Windows 7 Starter oficjalnie bez limitu uruchomionych aplikacji

1 czerwca 2009 09:12 Ludwik Krakowiak
Microsoft postanowił usunąć z Windows 7 Starter, "najniższej" wersji swojego najnowszego systemu operacyjnego, limit ograniczający liczbę uruchomionych programów do trzech. Decyzję podjęto w oparciu o opinie użytkowników i partnerów firmy, którzy zgodnie twierdzili, że to bardzo chybiony pomysł.
Starter to edycja Windows 7 przygotowana specjalnie dla netbooków. O możliwości zniesienia w niej ograniczenia na uruchomione programy spekulowano już kilka dni wcześniej.

Brak limitu na uruchomione programy nie oznacza, że Starter "siódemki" stanie się bogatszy w inne funkcje. System nadal nie będzie obsługiwał zaawansowanego interfejsu graficznego i modułu Media Center, nie pozwoli na zmianę tapety systemowej oraz na uruchomienie programów w trybie XP Mode.

Limit trzech aplikacji jednocześnie otwartych w systemie stał się powodem do krytyki koncernu. Autor jednego z blogów w serwisie Computerworld.com, Preston Gralla, określił ograniczenie mianem "jednej z najgorszych marketingowych decyzji podjętych wobec nadchodzącego systemu operacyjnego".

Starter będzie oferowany producentom netbooków w dużo niższej cenie. Microsoft postawił jednak warunki określające konfigurację sprzętu, który będzie mógł skorzystać z tej oferty. Chodzi m.in. o maksymalną dopuszczalną wielkość ekranu, która nie może przekraczać 10 cali.

Jak pamiętamy, w wypadku systemów Windows XP i Vista producent także oferował ich wersje Starter. Były one jednak dostępne na niewielu lokalnych rynkach. Windows 7 Starter ma być natomiast oferowany wytwórcom komputerów na całym świecie. Nie znamy jeszcze oficjalnej daty premiery Windows 7, chociaż być może w czerwcu poznamy jego ceny.


Komentarze (30)

  • Mołot
  • 2009-06-01 09:38:53

Nie będzie można zmienić tapety? Jakaś paranoja. Na co im takie ograniczenie? Ja rozumiem, że za komplet funkcjonalności trzeba płacić (no powiedzmy), ale to to już od dziesięcioleci jest dostępne w każdym graficznym systemie.

  • ~~
  • 2009-06-01 09:52:42

Tapetę chyba można zmienić (w sposób kombinowany) - wystarczy podmienić plik obrazu tapety i zrobić restart :D.

  • denaturator
  • 2009-06-01 10:56:27

właśnie zakończyłem testy windows7 i wracam do XP i czekam na windows8 może mnie bardziej zadowoli. Jednak 16GB na system do przegięcie, a 30 po zainstalowaniu niezbędnych programów to dyskwalifikacja.

  • Mołot
  • 2009-06-01 10:58:31

@~~ ależ oczywiście wszystko da się obejść. Zdziwiła mnie tylko polityka firmy. Przecież netbooki to takie małe eye candy zazwyczaj.

  • ...
  • 2009-06-01 11:06:29

@denaturator a czekaj sobie nawet na Windows 176. tym sposobem na bank nie dostaniesz systemu o miejszej pojemnosci :P <lol> wogole wez sobie zainstaluj najlepiej winde 3.11 byla chyba na dwoch czy czterech dyskietkach <rotfl>

  • Wesoły
  • 2009-06-01 11:36:13

Nom, biorąc pod uwagę "rozwój" Windowsa to nie ma na co czekać. Następny pewnie będzie potrzebował 4-rdzeniowy procesor i 2GB RAM by się w ogóle uruchomić. A zajmował będzie pewnie koło 50GB. No i skoro przy Viście instalacja SP2 komuś zwolniła 130GB śmieci nagromadzonych przez system to pewnie żeby mieć go zainstalowanego więcej jak 2 lata to należało by raczej mieć dysk o pojemności w granicach 1TB :-) No ale za to będzie bardziej kolorowy :-)

  • agh
  • 2009-06-01 12:46:56

Brak możliwości zmiany tapety to mały pikuś - zapewne powstaną programy firm trzecich, które jakoś to obejdą, a i bardziej zaawansowani użytkownicy sami będą to robili. Znacznie zabawniejsza jest decyzja MS o MAKSYMALNEJ konfiguracji dla wersji Starter. Jak do tej pory słyszałem o MINIMALNYCH konfiguracjach...

  • Kw
  • 2009-06-01 13:42:44

Odgrzewany kotlet.

  • Adam
  • 2009-06-01 14:07:57

@~~ "Tapetę chyba można zmienić (w sposób kombinowany) - wystarczy podmienić plik obrazu tapety i zrobić restart :D." Wystarczy tylko kilka linijek kodu, aby sposób z podmianą pliku tapety nie zadziałał. Taki malutki programik może sprawdzać sumę kontrolną pliku i w razie stwierdzenia nieprawidłowości przywrócić tapetę z kopi zapasowej ukrytej gdzieś w systemie. Kwestia tylko jak bardzo M$ zależy na tym, aby nie dało się zmienić tapety.

  • cccx
  • 2009-06-01 14:52:41

denaturator jesteś żenujący - kup sobie komputer z tego roku a nie odpaliłeś na 8 letnim trupie i marudzisz....tacy ludzie jak ty to śmiech na sali.....

  • ~gość
  • 2009-06-01 15:54:34

ten win jest super, nawet nie przeszkadza mi tapeta i to ze musialem wywalic sporo kasy na nowy sprzet, co prawda czasami sie przycina i wywala jakies bledy, ale od czego jest ctr-alt-del

  • ~gość
  • 2009-06-01 16:35:19

widze agentura miocrosoftowa działa pełną parą i jest bardzo aktywna

  • ~gość
  • 2009-06-01 16:57:57

Pewne osoby nie myślą skoro myślą że zakupiony system jest dla nowego komputera, to powinni decydować odbiorcy. Zresztą co mnie obchodzi że M$ stworzył system który zajmuje tyle miejsca? Policz XP plus dodatki, sterowniki (które już i tak posiada) to nie wyjdzie 15 GB chyba jak się doliczy programy szpiegowskie). Nie wiem czy M$ tam wam mózgi zasłonił ale widzę że każe sobie płacić za demo systemu. Ta wersja powinna być za friko z takimi ograniczeniami. Od stycznia na moim kompie siedzi linux i nie mam problemów z leciwym sprzętem i nie w pełni obsługiwanej grafice, nawet z aeoro i compizem. Co ciekawe przy problemach z płytą główną linux działał bez zarzutu, wynalazki z M$ 2 razy siadły. Pokazuje się stabilność. Mam muzg po to żeby myśleć a nie piep..... bez myślenia bzdur.

  • edgeeleven
  • 2009-06-01 17:09:07

Z tego co pamiętam wszyscy "mądrzy" krytykują Windows Vista za "mułowatość" działania. Narzekają na "dziurawość" Windows XP i marudzą na temat przyszłego systemu z Redmond. fakty są takie że Windows 7 jest WERSJA FINALNĄ Windows Vista. Tak Panie i Panowie, w przeciągu tych niespełna 10 lat, Microsoft pracuje nad "rewolucyjnym" systemem.Windows Vista został wydany w wersji RTM ttylko i wyłącznie na potrzeby "pozyskania funduszy" przez działania marketingowe na rozwój tego systemu (Czytaj dopracowanie i wydanie Windows 7). Sam przez te 2 lata przetestowałem różne edycje systemu. 32 i 64 bitowe. Windows Vista jest "BETĄ" Windows 7. Dopiero po 2 latach producenci tworzą sterowniki do sprzętu, choć i zdarzają się paradoksy, ale nie będę się w nie zagłębiał. Windows 7 to dla mnie FINALNA wersja Windows Vista (albo jak kto woli Longhorn). Windows 8 będzie kontynuacją rozwoje tego systemu, a pierwszy SP 1 do Windows 7 ujrzymy za około pół roku po premierze "Siódemki". Czas pokarze, czy warto było czekać...

  • agh
  • 2009-06-01 17:45:10

@cccx "jesteś żenujący - kup sobie komputer z tego roku a nie odpaliłeś na 8 letnim trupie i marudzisz" - sprawdź proszę, co to jest system operacyjny i zastanów się, czy system operacyjny jest dla komputera, czy komputer dla systemu. Podpowiedź: OS to nie jest najnowsza gra 3d, żeby bez dwóch rdzeni i 4 GB nie mógł pójść...

  • emzol
  • 2009-06-01 18:47:46

Powtórzę jeszcze raz to, co napisałem kiedyś: To nie jest łaska z ich strony - raczej mieli problemy z implementacją, bo nie mogli do końca ustalić, jak to zrobić. Trzeba przecież jakoś odróżniać normalną aplikację od sterownika, usługi, aplikacji z kilkoma oknami itd... nie wiedzieli, jak to zrobić, więc znieśli ograniczenie. MS ma gdzieś wygodę użytkowników, bo oni i tak za to zapłacą. @agh Popieram.

  • Wesoły
  • 2009-06-01 20:27:07

Wybacz emzol ale nie mogę się zgodzić z Tobą. To właśnie o użytkownikach myśli MS głównie. ~ centralny rejestr który sprawia że manipulowanie systemem użytkownika nigdy nie było tak proste ~ domyślna praca na koncie administratora dzięki czemu to manipulowanie jest uproszczone do bólu ~ maksymalne uproszczenie czego tylko się da ~ pełna klikalność systemu ~ kolory, gradienty, cienie i efekty 3d ~ brak kontroli wersji - piraci nigdy nie mieli tak łatwo ~ system jako całość A w wyniku tego: ~ system modułowy (Seven miał taki być wg wczesnych zapowiedzi) sprawił by że był by on o wiele tańszy a ludzie brali by tylko to co potrzebowali. ~ pobieranie z sieci dodatkowych modułów pociągnęło by za sobą drastyczne zmniejszenie piractwa systemu - inaczej zmniejszenie jego popularności. ~ kolory, gradienty i wszelakiej maści efekty pociągają za sobą katastrofalne wymagania. Compiz przy Aero wypada o wiele lepiej a jednak jest też o wiele chudszy. Dlaczego ? Nowy system = nowy komputer = partnerzy MS sprzedają sprzęt. Obustronna korzyść. A biorąc pod uwagę ilości komputerów jakie posiadają firmy niektóre czy instytucje to jest tu spory potencjał. Przecież Aero powinno być opcjonalne jak dla mnie. Chyba że coś innego spowodowało tak drastyczne zwiększenie wymagań systemu. Więc co to takiego ? ~ pełna klikalność upraszcza wiele spraw ale o zaawansowanych akcjach możesz szczerze zapomnieć. Próbowałeś w Windowsie nadać uprawnienia czy wykonać akcje na kilkudziesięciu plikach rozwalonych po całym dysku ? Bez aplikacji trzecich się praktycznie nie da. Jest masa rzeczy których po prostu się NIE DA zrobić. ~ maksymalne uproszczenie sprawia że dostosowanie systemu do swoich potrzeb jest ciężkie. Ilu z was "linuksowcy" zmieniało środowisko graficzne, rozkład elementów pulpitu, tworzyło dowiązania, aliasy dla komend i skrypty powłoki, operowało na kilku obszarach roboczych ? ~ domyślna praca na koncie administratora i centralny rejestr sprawiają że parę rzeczy w systemie zostało uproszczonych, zwiększyło także wygodę użytkowania systemu ale sprowadziło znaczący spadek bezpieczeństwa. W końcu w razie W mamy do czynienia z wirusem, ogólnie aplikacją mającą równe prawa z administratorem. Windows nigdy nie miał być szybki, dobry, stabilny, niezawodny i bezpieczny. Miał być łopatologiczny aż do bólu. Taki produkt dla mas jak fast foody, telenowele itp.

  • emzol
  • 2009-06-01 22:16:28

@Wesoły Niestety muszę się z tobą zgodzić :D Pozdrawiam.

  • J
  • 2009-06-01 22:32:44

z tą tapetą to słowo daję ale przegięli - wyobraźcie sobie że do końca dni waszego netbooka musicie patrzeć na windowsową zieloną łączkę...rozumiem że tańszy i pewnych funkcji może nie posiadać ale TAKIE COŚ?

  • Zurich
  • 2009-06-02 10:07:09

A komu potrzebny ten starter MSwin7...znów linuksiarze coś biadolą bez sensu i dziadują. :D Nie macie kasy na MSwin7 Premium to nie używać i spadać na linux swój free super syf.!!! :D Kupić nowy laptop z Win7 Premium lub oem/box i wszystko bez problemów będzie... Finalnie oem win7 Premium będzie w cenie z nowym laptopem w cenie obecnej XP/Vista Prem Nie straszyć gówniarze i nieuki cenami nikogo... wasz linux nigdy nie zastąpi MSwin w 50% globalnie i nie siać paniki i wymyślać nowych mitów...

  • ~gość
  • 2009-06-02 10:41:50

Dla Linuksiarzy i innych idiotów którym trudno czytać dokładnie i z rozumem...(zródło info.MS.) "System operacyjny Windows 7 Starter Edition nie będzie posiadał limitu uruchomienia do trzech aplikacji jednocześnie. Decyzja ta została podjęta na podstawie opinii samych klientów jak również partnerów Microsoftu. Wersja Starter Edition przeznaczona jest na komputery o niskich parametrach sprzętowych, system ma znaleźć zastosowanie przede wszystkim na netbookach. Pomimo zniesienia przez producenta limitu 3 aplikacji system wciąż jest znacznie okrojony. Funkcje których zabraknie w tej edycji Windowsa to między innymi odtwarzanie DVD, Remote Media Streaming, Aero Glass, Aero Peek, szybkie przełączanie użytkowników bez wylogowania, obsługa wielu monitorów, podgląd programów na pasku zadań. Ta wersja Windows 7 pozbawiona będzie również możliwości zmiany wygląd, Windows Media Center oraz trybu Windows XP który umożliwia uruchamianie programów dedykowanych na tą platformę. Użytkownicy Windows 7 Starter będą mogli aktualizować system do wyższej wersji (Home Premium), jak zapewnia Microsoft każda edycja Windows 7 będzie w stanie pracować na netbookach." CZYLI DZIECI WYSTARCZY KUPIC WIN7 PREMIUM I WSZYSTKO OK.:)

  • emzol
  • 2009-06-02 10:51:01

@213.158.196.88 A ty łyknąłeś, że Microsoft zrobił to, bo użytkownicy tak chcieli :P A co do Windows 7 Starter Edition, to co to za system operacyjny, w którym nie da rady nic zrobić, bo niemal wszystko jest zablokowane? Określili maksymalne wymagania sprzętu, z którego sam Windows zeżre 90% zasobów. Możesz zapomnieć o uruchomieniu więcej niż trzech programów jednocześnie nawet bez tego limitu :D

  • rusineck
  • 2009-06-02 18:39:25

@ramones Na litość Boską daj już dziecko spokój, idź posprzątać pokój i nie wprowadzaj flame''ów do kulturalnej dyskusji. Myślisz, że jak się przelecisz z lapkiem po Warszawce i z różnych IP będziesz wstukiwał swoje złośliwości to nikt się nie domyśli kto zacz? I wypraszam sobie, nie zwracaj się do mnie per dziecko i to krzycząc, bo sobie tego nie życzę. A co do tematu - jeśli MS będzie utrzymywał nadal politykę odgrzewania kotleta i dzielenie go na czworo, to będzie tracił użytkowników na korzyść innych OS-ów. Windows nie jest złym systemem, ale w pogoni z $, gdzieś zagubił się użytkownik, bezpieczeństwo jego danych, zgodność wsteczna oraz sprawna praca OS-u na posiadanym kompie.

  • Wesoły
  • 2009-06-03 15:14:06

"A komu potrzebny ten starter MSwin7...znów linuksiarze coś biadolą bez sensu i dziadują. :D Nie macie kasy na MSwin7 Premium to nie używać i spadać na linux swój free super syf.!!! :D " Zmień IP, podpisz się jak tylko chcesz a wystarczy popatrzeć na Twoje pierwsze zadanie i wiadomo z kim ma się do czynienia Ramores :P "Kupić nowy laptop z Win7 Premium lub oem/box i wszystko bez problemów będzie... " Czyli do każdego nowego systemu trzeba kupić nowy laptop ? A po co skoro obecny mi w zupełności wystarcza ? Pomijając fakt że jest na Linuksie. Cóż, jeżeli uwielbiasz wyrzucać pieniądze w błoto to proszę bardzo. Ja trzy tysiące potrafię wydać na 100 różnych sposobów :P "Dla Linuksiarzy i innych idiotów którym trudno czytać dokładnie i z rozumem...(zródło info.MS.) "System operacyjny Windows 7 Starter Edition nie będzie posiadał limitu uruchomienia do trzech aplikacji jednocześnie. Decyzja ta została podjęta na podstawie opinii samych klientów jak również partnerów Microsoftu." Dla Ciebie [źródło: info ode mnie] ~ Programiści odpowiedzialni za Windows 7 nie mieli bladego pojęcia jak rozróżnić usługi działające w tle od zwykłych aplikacji przez co musieli zrezygnować z ograniczenia do 3 aplikacji bo nie wiedzieli jak to zrobić :P Tak samo jak od kilku lat starają się zrobić prawdziwą przeglądarkę internetową co im nie wychodzi (przez co zaczyna dominować Firefox i inni) czy prawdziwą wyszukiwarkę której już dwa albo 3 razy nazwę zmieniali i obrazek w tle przez co Google i Yahoo nadal dominują "Wersja Starter Edition przeznaczona jest na komputery o niskich parametrach sprzętowych," No właśnie nie. Starter to po prostu okrojona wersja właściwego Windowsa. Takie demo którego bym za darmo nie chciał. I nie jest on na komputery o słabych parametrach. Bo na mocniejszych nie masz prawa go uruchomić :P "system ma znaleźć zastosowanie przede wszystkim na netbookach." Gdzie króluje XP i Linux. Vista to parodia a biorąc pod uwagę że Seven od Visty się dużo nie różni to pewnie będzie to również kupa śmiechu. Chyba że na prawdę okroją tego spaślaka. "Pomimo zniesienia przez producenta limitu 3 aplikacji system wciąż jest znacznie okrojony." W tłumaczeniu - sprzedają wersję DEMO "Funkcje których zabraknie w tej edycji Windowsa to między innymi odtwarzanie DVD, Remote Media Streaming, Aero Glass, Aero Peek, szybkie przełączanie użytkowników bez wylogowania, obsługa wielu monitorów, podgląd programów na pasku zadań." W skrócie - lepiej zainstalować sobie XP albo Linuksa. Chyba że Seven rzeczywiście na notbooki schudnie na tyle by tam wejść i działać jak należy. "Ta wersja Windows 7 pozbawiona będzie również możliwości zmiany wygląd, Windows Media Center oraz trybu Windows XP który umożliwia uruchamianie programów dedykowanych na tą platformę. " Czyt. Nie można zmienić skórek, tapety ani uruchomić trybu XP który i tak by nie działał. "Użytkownicy Windows 7 Starter będą mogli aktualizować system do wyższej wersji (Home Premium), jak zapewnia Microsoft każda edycja Windows 7 będzie w stanie pracować na netbookach." " Microsoft zapewnia - Vista capable :-D Pamiętasz jeszcze ? "CZYLI DZIECI WYSTARCZY KUPIC WIN7 PREMIUM I WSZYSTKO OK.:) " Albo go sobie darować tak jak to ludzie zrobili z Vistą. Cóż, zobaczymy co przyniesie dzień premiery i porównanie RC z wersją finalną. Vista we wcześniejszej fazie też była w miarę szybka dopóki nie włączyli jej ton usług.

  • wlodeusz
  • 2009-06-04 10:52:24

Jakie problemy z tapetą?. Do biblioteki, folder obrazy, wrzuca się obrazki jakie bądź byłe dobrej jakości i automatycznie są dodane do tapet. Włączcie personalizacje, prawym mychy,tapety pulpitu i wybierzcie sobie dowolny obrazek potem zapiszcie zmiany. Dobierzcie do tapety, kolor okien, zatwierdźcie i finał.Boże to proste jak drut!.

  • ~azja
  • 2010-08-21 12:36:26

da sie zmienic tapete w eee docking w ustawieniach eee tools i ustawienia systemu ja tak robilam do momentu kiedy mialam tam taka opcje ale wymienilam kompa i tam juz nie bylo tej opcji wiecie jak ja dodac?

  • xxx
  • 2010-12-05 17:04:33

ściągnijcie surnise seven i wszystko zmienicie

  • nick...