PC World wyjaśnia jak szybko założyć radio internetowe. Serwerem może być twój domowy komputer. Wystarczy zainstalować Winampa, wtyczkę Edcast i program Icecast2 i możesz rozpocząć karierę prezentera radiowego. Nie musisz mieć zezwolenia Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, ani milionów złotych na sprzęt. Zaczynamy!
Istnieją dwie podstawowe ścieżki kariery sieciowego DJ-a: łatwa i nieco bardziej skomplikowana. Pierwsza z nich wymaga od ciebie otwarcia sesji w Skype lub zarejestrowania się w serwisie Justin.tv, Ustream.tv bądź podobnych. Przy założeniu, że dysponujesz zestawem słuchawkowym z mikrofonem (czyli, że chciałbyś od czasu do czasu coś powiedzieć do słuchaczy) wystarczy podpięcie jednej końcówki kabla do gniazda mikrofonu, a drugiej do gniazda słuchawek w komputerze. Potem otwórz dowolny odtwarzacz multimedialny bądź uruchom kamerę internetową i rozpocznij nadawanie.

Druga metoda, jak już zaznaczyliśmy, jest bardziej złożona - będziesz potrzebował zestawu aplikacji: jedna z nich posłuży jako serwer do strumieniowego przesyłania dźwięku, kolejna do zamiany list odtwarzania w strumień danych, jeszcze inna do odtwarzania muzyki. Na potrzeby tego poradnika wykorzystamy odpowiednio: program Icecast2, wtyczkę do odtwarzacza Winamp o nazwie Edcast oraz samego Winampa .

Zobacz również:


Jeśli chcesz nadawać muzykę w formacie MP3, musisz dodatkowo zaopatrzyć się w plik DLL - lame_enc.dll - dostępny do pobrania z Sieci (po rozpakowaniu umieść plik w katalogu głównym Winampa; w Windows jest to zwykle C:/Program Files/Winamp). Plik będziesz mógł pobrać przy okazji instalacji Edcasta - zaznacz pole wyboru LAME encoder, a zostaniesz skierowany na stronę z archiwami (ta sama sytuacja dotyczy kodeka AAC).

Od czego zacząć

Ważna sprawa, o której należy pomyśleć przed rozpoczęciem transmisji, to "content", czyli treści, jakie chcesz rozpowszechniać. Jeśli zamierzasz nadawać muzykę chronioną prawem autorskim, uważaj - bez zgody właścicieli praw nie wolno ci tego robić. Możesz nadawać twórczość na licencji Creative Commons, ale zwróć uwagę na rodzaj licencji. Jeśli natomiast uzyskałeś pozwolenie na rozpowszechnianie muzyki od niezależnych artystów lub jeszcze lepiej - chcesz nadawać dzieła własnego talentu - jesteś "w domu".

Równie ważne jest oszacowanie publiczności, jaką chcesz zgromadzić. Im większe jest grono słuchaczy, tym wyższa wymagana przepustowość łącza internetowego. Innymi słowy, im szybsze masz łącze, tym więcej osób będzie mogło słuchać twojego radia jednocześnie, a muzykę będziesz mógł nadawać w lepszej jakości. Ponieważ zarówno jakość dźwięku jak i przepustowość łącza mierzone są w kilobitach na sekundę, zależność jest bardzo prosta: liczba słuchaczy jednocześnie x bitrate dźwięku = wymagana przepustowość.

Z tego wzoru można wywnioskować, że dysponując łączem o uploadzie (przepustowości od klienta) 512 kbps i nadając dźwięk w jakości 192 kbps umożliwisz bezproblemowe słuchanie dwóm osobom. Zmniejszenie bitrate'u do 96 kbps powiększy grono słuchaczy do pięciu, ale przy odtwarzaniu muzyki takie zabiegi mijają się z celem.

Własny serwer

Powyższe wyliczenia dotyczą sytuacji, w której twój serwer wysyłający strumień danych w świat mieści się na tym samym komputerze, co źródło danych. Można też skorzystać z serwera zewnętrznego - muzykę odtwarzamy w Winampie, wtyczka Edcast konwertuje listę plików w strumień i wysyła na dedykowany serwer radiowy dysponujący szybkim łączem - ale o tym w dalszej części artykułu.

Jeśli zdecydujesz się uruchomić własny serwer, zainstaluj aplikację Icecast2. Po uruchomieniu, otwórz menu Configuration i wybierz pozycję Edit Configuration. Otworzy się plik icecast.xml, w którym musisz wprowadzić kilka zmian:

- pomiędzy znacznikami <sources> i </sources> wpisz maksymalną liczbę słuchaczy swojego radia jednocześnie

- pomiędzy znacznikami <source-password> i </source-password> wpisz hasło, którego chcesz użyć do obsługi programu streamującego (Edcast)

- tagi <relay-password>hackme</relay-password> i <admin-user>admin</admin-user> nie są aż tak istotne, ale i tak możesz zmienić domyślne wyrażenia hackme i admin na inne

- pomiędzy znacznikami <hostname> </hostname> wpisz adres IP swojego komputera (jeśli go nie znasz, odwiedź stronę Moje IP)

- znaczniki <port></port> służą do określenia portu, którego będziesz używał do nadawania. Możesz zostawić domyślnie ustawiony w pliku port 8000; zwróć uwagę na to, że być może będziesz musiał otworzyć ten port w ustawieniach zapory sieciowej.

Zapisz plik w folderze programu Icecast2 (np. C:/Program Files/icecast2) i w oknie programu kliknij przycisk Start Server.

Na problemy w utworzeniu własnego radia mogą natrafić użytkownicy nie mający stałego IP. Pomoże je ominąć zarejestrowanie własnej, najlepiej bezpłatnej, domeny np. w serwisie DynDNS.com lub NoIP.com.
1  2 


Komentarze (13)

 • ~Polo
 • 2010-03-12 10:01:54

No i art wg mnie bardzo dobry :) wieczorkiem potestuje ;)

 • ~misiek
 • 2010-03-12 10:52:41

Osobiście dla mnie artykuł na 1. Nie wiem co ma on na celu? Jeżeli opisanie najprostszego sposobu na mini radio to winamp+shoutcast (i zadnych wtyczek pluginow etc nie trzeba) Pozatym nie znalazłem w tym opisie informacji o tym że każda osoba może sobie kupić serwer shoutcasta np za 10zł i już będzie mogło słuchać go 100 os a nie będzie sobie obciązał łącza. Nie będe się rozpisywał na ten temat, bo dla mnie autor tego tematu nie ma najmniejszego pojęcia o tym co pisze:) Jeżeli chcesz wiedzieć jak załorzyć radio może wypadało by zasięgnąć opini kogoś kto takie radio załorzył a jest ich multum w polskiej sieci. Pozdrawiam

 • ~gość
 • 2010-03-12 11:19:50

dla mnie osobiscie komentarz z bledem ortograficznym tez jest na jeden... sie czepiamy to sie czepiamy "jak załorzyć radio"

 • ~Polo
 • 2010-03-12 11:45:28

Misiek, to polecam kliknięcie takiej liczby "2" na dole, pod artykułem.. Ta liczba oznacza drugą stronę artykułu.. Gdy ją klikniesz przeczytasz na temat serwerów zewnętrznych :)

 • ~ramones59
 • 2010-03-12 12:46:27

Po pierwsze artykuł do bani i bzdury.!!! Aby nadawać muzykę nawet w necie, należy posiadać prawdziwe i legalne cd audio i rippowane do wma/mp3 i stosowne zezwolenia na publikację muzyki oraz zapłacone tantiemy od tych utworów muzycznych. Jak tak dalej będzie to każdy by sobie zakładał radio w necie i puszczał piraty do słuchania dla innych i kopiowania na co pozwalają dodatkowe programy lub wtyczki. Może autor zapozna się z prawem autorskim właścicieli-producentów-wydawców co do publikacji plików muzycznych w necie i publicznie, a potem namawia do piratowania muzyki i rozpowszechniania pirackich plików w necie przez pseudo dj muzycznych.

 • ~-_-
 • 2010-03-12 14:39:54

Durniu jeden, a słyszałeś o wolnych licencjach? Albo o użytku osobistym w połączeniu targetowniem audycji do zamkniętego grona odbiorców. Nie pomyślałeś w końcu, że radio to nie tylko muzyka. Umrzyj.

 • ~enkidu
 • 2010-03-12 15:09:00

@ramol Idioto! w artykule jasno jest sprecyzowane, że nadawać wolno tylko legalny content. Wiem, że jesteś fanem wszelkich ograniczeń, ale są ludzie, którzy tworzą muzykę za darmo i pozwalają na jej strumieniowanie w necie.

 • rsc-pl
 • 2010-03-12 18:34:19

ramones59, zas trollujesz? Zeby nadawac muzyke trzeba posiadac licencje i tyle, a muzyke mozna kupic w postaci mp3/wav nie koniecznie w fizycznej postaci :|

 • ~phi
 • 2010-03-12 23:50:12

Pomysł fajny, wreszcie sensowny artykuł, który pokazuje początkującym, co można ciekawego zrobić. taka technika była używana do pirackiego streamingu kilku polskich stacji UKF-FM za granicę. W miejscowości Chęciny umieszczono komputer z kartą TV/radio, która odbierała sygnał nieistniejącej stacji TAK FM, potem wysyłano go ponownie w net z dobrą jakością. TAK FM miało oryginalny streaming, ale piracka transmisja była znacznie lepszej jakości:). Tyle udało mi się znaleźć, oprócz ogromu stacji netowych.

 • ~zxc
 • 2010-03-14 15:50:50

Artykuł kiepski. Po pierwsze, nic nie wspomniano o tym, ze istnieją inne formaty nadawania niz MP3, uzywając AAC+ nawet przy bitrate 32kbps mozna uzysakac jakosc zadowalającą. Po drugie, panie autorze IceCast to nie jedyny serwer radia, a jeżeli już go używamy to lepiej nadawać w ogg zamiast mp3 - wtedy spokojnie wystarczy bitrate 56 kbps. Ogólnie temat po łebkach tylko, zero konkretów i mało przydatnych informacji, oprócz sugestii zeby nawadawc w mp3 128 kpbs przy uploadzie 512 - czyli radio dla jednej osoby jezeli ma byc gwarancja stabilnego odbioru.

 • ~ona1
 • 2011-01-04 13:40:27

witam, również zastanawiam się nad założeniem radia internetowego. Z punktu technicznego jestem zielona, poza niektórymi podpowiedziami z for. Chciałabym się spytać o ilość słuchaczy, jaka jest możliwe największa do osiągnięcia? Jak zwiększyć ilość? Standardowe łącze tp 2mb/s.

 • janbezram
 • 2011-01-24 16:17:22

Zrobiłem wszystko według instrukcji, radiostream podaje, że jestem online a nic nie słychać... autorzy chyba o czymś zapomnieli :(

 • Europejczyk
 • 2011-08-23 13:42:58

Pytanie do piszących tu ,dlaczego tyle tu obelg,czy Polacy nie są w stanie ze sobą kulturalnie rozmawiać?I druga sprawa, skąd tu tyle błędów ortograficznych?

reklama

  Rekomendacje

reklama
Kontakt - Regulamin - Polityka prywatności
Serwis zgodny z ASME - Serwisy IDG - Reklama -

Prenumerata: PC World, Computerworld, CIO, Networld
© Copyright 2015 International Data Group Poland S.A.
02-092 Warszawa ul. Żwirki i Wigury 18a
tel.(+4822)321-78-00   fax(+4822)321-78-88