Microsoft: aktualizacja do Windows 7 ma być darmowa

26 czerwca 2009 14:55 Dominik Błaszczykiewicz
Microsoft przedstawił wreszcie oficjalne stanowisko w sprawie programu aktualizacyjnego Windows XP i Vista do Windows 7. Firma twierdzi, że nie będzie wymagała od klientów detalicznych oraz biznesowych żadnych opłat. Mimo to niektóre firmy zapowiadają, że proces w przypadku ich produktów będzie obciążony pewnymi dodatkowymi kosztami.
Program inicjowany przez Microsoft zakłada umożliwienie klientom, którzy w okresie 26 czerwca 2009 roku - 31 stycznia 2010 roku kupili nowy komputer z Windows Vista, darmowej lub niemal darmowej aktualizacji do najnowszej wersji systemu operacyjnego.

Klienci, którzy w wyznaczonym przedziale czasowym kupią komputer z Windows Vista Home Premium, Business lub Ultimate będą mogli po 22 października otrzymać darmową aktualizację do Windows 7 Home Premium, Professional albo Ultimate. Warunkiem jest oczywiście uczestnictwo sprzedawcy w programie aktualizacyjnym Microsoftu.

Program jest powtórzeniem przedsięwzięcia akcji Microsoftu z roku 2006, kiedy to firma zapewniała, że osoby kupujące XP otrzymają za darmo możliwość aktualizacji do Visty. Celem podobnych działań jest sprawić by klienci nie odkładali planowanego zakupu nowego komputera aż do premiery Windows 7.

"Zdajemy sobie sprawę, że wielu użytkowników będzie potrzebowało nowego komputera na długo przed premierą Windows 7. Przykładem są choćby uczniowie, którzy na pewno będą chcieli zaopatrzyć się w nowe komputery jeszcze przed pójściem do szkoły" - powiedział Brandon LeBlanc, rzecznik Microsoftu.

LeBlanc dodał, że Microsoft nie będzie obciążał producentów (OEM) i dostawców sprzętu kosztami za aktualizację. Firma zamierza dać sprzedawcom wolną rękę w tej kwestii.

Hewlett-Packard zapowiedziało dziś, że zaoferuje swoim klientom całkowicie darmową aktualizację do Windows 7. Firma zamierza również udostępnić oddzielny dysk ze szczegółowym opisem procesu aktualizacji i wskazówkami dotyczącymi przygotowania systemu do tego procesu.

Lista partnerów Microsoftu, którzy udostępnią aktualizację za darmo, uwzględnia również takie firmy jak Acer, Asus, Dell, Fujitsu, Lenovo, Samsung, Sony i Toshiba (BLOG: Toshiba - na razie bez upgrade do Windows 7).

Microsoft przy okazji potwierdził, że osoby, które posiadają Windows Vista Business Certificate of Authenticity (COA) i mają na dysku Windows XP Professional będą mogły również uczestniczyć w programie.

Aktualizacja z Windows XP czy Vista do Windos 7 może przysporzyć użytkownikom wielu problemów. Przypomnijmy, że jedyną drogą aktualizacji Visty do Windows E lub N będzie czysta instalacja wiążąca się ze skasowaniem dotychczasowych danych i ustawień oraz wykonania kopii zapasowej danych. Oczywiście zobowiązujemy się, że odpowiednio długo przed premierą Windows 7 udostępnimy Wam poradnik jak całkowicie bezboleśnie przejść ten proces.

Premiera Windows 7 została zaplanowana na 22 października bieżącego roku. Według oficjalnego cennika w Unii Europejskiej Windows 7 w wersjach: Home Premium, Professional i Ultimate będzie kosztować odpowiednio: 119,99 euro, 285,99 euro i 299,99 euro. W Europie Windows 7 będzie sprzedawany bez przeglądarki internetowej.


Komentarze (21)

  • unID
  • 2009-06-26 16:49:15

Mam Windows Vista Ultimate zakupioną ok 2 lata temu. Nie używam jej bo mam Windows XP PRO który okazał się bardziej dla mnie funkcjanalny. Mam wrażenie że tylko pisze się o aktualizcji Windows zakupionego od 26 czerwca a nic o starszych użytkownikach! Czy ktoś wie czy Microsoft zostawi na lodzie takich uzytkowników?

  • ianus
  • 2009-06-26 17:31:33

ale dlaczego "na lodzie"? jesteś dorosły, czy nie? kupiłeś licencję, masz co chciałeś.

  • unID
  • 2009-06-26 17:50:42

Zawsze można było za pewną kasą kupić upgrade systemu. z 95 do 98, z XP do Visty. Pojawić się jakaś informacja o aktualizacji Windows XP lub/i Windows Vista do Windows 7 dla starszysz użtkowników.

  • Leho
  • 2009-06-26 19:50:38

Ta czysta instalacja, to przecież nic strasznego. I tak większość użytkowników reinstaluje Windows co kilka miesięcy, formatuje twardziela. Osobiście sam bym wybrał instalację na czysto. Zawsze to świeży sys, bez syfu itp. A więc uważam, że te emocje związane z koniecznością czystej instalacji są sporo przesadzone.

  • Lex
  • 2009-06-27 07:52:49

A ja zakupiłem vistę 4 dni wcześniej...

  • Yeti
  • 2009-06-27 13:09:21

Hmmm Kurde już sam nie wiem jakie ceny będą nowych okienek, inni te same kwoty podają w Funtach inni w euro a jeszcze inni w USD ???? :/

  • ppay
  • 2009-06-29 13:02:41

kompa kupiłem 16 czerwca, bez Visty nie chcieli sprzedać. nie zrezygnowałem bo komp jest super, nic nie wiedziałem o aktualizacji do Windows VII, czy mogę jakoś za darmo aktualizować?

  • kaci
  • 2009-06-29 14:23:10

ja z taką sytuacją poszedłbym do komisji UE, wiadomo M$ ma monopol, wymusiła by ona na obniżenie sprzedaży systemu ja w USA- w takich samych cenach rynkowych jak u siebie w Ameryce północnej, Aplle powinien zmienić swą politykę i oferować swój system na większą ilość komputerów, mieli by większe dochody, a dla nas konkurencje i obniżkę sytemu, bo wreszcie kto by M$ zagroził z własnego podwórka, ciekawe co inni na ten temat sądzą i tak samo admin, powinien być o tym osobno artykuł jak Aplle wchodzi z założenia do sprzedaży bezpośredniej swój system (jedna wersja, nie jak M$ kilka, tańszy uaktualnienie, itp....)

  • ja
  • 2009-06-29 22:47:59

czyli co, jak kupilem viste wczesniej to zeby miec nowy system musze za niego znowu placic? M$ jest chyba smieszny, koniec z placeniem w takim razie

  • krzysztof
  • 2009-07-02 21:52:04

A kto przy zdrowych zmysłach kupi komputer z Vistą?

  • porter8
  • 2009-07-20 20:40:01

FIRMA TOSCHIBA BĘDZIE PROWADZIŁA BEZPŁATNĄ AKTUALIZACJĘ VISTY DO WIN 7 KLIENT BĘDZIE PONOSIŁ TYLKO OPŁATĘ ZA PRZYGOTOWANIE KOMPLETU I WYSYŁKĘ MOŻE TO OKOŁO 100ZŁ ALE NA STRONIE FIRMY TOSCHIBA JEST NIESPODZIANKA PRZYKRA NIESTETY DLA TYCH KTÓRZY KUPILI LAPTOPY W OKREŚLONYM PRZEZ FIRMĘ CZASIE TERAZ NIE POSIADAJĄC KARTY KREDYTOWEJ NIE BĘDZIESZ MÓGŁ ZAMÓWIĆ WIN 7 TAK SOBIE WYKOMBINOWALI ŻEBY W POLSCE KLIENCI PŁACILI KARTĄ KREDYTOWĄ A NIE PRRZELEWEM JAK W INNYCH KRAJACH .A CZY WSZYSCY CHĘTNI POSIADAJĄ KARTY KREDYTOWE ?? MOŻE FIRMA ZDĄŻY COŚ Z TYMI ZAMÓWIENIAMI ZROBIĆ !!!

  • oliwka
  • 2009-07-27 15:54:49

no tak, i znowu wykiwano tych, co nieświadomi problemów kupili Vistę Home Basic. Ani nie mogą zrobić downgrade XP i widzę, że nie ten system nie jest wymieniony przy upgrade W7. I co teraz?

  • Radek
  • 2009-08-28 09:44:56

Upgrade do Windows 7 firmie toshiba kosztuje 30 dolarów i niebędzie za darmo.

  • zdegustowany
  • 2009-09-12 10:38:14

Firma Toshiba wymaga za uaktualnienie Visty do win7 zapłaty kartą kredytową i nie dopuszcza innej opcji.To jakaś kompletna bzdura. Co na to Microsoft, któremu przez takie niezrozumiałe ograniczenie odpadnie część potencjalnych klientów. Ja nie wyrobię sobie karty kredytowej tylko po to żeby sprostać wymaganiom Toshiby. Zdegustowany użytkownik Visty.

  • lofi
  • 2009-09-29 20:03:43

a co z tymi którzy wcześniej kupili Viste? niesprawiedliwie traktuje Microsoft swoich użytkowników.

  • Orwell
  • 2009-10-30 10:59:34

"A ja zakupiłem vistę 4 dni wcześniej..." bez znaczenia liczy się, kiedy dystrybutor kupił w fabryce, a mógł to zrobić pół pół roku temu a sprzedać wczoraj i też by się nie należało.

  • ~Kris
  • 2010-03-02 14:33:43

Ja również kupiłem Vistę Home Basic,ponieważ mnie zapewniono w sklepie że będę mógł ją aktualizować do windows 7 a tu nic,i co my mamy robić z tą vistą,to nie sprawiedliewe.Musimy się domagać bezpłatnej aktualizacji!

  • ~qfpoRuKySCoaKZkaIxt
  • 2011-08-18 20:55:59

Well macdamaia nuts, how about that.

  • ~qfpoRuKySCoaKZkaIxt
  • 2011-08-18 20:56:20

Well macdamaia nuts, how about that.

  • ~PFobSAnaPu
  • 2011-08-19 18:55:53

Gosh, I wish I would have had that infomraiton earlier!

  • ~PFobSAnaPu
  • 2011-08-19 18:56:07

Gosh, I wish I would have had that infomraiton earlier!