Opera 10 - pobierz ostateczną wersję przeglądarki

1 września 2009 08:33 Ludwik Krakowiak
Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami Opera Software udostępniła dziś finalne wydanie swojej przeglądarki internetowej, oznaczone numerem 10. Przedsmak nowości i usprawnień, jakie oferuje ta aplikacja, mieliśmy już okazję poznać przy okazji poprzedzających ją wydań beta i release candidate. Przypomnijmy dla formalności, że Opera 10 to m.in. odświeżony interfejs, zoptymalizowany system przeglądania na kartach i klient e-mail, jak też technologia kompresji Turbo.
Opera 10 dostępna jest w wydaniach dla systemów Windows, Mac OS X i Linux, w 43 wersjach języków. Najważniejsze innowacje programu, jak zapewne już wiecie, to:
- Opera Turbo - system kompresji danych, poprawiający wydajność przeglądania stron przy połączeniu o niskiej przepływności
nowy interfejs, w tym elastyczny pasek zakładek (można modyfikować jego wymiary)
- Zoptymalizowany klient e-mail - z możliwością wysyłania listów zawierających obraz, łącza i formatowany tekst; dostępna jest też opcja kasowania wiadomości z serwera POP po upływie określonego czasu
- Szybkie wybieranie
- narzędzie do automatycznego zgłaszania błędów.

Inne funkcje programu to m.in. wbudowany klient sieci BitTorrent, śledzenie wątków RSS i możliwość instalacji dodatków (widgetów).

Opera jest oparta na silniku renderującym Presto 2.2. Program należy do najwyżej ocenianych przez internautów aplikacji do przeglądania stron WWW. Wystarczy spojrzeć na ich komentarze w serwisie PCWorld.pl:

"W Operze zawsze pracowaliśmy ciężko, by zainicjować nowe sposoby ulepszenia indywidualnych wrażeń wynikających z przeglądania Internetu. Jesteśmy podekscytowani, oferując światu Operę 10 i mamy nadzieję, że jeszcze więcej ludzi odkryje to, co wie już 40 mln użytkowników: przeglądanie z Operą czyni Internet miejscem bardziej bezpiecznym, przyjemnym i interesującym."

- Jon von Tetzchner, prezes Opera Software.
- "Ja na komputerze mam 2 przeglądarki chrome 4.0 oraz Operę 10 od wczesnych faz beta. chrome jest diabelnie szybka prosta i łatwa w obsłudze taka jaka powinna być "przeglądarka dla ludu" a na operze 10 bo porostu jest wygodną przeglądarką, nie mam argumentów ale po prostu się dobrze i szybko surfuje wszystko pod ręką co potrzebne dla bardziej wymagającego użytkownika internetu" - pisze anonim.

- "Inna przeglądarka, które potrafi więcej niż Chrome? Opera. Zwłaszcza obsługa pamięci jest w niej znakomita: regularnie miewam otwartych po 100 zakładek i wszystko działa, nie wiesza się. Fakt, że używa czasem pliku wymiany, ale to naturalne (...). W 99,9% udogodnienia, które ma Opera, są dostępne jako dodatki do FF [Firefox - redakcja]. Jednak po ich instalacji FF bardzo mocno zwalnia, a czasem pojawiają się kłopoty we współpracy poszczególnych dodatków (które są przecież pisane przez amatorów)" - komentuje kóska.

Ranking.pl - przeglądarkiKliknij, aby powiększyćRanking.pl - przeglądarkiMimo to pod względem popularności w Polsce zajmuje trzecie miejsce, za Firefoksem i Internet Explorerem (dane za Ranking.pl), w dodatku sporo tracąc do obu najważniejszych konkurentów. Udział Opery w rynku, patrząc na wyniki Ranking.pl, wydaje się ustabilizowany (niespełna 10 procent).

Czy finalna wersja numer 10 pozwoli przeglądarce przekroczyć ten próg i dogonić rywali? Zapraszamy do udziału w ankiecie.



Komentarze (31)

  • Slavius
  • 2009-09-01 09:46:53

Bym się kłócił, że rozszerzenia do liska spowalniają go. Może niektóre rzeczywiście tak robią, ale ja mam zainstalowane ponad dwadzieścia i z takim rozszerzeniem się nie spotkałem. Na dodatek AdBlock znacząco przyspiesza otwieranie się stron i zmniejsza obciążenie komputera. Ale Opera i tak jest dobrą przeglądarką, tyle tylko, że nie ma wszystkiego do czego już przywykłem w Firefoxie.

  • popdruid
  • 2009-09-01 09:49:53

Ale odjechany samolot jest na tym obrazku w tytule... Niiie no - w Operze to po prostu fachury pracuja...

  • ~gość
  • 2009-09-01 10:05:37

Zdecydowanie bardziej wiarygodne wyniki niż Ranking daje NetApplications (przykładowo potrafią odróżnić FF3.0 od 3.5): Grupy przeglądarek http://marketshare.hitslink.com/report.aspx?qprid=0 IE - 66.97% FF - 22.98% Safari - 4.07% Chrome - 2.84% Opera - 2.04% Wersje przeglądarek http://marketshare.hitslink.com/browser-market-share.aspx?qprid=2

  • Wesoły
  • 2009-09-01 10:58:59

Może, tylko zauważ że nie jest to ranking w POLSCE. U nas IE ma mniej jak 35% rynku. Firefox ma prawie 50%. Opera ma prawie 10% co oznacza że ostatnimi czasy coraz szybciej dogania popularnością IE (które swoją drogą kiedyś miało ponad 90%) zaś Chrome i reszta mają pozostałą część rynku.

  • M$
  • 2009-09-01 13:29:52

Nie ma to jak fanatycy opery :) - dodatki do FF nawet w najmniejszym stopniu go nie spowalniają.

  • Slavius
  • 2009-09-01 14:06:01

W ogóle IDG ciągle o tej nowej Operze piszą. Czyżby jakaś reklama? Ciągle ta Opera i Opera. Nawet o becie czy RC piszą. :D [Jakby ktoś nie zrozumiał, był to przytyk do fanboyów Opery co tak ciągle kiedyś narzekali, że ciągle się pisze o Firefoksie, a nie o Operze].

  • Gutekk9
  • 2009-09-01 16:08:15

Siedzę na lisku, a dziś zainstalowałem nową opere i muszę poweidzieć, że Opera ma kopa. Stronkiwczutuja się czybciej niż na FF taka moja ocena

  • rascal
  • 2009-09-01 17:08:58

A moze powiedzie ze wasz Lisek jest lepszy ? skad to przekonane? przeciez userzy FF w 80% nie uzywaja tej przegladarki z wyboru wlasnego i testowania tylko "bo znajomy powiedzial ze jest ok" ... zalosne :] ... ze tak powiem, na operze siedzi elita, ktora wie o co kaman ;]

  • ~gość
  • 2009-09-01 17:32:53

"dodatki do FF nawet w najmniejszym stopniu go nie spowalniają." Taaa... biorą zasoby z powietrza :D... Żyj dalej złudzeniami... Polecam benchmarki. ;)

  • Gość
  • 2009-09-01 19:17:04

A ja się wypowiem o tej wspaniałej operze turbo. Do samej Opery nie jestem negatywnie nastawiony,ba,ucieszyłem się z samego faktu powstania tegóż "Turbo",ponieważ często podróżuję,a nie zawsze jestem w zasięgu 3g. Niestety się zawiodłem,"Opera Turbo jest niedostępna" i radź sobie pan sam bez przyśpieszenia. :(

  • ~gość
  • 2009-09-01 19:27:28

Ale dlaczego rzekomo "Opera Turbo jest niedostępna"? Testowałem na beta i RC - działało rewelacyjnie, zwłaszcza gdy mobilny internet mulił w środku dnia czy wieczorem. Może jest wiele zapytań na serwery i będą musieli rozbudować ich potencjał. Generalnie mechanizm Opery Mini w Operze w wersji desktop to świetny pomysł - dajcie sobie szansę i spróbujcie.

  • Gość
  • 2009-09-01 21:05:24

@IP: 94.254.235.188, 94.246.126.148 Ja próbowałem spod biznes ewryłer pomarańczy,w 3g nie wiem,ale w EDGE niestety nie łączyło. Grzebałeś coś w opcjach,czy czysta instalacja?Bo sam z chęcią bym z tego korzystał,niestety nie jest mi dane :p

  • kóska
  • 2009-09-01 21:16:02

Mi się podoba, że wreszcie dodali sprawdzanie pisowni takie jak w Wordzie, czyli że podkreśla źle wpisane słowa na czerwono i korzysta z tego samego słownika co Open Office.

  • WojtekM
  • 2009-09-01 22:34:44

A ja troszkę będę czepialski w sprawie ankiety pod tekstem. Można? Ankieta pozwala na wybór 1 odpowiedzi. Ale przecież ktoś może przewidywać że kolejność na rynku przeglądarek będzie np. taka: 1. Firefox 2. Chrome 3. Opera 4. Explorer I co w takiej sytuacji wybrać w ankiecie? Wtedy prawdziwe są aż 3 punkty: * Pozostanie "tą trzecią" przeglądarką * Dogoni Internet Explorera, ale nie Firefoksa * Przegra rywalizację z Google Chrome Pozdrawiam

  • ~gość
  • 2009-09-01 22:58:41

standardowa instalacja, bez modyfikacji ustawień. podobnie z wersją portable. miałeś pewnie jakiś akcydentalny problem z połączeniem.

  • piotr re
  • 2009-09-02 08:32:26

Ale przecież IE też dobrze grzeje. Wszystko chodzi zawsze. Wiry wprawdzie też ale szybki jest też.

  • lck
  • 2009-09-02 10:27:01

Opera i tryb Turbo nie działa mi gdy do neta uzywam komórki jako modemu. A i nie wczytuje tak szybko storn jak FF. Różnica jest ogromna. U mnie Opera zawsze wyraźnie wolniej wczytuje strony.

  • Opera nie taka bezpieczna
  • 2009-09-02 12:03:08

Widget do Opery Stay Secure pokazuje, ze Opera ma 1 dziurę.

  • kóska
  • 2009-09-02 13:30:02

@...bezpieczna: W najnowszej wersji?! Dziwne, bo Secunia pokazuje, że nie ma dziur. @lck: Orange?

  • lck
  • 2009-09-02 16:33:55

Era!

  • kóska
  • 2009-09-02 17:14:38

@lck: rzecz jest do zbadania. osobiście nie korzystam z łącza mobilnego, ani opera turbo, natomiast są ludzie, którzy korzystają i działa. czyli warto poszukać rozwiązania

  • b..
  • 2009-09-03 08:26:15

No i fajnie zobczymy co nowego a do reszty ludzikow mniej lub bardziej zainteresowanych bezpieczeństwem polecam czasami zajrzeć na secunia.org i zobaczyć jaka przeglądarka ma ile dziur i wtedy werdykt wydaje się doś oczywisty.Lubie FF niektóre funkcje z chrome czy safari też mi się podobają nawet IE w 8 miał ciekawie rozwiązane zakładki (kolory). I co z tego jak obawiałem się urzywać przegląarek o który cały świat wiedział że są dziurawe

  • Accesscode
  • 2009-09-03 10:22:14

i tak FF jest the best:D

  • Pablo
  • 2009-09-03 16:44:11

@IP: 86.40.226.128 02-09-2009, 12:03 Owszem ma 1 dziure ale to dotyczy Opery 9.x

  • kand
  • 2009-09-04 19:54:59

Używam wszystkich przeglądarek, bo muszę. W pracy FF i IE, bo taka jest polityka firmy. W domu głównie OPERA (wcześniej Chrome, a jeszcze wcześniej FF). Wybrałem Operę ze względu na dużą szybkość, stabilność i wygodę działania. Otwiera się dużo szybciej niż FF. Tylko do jednej rzeczy wciąż przechodzę na FF: gdy chcę popracować w google spreadsheet. Developerzy tego arkusza chyba optymalizowali wydajność pod FF. Arkusz kalkulacyjny googla muli nawet na Chrome (SIC!). Nie jestem niczyim fanbojem. Jak widać używam różnych przeglądarek, choć nie wypróbowałem jeszcze Safari. Operą zainteresowałem się jako przeglądarką pod Linuxa. W moim Ubuntu 9 jest BEZKONKURENCYJNA. Pewnie dlatego zainstalowałem ją również na Windowsie. No i poskutkowało, "zaraziłem" się Operą. Użytkownicy Linuksa powinni zainteresować się Operą szczególnie, bo FF muli niemiłosiernie. A tych co się ze mną nie zgadzają wogóle, proszę o wcześniejsze wypróbowanie. Nie zawiodą się. Sorry za przydługi post :)

  • Sparcle
  • 2009-09-07 12:02:01

Przeglądarka sama w sobie rewelacyjna. Jednak podczas aktualizacji utraciłem swój profil (zakladki, hasła itp). Jest to opisane w ich bazie wiedzy. Więc przed upgrade zrób sobie kopie...

  • Tomek
  • 2009-09-09 18:15:16

Czesc. Mam pytanie. Jak mam we wczesniejszej operze zapisane strony w zakladkach to czy po zainstalowaniu nowej strace je??jak mozecie to piszcie do mnie na maila

  • ktos
  • 2009-09-10 13:27:45

No ba... Opera jest tak szybka ze na laczu modemowym sciaga film w 30 sek :D To tylko przegladarka... nic poza tym. Jak macie wolne lacze to najlepsza przegladarka nie pomoze ;)

  • ~linkwheel
  • 2013-06-06 12:51:42

I really like and appreciate your post.Really thank you! Great.

  • NIE TAKI DEBIL JAK TA STRONA
  • 2013-07-06 07:12:41

Gdzie sie KURWA te pojebana OPEDRE 10 pobierdfa.Bo jak na rfaziue toczytam tylko samych debili I popaprancow KURWA MAC!!!!

  • Jeszcze nie pierdolniety
  • 2014-06-24 03:16:06

p o j e b y pokaz gdzie jest pobieranie?????????????????????????????????????????????????d e b i l u !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!