Unfied communications według decydentów IT

contactstandard.pl 12 października 2009 14:40 Andrzej Maciejewski
Zwiększona wydajność oraz szybszy czas odpowiedzi to najczęściej wskazywane zalety systemów unified communications przez decydentów ankietowanych przez amerykański serwis CIO.com.
W badaniu przeprowadzonym w lipcu br. wzięło udział 413 gości serwisu CIO.com - decydujących o zakupach IT w swoim przedsiębiorstwie. Z systemów unified communications (UC) korzystało 32% ankietowanych. Użytkownicy UC, wśród największych jego zalet, wskazywali przede wszystkim na zwiększoną wydajność pracowników (64%) oraz szybszy czas odpowiedzi i uzyskania informacji (50%). Kupno systemów UC w ciągu pięciu lat zadeklarowało 35% uczestników badania. Co piąty nie ma planów wdrożenia unified communications, a 13% nie podjęło jeszcze decyzji.

Ankietowani są zainteresowani przede wszystkim zakupem narzędzi unified messaging (47%), systemów desktopowych widekonferencji oraz technologii telepresence (45%). Z kolei najczęściej wskazywani kandydaci do upgrade'u posiadanych już rozwiązań w nadchodzących 12 miesiącach to VoIP (27%), zestawy wideokonferencyjne (25%) oraz telefonia IP (25%).

Dla przeważającej grupy ankietowanych (79%) najważniejszym argumentem za wdrożeniem UC jest łatwość użycia. Na drugim miejscu znalazł się wzkaźnik zwrotu z inwestycji ROI (57%), wydajność i niezawodność (54%) oraz cena (51%).

Połowa zapytanych przez CIO.com decydentów twierdzi, że za wdrażanie strategii UC odpowiedzialny jest przede wszystkim dyrektor IT. Zaangażowanie strony biznesowej na poziomie zarządu wskazało 9%, tyle samo odpowiedzi dotyczyło odpowiedzialności za UC przypisanej do średniego szczebla kierowniczego (właścicieli linii biznesowych). Tylko 12% ankietowanych zbudowało dedykowany UC zespół. Wśród nich, w przypadku 6% w jego skład wchodzą reprezentanci kilku działów firmy, w kolejnych 6% przypadków - oddelegowani eksperci.

Zobacz także:

Cisco przejmuje Tandberga

Nie przychodź do pracy, nie tylko szef będzie ci wdzięczny


Komentarze (3)

  • cobasolutions
  • 2009-10-12 21:27:00

Ale czy wideokonferencje to naprawdę coś tak bardzo na czasie ? Według mnie mogą być spokojnie wyparte przez Google Wave lub przez polskiego odpowiednika dla firm: http://www.youtube.com/watch?v=oq8XPbZnyZ0

  • Gość
  • 2009-10-12 23:53:46

@cobasolutions - oczywiście, ale tylko w pewnym zakresie i przy ograniczonej współpracy. Dla wielu zastosowań, w firmach gdzie są aż CIO i prawdziwi Dyrektorzy IT, twoja propozycja to za mało lub wogóle nie to - może błędnie skupiłeś się na samej wideokonferencji jako często czymś decydującym o wyborze UC.

  • cobasolutions
  • 2009-10-13 11:44:12

Nie skupiam się na telekonferencji jako na głównym elemencie UC - choć to trochę wynika z artykułu :) Jednak nie ukrywam że pracowałem zarówno jako CIO w dużej firmie, jak i jako PM w korporacji międzynarodowej. I nadal uważam, że narzędzie o którym piszę w takich firmach się sprawdzi - choć przyznaję, że może mój pierwszy komentarz nosił znamiona lekkiej prowokacji :) A wracając do UC (kiedyś miało to inną nazwę - Unified Messaging i było oferowane przez operatorów komórkowych) - systemy te nie opierają się według mnie na jakiejś konkretnej technologii, a chodził w nich o powiązanie i ustandaryzowanie komunikacji wewnętrznej i zewnętrznej niezależnie od jej medium - aby właśnie była możliwość prostego jej czy wyszukiwania czy agregowania. Rozwiązanie, które pokazywałem właśnie do tego służy - dzięki API może bowiem się "podpinać" do różnych medium komunikacji i ją grupować w jednym miejscu.

reklama

Popularne produkty

Nokaut

PC World z prezentem!

Tak, zamawiam 12 wydań PC World po 14,09 zł każde (zamiast 19,90 zł) od numeru 6/2012.
Dodatkowo program Panda Antyvirus Pro 2012,
chroniący aż 3 komputery, dostanę za darmo.

PC World 6/2012
Nowy numer PC World 6/2011
Razem: 169


  • Z darmową wysyłką
Wyrażam zgodę na wykorzystywanie mojego adresu email do celów marketingowych. rozwiń »

Pobierz bezpłatnego e-booka

20 lat polskiej sieci
Ebook 20 lat polskiej sieci to kompletna charakterystyka polskiego internetu (oraz polskiego internauty). Odpowiadamy na pytanie, jak wygląda nasz kraj na tle bliższych i dalszych europejskich sąsiadów pod względem popularyzacji szerokopasmowych łączy internetowych i rynku mobilnego. Wymieniamy również wady i zalety korzystania z bezpłatnych punktów dostępowych.
Jeśli chcesz otrzymać darmowego e-booka, wpisz swój adres e-mail. Wyślemy Ci go natychmiast!
Wyrażam zgodę na wykorzystywanie mojego adresu email do celów marketingowych. rozwiń »

  Kariera w IT 2012

Kariera w IT 2012
Uczelnie, rynek pracy, rekrutacja, pracodawcy, rozwój zawodowy - czyli wszystko, co chcielibyście wiedzieć o pracy specjalistów IT w Polsce. Piszemy jakie uczelnie wybrać, dlaczego warto studiować informatykę i kierunki techniczne, jak wygląda proces rekrutacji i jak dobrze wypaść przed pracodawcą, opisujemy pracodawców - firmy IT - i możliwe ścieżki kariery.

  Rekomendacje

reklama
reklama
Warunki obsługi - Kontakt - Regulamin - Polityka prywatności
Serwis zgodny z ASME - Serwisy IDG - Reklama -

Prenumerata: PC World, Computerworld, Networld
© Copyright 2012 International Data Group Poland S.A.
04-204 Warszawa ul. Jordanowska 12
tel.(+4822)321-78-00   fax(+4822)321-78-88
Archiwum wiadomości: 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005 2004 2003 2002 2001