Windows CE lepsze niż Google Android?

18 czerwca 2009 09:08 Ludwik Krakowiak
Nvidia dostrzega obecnie większy potencjał w systemie operacyjnym Microsoftu niż w oprogramowaniu Google. Firma nie skreśla Androida, ale minie jeszcze trochę czasu, zanim ten dorówna możliwościami systemowi Windows CE.
Tablet ICD Ultra wykorzystujący technologię Nvidia TegraKliknij, aby powiększyćTablet ICD Ultra wykorzystujący technologię Nvidia TegraSmartbooki to nowa klasa urządzeń mobilnych, wykorzystujących procesory Arm. Kilka modeli takich komputerów zaprezentowano na targach Computex 2009. Mike Rayfield, generalny menedżer w dziale mobilnym Nvidii powiedział, że spółka preferuje Windows CE w tego typu urządzeniach mobilnych. System Microsoftu jest "dojrzalszy" od charakteryzującego się "kanciastym" interfejsem Androida.

Producent procesorów graficznych współpracuje z Microsoftem nad optymalizacją Windows CE dla urządzeń korzystających z technologii Nvidia Tegra. Platforma ta, która na tegorocznym Computeksie miała swoją drugą premierę, integruje procesor Arm 11 750 MHz, układ graficzny Nvidii i dekoder wideo, a jej największe zalety to niewielkie fizyczne rozmiary komponentów oraz energooszczędność.

Nvidia utrzymuje, że smartbook z Tegrą będzie oferował wydajność wystarczającą do obsługi wideo w rozdzielczości Full HD - co więcej, filmy w jakości 1080p będzie można na takim urządzeniu oglądać nieprzerwanie przez 10 godzin. Komputery takie mają też umożliwić odtwarzanie muzyki przez 25 dni, podczas gdy w netbookach z procesorami Intel Atom akumulatory zapewniają tylko kilka godzin odtwarzania plików multimedialnych.

Inne zalety Windows CE to wg Rayfielda niewielkie obciążenie pamięci komputera oraz bogaty zestaw dostępnych aplikacji.

Nie zapomnieć o Google

Nvidia nie pomija partnerstwa z Google. Współpraca obu koncernów dotyczy dostosowania do siebie platformy Tegra oraz systemu Android. Rayfield zasugerował jednak, że minie jeszcze ok. rok, zanim wersja systemu Google kompatybilna z Tegrą trafi na korzystające z tej platformy urządzenia. Wynika to z kilku ograniczeń Androida, z którymi muszą poradzić sobie programiści - chodzi m.in. o renderowanie grafiki i wideo, odbywające się w Androidzie bez żadnej sprzętowej akceleracji. Zdaniem Rayfielda jest to rozwiązanie zbyt powolne do efektywnej obsługi wideo Full HD.

Warto przypomnieć niedawne deklaracje Microsoftu odnośnie segmentu smartbooków - firma zapowiedziała, że nie planuje przygotowania specjalnej wersji systemu operacyjnego przeznaczonej specjalnie dla tych urządzeń i że w tym zakresie ustąpi pola producentom systemów alternatywnych: Linuksa i Androida.


Komentarze (13)

  • ~gość
  • 2009-06-18 11:15:48

biedny ten Linux... i znowu nawet tutaj MS ich pozamiata :)

  • kolega
  • 2009-06-18 12:08:11

Ja tam jestem w tym wypadku za MS, i powoli się zastanawiam co jest gorsze, monopol MS czy dominacja Google ... w każdym razie obecność systemu MS jest dla mnie plusem.

  • Gość
  • 2009-06-18 12:40:28

Coraz szybciej systemy otwarte zostają w tyle - brak im środowiska deweloperskiego i adekwatnych ludzi - a dlaczego, bo będąc rozproszeni mają szanse na ledwie optymalizacje lokalne, które z definicji nie dorównują optymmalizacji globalnej (skazani na przegraną mimo dłuższej i cięższej harówki), bo zostali mentalnie w ubiegłym wieku (stosowane na codzień architektury i języki), bo...

  • kitor
  • 2009-06-18 13:15:32

Podoba mi się stwierdzenie "Linuksa i Androida". A czym do ***** jest Android, jak nie linuksem? BTW: Cytat: bo zostali mentalnie w ubiegłym wieku (stosowane na codzień architektury i języki), Bo ".net" jest nowoczesnym językiem? Odpal program napisany w .net na pececie klasy 200-300MHz. Potem odpal to samo napisane chociażby w C++. Dzisiejsi programiści już w ogóle nie wiedzą co to jest optymalizacja...

  • enkidu
  • 2009-06-18 13:23:07

a kto ma napisać wsparcie akceleracji 3d? sami produkują karty a sterowniki na linuksa puszczają niekompletne - i sami narzekają? hipokryci

  • enkidu
  • 2009-06-18 13:31:23

a kolega Ramones już trolluje... Wiesz, lecz się ze swoich kompleksów gdzie indziej

  • Leon
  • 2009-06-18 13:36:59

@Gość Cóż to za architekturę z ubiegłego wieku stosuje środowisko OpenSource, a nie stosuje jej M$? Chodzi Ci o x86, ARM, Gotyk, Barok czy coś jeszcze innego? A co do języków, to jakież to cudowne języki stosują developerzy w M$? VB, C#? Myślisz, że one na prawde są dużo lepsze od C++ czy nawet Fortrana? Zrozum wreszcie, że cały świat obecnie buduje się z "klocków". To że ty sobie używasz VS w wersji 2011 SP89 i chcesz budować wszystko w jednym miejscu, to twój ograniczony wybór. Gdyby był faktycznie jedynym słusznym, nie mielibyśmy teraz takiego zatrzęsienia routerów, telefonów, lodówek, komputerów i serwerów z Linuksami. To właśnie ich modularność i, jak to nazywasz, "optymalizacja lokalna", pozwala na tak duże dostosowanie systemu do różnych potrzeb. W dodatku robią to ludzie, których pogardliwie nazywasz "biednym, ograniczonym środowiskiem akademickim". W tym samym czasie, M$ wydaje miliardy $$ na wielkie projekty i marketing i co? Ich flagowy produkt - Vieśta po 3 latach od premiery nie ma nawet 25% udziałów w rynku (przegrywa głównie z archaicznym, ubiegłowiecznym, opartym na technologiach IBM z końca lat 90 XXw, Windows XP). Ich najnowszy produkt - Windows 7, nie nadaje się nawet do tego, żeby go zainstalować go na przeciętnym netbooku, nie mówiąc już o pracy. Dlaczego tak jest? Bo M$ nie bardzo potrafi zrobić cokolwiek innego niż gigantyczny monolit. Może byś tak przypomniał co się stało z projektem MinWin, WinFS? Nie dało rady przy użyciu "nowoczesnych" środowisk? A może narzut .Net jest za duży, żeby zrobić jądro o wielkości 25MB? W dodatku musiałoby to się skompilować w trakcie uruchamiania systemu... Dobry kierunek, oby tak dalej. Uff, zaczynam już bełkotać jak on...

  • Leon
  • 2009-06-18 14:04:45

@kitor Nie dawaj lej gościowi wody na młyn. Sam .Net nie jest językiem programowania, tylko środowiskiem uruchomieniowym. Zaras zostaniesz ukrzyżowany, poćwiartowany i spalony na stosie za swoją ignorancję, zaślepienie, brak certyfikatu i klapki na oczach :) Swoją drogą, moim zdaniem to nie jest ramones (on umie tylko "Linux to syf, fanoboje cool club"). Ton wypowiedzi tego człowieka to raczej Tad, choć chyba się przeprowadził lub wywalili go z roboty bo od pół roku z innego IP pisze :)

  • emzol
  • 2009-06-18 14:19:04

@Gość Nie kumam tego, co ty piszesz. Jakie przestarzałe języki? C#? Java? C++ owszem jest już "trochę" do tyłu, ale przecież w MS też jest wykorzystywany jako jeden z głównych języków.

  • Wesoły
  • 2009-06-18 14:49:19

"bo zostali mentalnie w ubiegłym wieku (stosowane na codzień architektury i języki), bo..." System zamknięty o który Ci pewnie chodzi myślisz że napisany jest w czym ? Architektura tego systemu też się zbytnio nie zmieniła. Tak samo jak od wersji z 95 roku używa tych samych - poważnie obniżających poziom bezpieczeństwa systemu rozwiązań. Zresztą nie chodzi tutaj o sam problem otwartych systemów z rodziny pingwinka bo te wręcz stworzone są do tego typu urządzeń, Google po prostu musi nabrać doświadczenia. W końcu to jedna z pierwszych aplikacji tego typu z pod ich skrzydeł. Microsoft ma tutaj daleko większe doświadczenie.

  • fffatman
  • 2009-06-18 16:51:45

Pojawiły się jednocześnie dwa sprzeczne sygnały. Nvidia mówi, że Android jest niedojrzały na smartbooki (z czego niektórzy wyciągają, że KAŻDY Linux) i że lepszy będzie Win CE. Wina CE i Mobile już MS proponował na netbooki i nie było zainteresowania. W drugiej strony MS zaś nadal "przedłuża" XP, co można interpretować jako ciąg dalszy prawdziwych lub urojonych problemów Win na diwajsach. Przy takim niezdecydowaniu niedługo Winfan aby zainstalować Windę, będzie musiał haczyć XP lub haczyć Se7en.

  • Tower
  • 2009-06-19 16:35:59

@Leon, @Gość Z przerażeniem dowiaduję się, że coś w rodzaju .net powstaje dla Linuxa. Pisałem w kilku językach - to kwestia gustu, ale masakrą dla mnie by VB. Uważam go za język dla amerykańskich idiotów - dla nie idiotów C, C++ ew. Delphi.

  • nick...
  • 2012-08-12 07:12:47

not heading arunod anybody or not living life. Why would anybody wish to avoid it? It only makes you enhance and turn out to be much better.