WikiLeaks: armia USA strzela do cywilów i zabija dziennikarza Reutera - zobaczcie wideo

6 kwietnia 2010 11:32 Dominik Błaszczykiewicz
Portal WikiLeaks umieścił w Sieci wideo, na którym widać jak amerykański śmigłowiec bojowy Apache strzela do cywilów w Bagdadzie. Materiał rzuca nowe światło na skandal, jaki wybuchł w 2007 roku, kiedy amerykanie przypadkowo zabili reportera agencji prasowej Reuters. Rzecznik WikiLeaks komentuje: to straszne, wygląda jak gra komputerowa. Pentagon deklaruje, że bada sprawę.
Materiał wideo opublikowany przez WikiLeaks prezentuje obraz i dźwięk najprawdopodobniej zarejestrowane przez urządzenia pokładowe śmigłowca Apache. Widz może ze szczegółami zobaczyć jak wyglądała głośna akcja z 2007 roku z pokładu maszyny. Autentyczność wideo potwierdziła m.in. BBC News. Pentagon zadeklarował, że bada sprawę.

Wszystko wskazuje na to, że piloci amerykańskiego śmigłowca Apache w 2007 roku zbyt pochopnie podjęli decyzję o ostrzelaniu grupy cywilów w Bagdadzie. Rezultatem była śmierć 12 osób, w tym Namira Noor-Eldeena, reportera agencji Reuters i jego współpracownika Chmagha. Prowadzone od tego czasu śledztwo Pentagonu nie przyniosło żadnych rezultatów, w dodatku objęte zostało tajemnicą. Opublikowany wczoraj materiał wideo z WikiLeaks rzuca nowe światło na sprawę.

Zobacz również:


Julian Assange, rzecznik WikiLeaks, powiedział dla msnbc TV: "to nagranie pokazuje zepsucie moralne żołnierzy na wojnie. Oni zachowują się tak, jakby grali w grę komputerową - tyle tylko, że w tym przypadku idzie o ludzkie życie".

USA strzela do dziennikarzy Reutera - wideo z YouTube:WikiLeaks - skandale w Sieci

WikiLeaks to serwis specjalizujący się w publikowaniu poufnych informacji. W WikiLeaks zamieszczono m.in. informacje o planach podsłuchiwania rozmów prowadzonych przez Skype'a przez niemiecką policję, zapis informacji przesyłanych przez pagery podczas ataku na World Trade Center w 2001 r. czy poufne informacje bankowe.

Z racji charakteru zamieszczanych w nim materiałów serwis był atakowany przez kościół scjentologiczny i mormonów, zamykany po interwencjach banków, a na dom właściciela Wikileaks.de zrobiła nalot policja, co łączono z wcześniejszą publikacją przez serwis "czarnej listy" stron internetowych australijskiego Urzędu ds. Komunikacji i Mediów (ACMA), która wyciekła do sieci. Ostatnio WikiLeaks opublikowało raport, z którego wynikało, że amerykańska armia szukała sposobu zniszczenie serwisu.


Komentarze (27)

 • ~gość
 • 2010-04-06 11:53:34

To konieczne wióry z rąbania drew, z rewolucji syjonistycznej, w której skończy się bój gdy ich związek bratni (iluminowanych i wolnomularzy) ogarnie ludzki ród.

 • ~p
 • 2010-04-06 12:46:08

yyyyyyyyy, Internet Standard?

 • ~Matsukawa
 • 2010-04-06 13:00:39

Dziennikarz operujący bez mandatu w strefie wojny musi zdawać sobie sprawę z niebezpieczeństwa określenia go jako wroga. Wojna to nie zabawa z okrzykami "stój bo strzelam", "ręce do góry" i takie tam, z filmów o czterech pancernych albo Hansie Klossie. Ktoś, kto tego nie rozumie jest kandydatem do piachu. Wojna jest okropna i będzie coraz gorsza. Żołnierze będą siedzieć przy pulpitach sterowniczych bezzałogowych maszyn, niepewni nawet, czy sytuacja na ekranie jest prawdziwa, czy też to tylko symulacja robiona przez kontrwywiad. Wojna stanie się pojedynkami robotów. Idiota, który zapuści się tam osobiście sam będzie sobie winien.

 • ~bggh
 • 2010-04-06 13:51:05

normalnie jestem zbulwersowany, jak ten pilot Apacza, nie mógł zobaczyć plakietki na piersi dziennikarza, w strefie wojny. Jak ot możliwe że zaczął strzelać bez uprzedniego sprawdzenia informacji o osobie do której ma zamiar strzelać. I kto mu w ogóle pozwolił strzelać w strefie walk? Tu muszą polecieć głowy!

 • TurekPolski
 • 2010-04-06 14:20:57

@85.128.36.194 Czasami jestem zdumiony w jak nietaktownych sytuacjach potrafią nagle wyskoczyć bez zapowiedzi kretyni z frontu globalnego spisku. @bggh - Po pierwsze: Śmierć to chyba nienajlepsza okazja na złośliwą ironię, co? Oglądałeś cały film? Tam słychać, jak goście zgłaszają do "centrali" - odpowiedzialnej za przyzwolenia - o rzekomej wyrzutni granatów i potężnym uzbrojeniu. Nie chodzi o "czytanie plakietki" tylko o kontrolę nad swoją paranoją. Jak można pomylić torbę na aparat (którą JA widzę nawet na durnym ekranie YouTube i rozpoznaję a oni mają wielomegapikselowe, potężne wyświetlacze) z bronią?! Co miałby tam nieść? Granaty? No to musiałby nieźle rzucać. -- Co do filmu: To kolejna straszna wojna i jestem przerażony tym, jak cały świat udaje, że nic nie widzi lub ją wręcz wspiera.

 • ~gość
 • 2010-04-06 14:34:00

@Tad [85.128.36.194] & others tak, tak a wolnomularze mają specjalną sekcję open source''ową, i to ona pewnie spowodowała, że w Apache''u nie było softu M$ tylko jakieś distro Linucha. I dlatego piloci widzieli nie cywili, tylko gości z granatnikami. A nieco poważniej: to, że na wojnie giną cywile, to bardzo smutne, ale obawiam się, że nieuniknione. Piloci nawet z gigowymi wyswietlaczami są tylko ludźmi. Natomiast to, że Pentagon najwyraźniej zamierzał całą sprawę ukryć, to już jest zupełnie inna para kaloszy.

 • ~gość
 • 2010-04-06 14:49:11

Kochani usprawiedliwiacze mordów okupanta. Za takie zdarzenia odpowiada okupant. W ten sposób potrafilibyście też usprawiedliwić Związek Sowiecki zaliczne mordy podczas wyzwalania i wogóle wszystko da się usprawiedliwić gdy samemu się jest otwartym na wiele wygodnych "prawd" i ma się otwartą moralność.

 • ~gość
 • 2010-04-06 14:57:56

Widzę, że niektórzy powyżej są w stanie usprawiedliwić dowolny mord robiony przez okupantów, wiadomo otwarta moralność i otwartość na wiele wygodnych "prawd" daje być może niewyobrażalną dla mnie swobodę new age''owego czucia sie jak jakiś bóg, demon, a choćby nadczłowiek. Pewnie tak samo usprawiedliwicie liczne mordy zwiąsku sowieckiego robione zawsze z wyższej potrzeby lub przez pomyłki nie do uniknięcia na Polakach. jak się zdegenerowaliście przez tą totalną otwartość na wszystkie śmiecie.

 • ~gość
 • 2010-04-06 15:01:49

To nie wojna ale okupacja w interesie uprzywilejowanego sojusznika i ciągnięcia tanio zasobów. Taki kolonializm pod pretekstem. My precież też temu podlegamy (przechwytywaniu dorobku pokoleń i zasobów naturalnych) tyle, że bez strzelania (nie licząc jaruzela itp, bezprzykłądnu w innych demoludach) a teraz już jedynie za pomocą propagandy i przechwytywania pieniędzy. Widzę że jesteście ofiarami.

 • ~gość
 • 2010-04-06 15:10:39

Jak pięknie potraficie uprawiedliwić każdy czyn okupanta. Okupacja jest pod fałszywym pretekstem, co miesiąc ginie więcej ludzi niż za Saddama w ciągu roku (czasem dużo wiecej). Kraj jest w zupełnej ruinie ale za to łatwiutki do okradania przez kolaborantów osadzonych u władzy. WIęc dlaczego ludzie mają tam być traktowani lepiej niz psy czy świnie, przecież oni nie mają (prawie nigdy) obywatelstwa państw dla nadludzi.

 • ~w.p.
 • 2010-04-06 15:16:04

Przerażające. Nie dałem rady za długo oglądać. Cóż. Wojna na odległość pozbawia ludzi realnej oceny sytuacji. Ale niestety na wojnie dziennikarz ryzykuje tyle co i żołnierz. Fatalny błąd. Inna sprawa, że tam wielu z tych żołnierzy po prostu dobrze się bawi - nikt ich tam na siłę podejrzewam nie wysyła. Po prostu lubią walkę i jeśli jest okazja to strzelają. Są świadomi ogromnej przewagi i czują się pewni siebie. Ostatecznie wojna i tak jest dla nich przegrana, ale co postrzelają i przetestują to ich. Szkoda gadać. A jeszcze i nas tam kurde brakowało.

 • ~Lenny
 • 2010-04-06 16:52:53

Armia USA to żołdacy zabijający na zlecenie beż żadnych oporów moralnych. To płatni mordercy-socjopaci, Hitler byłby zadowolony mając takich żołnierzy. Oni nie działają w interesie USA bo USA już dawno są zawłaszczone przez korporacje i wpływowe grupy bankierów czy przemysłowców. Kto zarobił na wojnie irackiej? Nafciarze, budowlańcy, zbrojeniówka, firmy dostarczające żywność etc. USA jako kraj dopłacił setki miliardów z kieszeni podatników do tej wojenki ale poszczególne firmy ze Stanów się wzbogaciły. Komu wiec służy US Army, krajowi czy starym dziadkom z korporacji które kontrolują polityków? BANDA NAJEMNIKÓW nic ponadto.

 • ~zenn
 • 2010-04-06 16:56:45

Tu mamy do czynienia z ewidentną zbrodnią wojenną. O ile zabicie grupy niezachowujących się agresywnie ludzi można - przy sporej dozie samozaparcia - uznać za pomyłkę, to na pewno pomyłką nie było ostrzelanie cywilnego samochodu, którego pasażerowie próbowali pomóc rannym. To już ewidentna zbrodnia wojenna i powinna być karana szubienicą.

 • ~AV
 • 2010-04-06 21:14:22

Straszny film. Oby nigdy do czegoś takiego nie doszło w Polsce...

 • ~gość
 • 2010-04-06 22:25:23

jak zolnierze us nie dzialaja w intersie us? tak samo jak ss nie dzialalo w interesie trzeciej rzeszy? pomijajac fakt celow, zolnierz ma za zadanie robic co mu kaza.. problem tutaj jest koncernow ktore te prawa dyktuja.. ale juz tak w swiecie zwierzat jest.. by zyc trzeba zabijac.. czy to pozytywne czy nie... zeby kazdy z nas mial szczepionki przeciwko czemus tam.. ludzie w afryce musza ginac.. i jak mozna sie odniesc do faktu ze.."dobra ty mozesz zginac bo cie nie znam..ale wazne by moim rodzice przezyli"? kazdy ma swoja wizje wartosci

 • ~och ty karol
 • 2010-04-07 06:05:09

@AV Jeżeli zechciałbyś zajrzeć do najnowszej historii Polski to przekonałbyś się, że takie rzeczy miały miejsce.

 • ~max
 • 2010-04-07 11:34:01

Panowie, trochę powagi. Z zimną krwią zabito kilkanaście nieuzbrojonych osób. Ostrzeliwanie samochodu wykonującego pracę sanitariusza podpada pod złamanie konwencji wojennych. Osoby za to odpowiedzialne powinny zostać rozstrzelane. Jak znam życie, to dostaną po jakimś fioletowym sercu albo różowym krzyżyku i niezłą emeryturkę weterana. Tym, którym wydaje się, że przedstawiona na filmie sytuacja to rzadkość, polecam chociażby film "Bloody Sunday". Od 40 lat sprawiedliwości nie stało się zadość.

 • ~jozek
 • 2010-04-07 12:21:18

Bzdury. Wyraźnie widać ze faceci stojący w grupie posiadali 2 x AK47 i RPG. Bez wątpliwości. Poza tym czy nie mieli świadomości, że przebywając w towarzystwie uzbrojonych bojówkarzy sami zgotowali sobie koniec?

 • ~Dave
 • 2010-04-08 08:23:27

Ale pierniczą niektórzy. Każdy reporter wojenny wie ,że igra ze śmiercią i w każdej chwili może zginąć. Siedzicie sobie w ciepłych biurach i popijacie kawkę. Postawcie się na miejscu tych żołnierzy którzy muszą żyć w ciągłym stresie i strachu, jeśli przeoczą coś to giną! To jest wojna w obcym kraju gdzie możesz zginąć bardzo łatwo. A poza tym ten serwis powinni zamknąć, w sumie dobre źródło dochodów z tych darczyńców maja. Komu to ma pomagać?

 • ~max
 • 2010-04-08 10:54:25

re Dave: kpisz, czy o drogę pytasz? Obejrzałeś film w ogóle? Helikopter strzela do nieuzbrojonych ludzi, niewykazujących oznak agresji. Potem strzela do rannych, potem do przypadkowego samochodu. Podczas całej akcji słychać gł*pkowate komentarze i podśmiec*ujki. Proszę bardzo - postawmy się na miejscu tych żołnierzy. Gdybym ja tak spartolił akcję, wyleciałbym dyscyplinarnie, do tego byłbym obciążony kosztami napraw. W ich przypadku dowództwo tuszuje skandal. Gdyby nie wikileaks rodziny chociażby zamordowanych dziennikarzy nigdy nie dowiedziałyby się o ich losie.

 • ~donotbelieveingovlies
 • 2010-05-26 19:45:52

mam nadzieje ze za 20 moze i za 30 lat zbrodniarze wojenni usa ci z gory ( bush , etc ) jak i ci co nie maja wlasnych mozgow jak zolnierze usa stana przed sadem takim na jaki zasluguja takim przed jakim postawiono kiedys hitlerowcow i ze wyrok bedzie ten sam.

 • mario
 • 2010-12-11 11:23:45

Bardzo mi szkoda tego dziennikarza. To smutne że tak się pomylili strzelając do naszego człowieka:((

 • hjilo
 • 2010-12-12 06:10:55

A czy czytaliście o samolociem pełnym siedmiu kasków atomowych który miał się udać do Rosji i już nie wrócić?

 • ciekawe
 • 2010-12-13 16:05:17

http://piotrmechlinski.pl/2010/11/30/wikileaks-kolejne-sensacje-trzeciej-fali/

 • roman
 • 2010-12-19 12:14:31

Przez to ,że my Polacy jesteśmy upaprani w te nierówne wojny czuję się współwinnym za te zbrodnie w Iraku i Afganistanie. PRZEPRASZAM !!!

 • Bobus
 • 2011-01-08 13:12:09

NIE MIELI BRONI- HELIKOPTER NIE MIAŁ PRAWA STRZELAĆ. Wrogiem jest uzbrojony cywil a nie każdy Irakijczyk.

 • bol
 • 2011-12-22 11:25:36

Jeden żołnierz po ataku mówi że to wina tych którzy wzięli dzieci na bitwę,walkę... Tylko Ci na ziemi nie walczyli nawet nie byli agresywni. Słychac też jak żołnierz nie może się doczekac żeby strzelac, szeregowi żołnierze którzy wykonują rozkazy swoich przełożonych to młodzi 20paroletni chłopcy którzy z zabijania czerpią radośc, smieją się gdy zabijają, cieszą się jak ranny człowiek którego postrzelili czołga się próbując się ratowac, ukryc, to są wyrzuci z litości, wyobraźni, ludzie nie wrażliwi czujący się bardzo ważni czy to w Iraku czy Afganistanie czy na innych wojnach bo na piersi mają naszywkę US ARMY, która to armia wysyła tych samych młodych ludzi żeby załatwiac interesy bardzo bagatych ludzi biznesu z branzy naftowych, zbrojeniowych, budowlanych etc., Żołnierze, armia Usa, nawet politycy grzecznie wykonują rozkazy ludzi o których nie usłyszymy a którzy sponsorowali i będą sponsorowac kampanie wyborcze kandydatów na prezydenta. Szkoda tych żołnierzy którzy mają coś pod deklem ale walczyc muszą bo armia karze, szkoda tych biednych cywili że żyją w kraju pod którego ziemią płynie ropa, najbardziej szkoda dzieci które widząc jak ojciec czy wujek próbuje pomóc bratu, koledze czy nawet obcemu wziąc go rannego i zawieźc do szpitala, po czym wszytskich spotyka grad kul z helikoptera, Żołnierz biegnie z dzieckiem chcąc je ratowac a przed chwilą jego koledzy zabili ojca tych dzieci, te same dzieci kształtując swój światopogląd po 5 czy 10 latach wychowując się wśród podobnych osieroconych dzieci, których rodzice zostali zabici a raczej zamordowani w tak okropny sposób bo umówmy się ojciec (człowiek) ginie godnie z honorem bądź przeciwnie zostaje zabity bez broni rozstrzelany podczas pomocy innemu... te dzieci planują zamachy w Usa na wieżowce, planują ataki przy użyciu min w których giną żołnierze, zabijają w atakach samobójczych okupantów w sercu ich jest tylko gniew i rozpacz. Wojna to biznes w którym po trupach małych dzieci dąży się do osiągnięcia korzyści materialnych, w ogóle jak zobaczyłem te małe dzieci siedzące z przodu auta to zachciało mi się płakac, jak można sie tak ohydnie pomylic, Zabijając ojca czy matkę dziecka sprawiamy mu wielki przeogromny ból. Ktoś napisze że od zarania dziejów ludzie i dzieci gineły na wojnach, ale dzisiaj czasy są inne, nie trzeba strzelac do ludzi nie majac 100% pewności czy są uzbrojeni, to nie plemiona z Afryki walczące miedzy sobą tylko Wielka Armia z potężnymi możliwościami technologicznymi największy najemnik świata, okrada inne państwa z dóbr materialnych pod pretekstem likwidacji broni masowej zagłady niosąc przy tym śmierc ludzkości cywilnej i swoim rodakom żołnierzom którzy dumni są że walczą dla swojego kraju tylko nie wiem dlaczego są tacy dumni, przecież nie walczą w obronie swojego kraju swoich rodzin swojego terytorium tylko walczą na obcym terenie aby zaspokoic głód pazernych potentatów paliwowych. MArny ludzki los, dążymy do samozagłady, to jest straszne jakim zwierzęciem potrafi byc człowiek.

reklama

  Rekomendacje

reklama
Kontakt - Regulamin - Polityka prywatności
Serwis zgodny z ASME - Serwisy IDG - Reklama -

Prenumerata: PC World, Computerworld, CIO, Networld
© Copyright 2015 International Data Group Poland S.A.
02-092 Warszawa ul. Żwirki i Wigury 18a
tel.(+4822)321-78-00   fax(+4822)321-78-88