnie. Kiedys było to czasopismo, kóre czytałem z przyjemnością i to co było tam napisane (porady) sprawdzało się bez pudła. Jestem czytelnikiem PCW od b. dawna posiadam kilkanaście roczników PCW od pierwszego CD włącznie jak również pierwszy numer KOMPUTER i następne. Teraz zawiodłem się na was. 1. Kupiłem specjalnie PC z antywirusem Panda GP 2010 i za cholerę nie da się go aktywować. 2. Te wasze płytki ratunkowe to jakiś niewypał boto nie działa. nie wypuszczajcie za wszelką cenę produktów, które nie są sdprawdzone i nie działają należycie. Poprawcie się bo będzie z wami to co z Enterem

  • ~JJ
  • 2010-08-01 08:11:12

gotowe obrazy można pobrać ze strony: http://neosmart.net/blog/2009/windows-7-system-repair-discs/ w 2008 są też wersje dla visty

  • ~TOM
  • 2010-10-24 13:35:48

Witam , ja wam polecam Norton Ghost 12 też zrobicie obraz dysku z danymi i wypalicie na płycie , jest duzo tych programów i trzeba sie zdecydować co urzywać

  • tom
  • 2010-10-29 10:13:23

dzięki właśnie takiego systemu szukałem, tylko trochę problem jest z kopiowaniem na inna partycje, ale podczepiłem pendrive na który skopiowałem "Total Commander portable" i sprawę załatwiło

  • jac
  • 2011-12-12 09:29:57

witam, proszę o poradę, gdyż w ogóle nie znam się na komputerach. Otóż na kompie stacjonarnym mego syna, który ma Vistę, wyskakuje błąd "brak Bootmng". Wiem, że potrzebuję dysku ratunkkowego, ale nie mam pojęcia jak to zrobić, a podane w sieci różne pomocy, odnoszą się niby do Visty, ale np nie moge za nic znaleźć takiej opcji jak "KOPIA ZAPASOWA" Gdzie tego szukać? proszę o pomoc. jacek

  • ~bvBnmYcKoAxNu
  • 2012-10-13 09:09:21

Kozica nizinna pisze:Polacy pzodgoili siÄ? z pop-politykÄ?, konkursem piÄ?knoĹ?ci i festiwalem nieautentycznych emocji.-Tak to prawda, ale przyznasz, Ĺźe winny jest teĹź system wyborczy, czyli ordynacja preferujÄ?ca bandÄ? czworga. Do tego ta przychylnoĹ?Ä? medif3w, ktf3re miaĹ?yby coĹ? do stracenia gdyby przewrf3ciĹ?o siÄ? trochÄ? na scenie politycznej. ObserwujÄ?c tÄ? scenÄ? lokalnie widzÄ?, Ĺźe wszystkim wygodnie jest tak jak jest i wszyscy sÄ? zainteresowani status quo. Dlaczego? bo to zapewnia intratne stanowiska lub interesy w istniejÄ?cym ukĹ?adzie.

  • ~qUsoNTIePhxxvDHa
  • 2012-10-13 13:35:16

I was where you are. Garrett is 12 now, and finally, FINALLY, we are no lngoer battling over writing. He liked making up stories -but only with his mouth. The writing, ugh, it was brutal. Every time he came home with an assignment, my stomach would knot up. But. I let go. I realized that the standards for organization and coherence for his grade were much lower than what I was imagining them to be. Obviously. Duh. I homeschooled them for Pete''s sake and I still fell into the trap two years later. Once I let him do what he felt the assignment needed, whether it be many paragraphs or one, two things happened: he started writing these things on his own without the aid of my torture devices, and he started enjoying it.Just recently, in 6th grade, he wrote a freaking STORY. Not a 5 paragraph essay, but a really long story. He has never in his life written something that had an ending. He always fizzled out after the first big event. I was so proud. I asked him if we can print them up and give them out as Christmas gifts. I tell you, this is monumental.I hope we can get together next time I am in Spokavegas!