Ranking: najpopularniejsze prezenty komunijne

15 maja 2009 14:42 Dominik Błaszczykiewicz
Czasy kiedy wymarzonym prezentem komunijnym dla dziewięciolatka był rower minęły. Dziś dzieci przystępujące do pierwszej komunii świętej oczekują nowoczesnych upominków. Według sprzedawców, w tegorocznych rankingach dominują konsole, komputery, aparaty cyfrowe i odtwarzacze MP3. Allegro zauważa, że nowym trendem jest kupowanie dzieciom quadów. Z analiz wynika, że w tym roku, mimo panującego kryzysu gospodarczego, komunijny prezent kosztuje średnio 930 złotych.
Maj oznacza dla tysięcy drugoklasistów przystąpienie do sakramentu Komunii Świętej. Niestety, od pewnego czasu dla samych dzieci oraz ich najbliższych to wydarzenie oznacza przede wszystkim szał zakupów i prześciganie się w wybieraniu prezentów, które najlepiej wypadną podczas rodzinnego obiadu. Niegdyś hitem był rower czy zegarek. Potem nowością były odtwarzacze muzyczne. Teraz nastąpiła prawdziwa cenowa rewolucja - na topie znajdują się konsole do gier nowej generacji, aparaty cyfrowe i komputery.

Nokaut.pl: elektronika dominuje, szczególnie konsole

Raport na ten temat opublikowała najpierw porównywarka cen nokaut.pl. Jej administratorzy sporządzili bazę danych z ponad 31 tysięcy najczęściej przeglądanych ofert w kategorii Prezenty Komunijne.

Z analizy wynika, że w tym roku, mimo panującego kryzysu gospodarczego, prezent komunijny kosztuje średnio 930 złotych. Największą popularnością cieszą się konsole do gier.

Nokaut zauważa, że w roku ubiegłym platformy do grania również były przebojami komunijnymi. W tym roku jednak urządzenia zdominowały wszelkie statystyki.

Pierwsze miejsce zajęła konsola przenośna Sony PSP. Platforma jest często wybierana przez rodziców bo umożliwia dziecku zabawę w każdym miejscu i czasie (np. podczas wakacji lub po prostu poza domem). Jednocześnie nie kojarzy się z "niezdrowym siedzeniem przed monitorem".

PSP Lite - hit tegorocznej komuniiKliknij, aby powiększyćPSP Lite - hit tegorocznej komunii

Na drugim miejscu znalazła się konsola Sony Playstation 3 80 GB, która zdecydowanie wyprzedziła swoich konkurentów - Nintendo Wii zajmujące czwartą pozycję i Xboksa 360 z 23 miejsca.

Kolejne pozycje to aparaty cyfrowe, telefony, odtwarzacze mp3 i inne urządzenia należące do elektroniki użytkowej:

Źródło: Nokaut.plKliknij, aby powiększyćŹródło: Nokaut.pl

"Patrząc na prezenty oglądane na naszym serwisie, można powiedzieć, że Pierwsza Komunia Święta przestaje być ważnym religijnym wydarzeniem dla całej rodziny, a staje się czymś w rodzaju komercyjnego święta. Pomimo tego, że w kategorii Prezenty Komunijne zamieściliśmy na przykład albumy komunijne, książki o Janie Pawle II czy pamiątki Pierwszej Komunii Świętej, to w porównaniu do ofert ze sprzętem elektronicznym cieszyły się one znikomym zainteresowaniem." - podsumowuje Tomasz Maj, menedżer ds. e-commerce w Nokaut.pl.

Media Markt: od 3 lat rzeczywiście można mówić o "sezonie komunijnym"

Większe zainteresowanie elektroniką odnotowuje również sieć salonów Media Markt. Wioletta Batóg, rzeczniczka sieci, powiedziała, że od trzech lat widoczne jest zwiększenie sprzedaży w tzw. sezonie komunijnym. Choć Media Markt nie prowadzi własnej kampanii promocyjnej w tej kategorii, to w tych miesiącach wprowadza dodatkowe oferty na produkty, które mogliby kupić potencjalni klienci z okazji komunii (świat bez VAT, raty 0%).

Media Markt zauważa, że największą popularnością w okresie "sezonu komunijnego" cieszą się tradycyjnie aparaty cyfrowe w cenie od 400 do 700 zł., odtarzacze MP3/MP4 w cenie od 200 zł. do 400 zł., laptopy w przedziale od 2000 do 3000 zł., konsole do gier i gry komputerowe oraz multimedialne telefony komórkowe.
1  2 


Komentarze (47)

  • emzol
  • 2009-05-15 18:15:29

I tak rower to najlepszy prezent. Quad? Czy dzieci w tym wieku mogą jeździć quadami? Chyba, że jakimiś malutkimi, ale dzieci szybko rosną, więc to pieniądze wyrzucowe w błoto. Jeśli już rozważać kupno komputera, to chyba najlepiej kupić jakiegoś netbooka niż grzejnik.

  • ~gość
  • 2009-05-15 20:23:08

Najlepszy prezent to wciąż rower - nie starzeje się tak szybko (dobry zakup i starcza na jakieś 5-6 lat, albo i więcej). Elektronika po 2,3 latach jest najczęściej śmieciem do wymiany.

  • Bartek
  • 2009-05-15 20:59:17

Pozwolę sobie na kontrowersyjną uwagę: kupowanie dziecku w tym wieku quada jest moim zdaniem pewną formą wyrażenia nadzieji na spóźnioną aborcję. Nadzieja tym większa im mocniejszy silnik ma jeździdełko...

  • Vann
  • 2009-05-15 21:18:02

No nieźle, nieźle. Wiecie co ja na komunię dostałem? Zegarek na rękę z kalkulatorem :) Pamięta ktoś to cudo? Wtedy to był czad.

  • Michal
  • 2009-05-15 21:22:48

...szkoda, ze wielu juz zapomnialo czym jest Komunia Sw i na Kogo ona otwiera nasze dzieci... smarphonem czy lapkiem raczej sie nie podeprzemy w momencie kiedy nasz system operacyjny oderwie sie od hardwaru i zaliczymy ostatecznego bluescreena czy kernel panica...a tak wychowujemy kolejne stada materialistow nieczulych na to co czyni ich ludzmi... Pozdrowienia

  • Edziu
  • 2009-05-15 21:40:59

O tym, ze quad stal sie niemal powszechnym prezentem komunijnym slysze w tv, czytam w gazetach i w necie. A wydaje mi sie, ze tak naprawde to sprawa po prostu nadmuchana przez dziennikarzy. OK, beda tacy ludzie, ktorzy chcac sie wyroznic kupia swojemu dziecku quada, ale na pewno nie bedzie to powszechny "upominek". A ze na Allegro wzrosla sprzedaz tych pojazdow wcale nie oznacza, ze to jedynie z powodu komunii. Mamy przeciez wiosne wiec wraz z poczatkiem "sezonu" zapewne wielu chce sie pokazac na tym modnym sprzecie tu i owdzie. Kazdy sposob jest dobry, by wyroznic sie z tlumu ;)

  • Marcin
  • 2009-05-15 21:46:59

Zgadzam się z Michałem. Najwięcej osób Pierwszą Komunię kojarzy wyłącznie z prezentami.

  • Tedy
  • 2009-05-15 21:48:44

Teraz z tymi prezentami to przesada, kiedyś rower to już była najlepsza rzecz a teraz to są takie wymagania ,że szkoda mówić. To prawda teraz z ludzi robią się coraz więksi materialiści :(

  • FunF33l
  • 2009-05-15 22:14:02

Quad dla dziecka to śmiech na sali. Widzę, że playstationowa komunijna tradycja ma się dobrze :D. Ja w zamierzchłych czasach początku świetności Sony na rynku konsol dostałem PSXa :D. Ah, to był dopiero lans.

  • POlskie snoby
  • 2009-05-15 22:43:58

Niestety to świadczy o polakach jak bardzo sa prózni,Komunia Świeta jest przykładem tego ze by nazwac polaków mozna uzywac samych najgorszych epitettów!!Niestety dokładnie to pokazuja szczegulnie jest tak ze im wiecej maja kasy tym wiekszymi burakami są!! Teraz Komunia Święta nie jest juz świetem religijnym to okazja dla Rodziców by sie pokazac przed znajomymi jacy sa bogaci i na co ich stac!!!! Dzieciaki i religia jest tylko przykrywką chodzi oto by pochwalic sie swoja kasa i luksusem a najlepiej wzbudzic zazdrosć innych wtedy czuli by sie najlepiej!!Niestety tylko tym moga sie chwali bo rozumem inteligencjia czy czym kolwiek innym niemogo bo sa snobistycznie prózni!! Dodatkowo naiwni bo na taka własnie sytuacje naganiaja marketingowcy którzy chca zarobic za wszelką cene na wszystkim!! Dzieci komunie beda pamietac tylko jako wielką impreze z mnustwem prezentów!! No i jeszcze te bale oragnizowane w restauracjach na dodatek.!! A i te prostesty rodziców przeciw temu by wszystkie dzieci mialy jednakowe alby same mówia za siebie ze kompletnie in nieinteresuje KŚ tylko impreza!!!

  • bubzon
  • 2009-05-15 23:43:10

Może to i lans, a może i nie. Sami postawcie się w roli rodzica. Czy nie kupilibyście dziecku tego co sobie wymarzy. Pewnie przykro mu się zrobi jak dostanie zegarek, a koledzy wypasione sprzęty. Później będą pytania w stylu co dostałeś na komunię. Pewnie głupio mu by było. Rodzice muszą na dzisiejsze prezenty wyłożyć sporo kasy, ale co robić. Ja kiedyś dostałem rower z przerzutkami, zegarek i piłkę do nogi. Cieszyłem się jak nigdy. Przy okazji komunia to jedna wielka popijawa, wiem że nie powinno tak być, ale niech ktoś to zmieni.

  • master joda
  • 2009-05-15 23:46:53

i po co dziecku prezent za prawie 2k, jak go pozniej sprzeda, albo rzuci w kat, bo bedzie wolalo wyjsc na dwor pograc w noge z kolegami

  • Mozart
  • 2009-05-16 01:15:20

Kurna QUAD na komunie?! PS3?! KOMP?! POGIELO?! ja na komunie dostalem w sumie 200 zlotych na rower na ktory zbieralem niemal 2 lata do skarbonki-swinki! pamietam to byl Romet model Wezuwiusz (gorski)... a teraz sie w d.. poprzerwacalo..

  • fullhdmaniac
  • 2009-05-16 02:28:28

Ja tylko tak w ramach czapialstwa. Nie ma czegoś takiego jak PSP Lite (opis zdjęcia) tylko Slim & Lite, a po drugie to na zdjęciu jest PSP Fat ;)

  • Jerzy
  • 2009-05-16 09:12:21

Mój anty-ranking: 1) Konsola 2) Komputer 3) Quad Nic tak nie okretynia dzieci jak durne gierki 3D. Niektórzy tak skretynieli w dzieciństwie, że w życiu dorosłym ich poziom emocjonalnego rozoju zatrzymał się na giekach - co widać na forach komputerowych, na których kupa kretynów wymądrza się na temat wyższości Linuksa nad Windows (lub na odwrót). Dzieci w wieku komunijnym powinne być rozwijane w kierunku poznawania przyrody (fizyka, geografia, biologia), poznawania literatury itp. Ważny jest też rozwój fizyczny...

  • KDT
  • 2009-05-16 09:22:39

Jak dla mnie to te prezenty, to jak składanie hołdu złotemu cielcowi. Ale co ja tam, chyba buddysta, mogę się znać na składaniu złotych darów niejakiemu Jahwe, Bogu, który ponoć nie ma imienia. A quady to tym bardziej będzie chybiony zakup, jak rząd wprowadzi konieczność rejestrowania ich, a to oznacza, że najwyżej po podwórku bedzie można nimi jeżdzić, bo wyjazd na drogę bez prawa jazdy skończy się wysokim mandatem :>

  • Av3r3k
  • 2009-05-16 10:13:13

Jestem zgodny z osobami tutaj. Jestem w miarę młody ( 15 lat) i nadal sądze że odpowiednim prezentem jest rower. Jaki to juz kwestiaprezentodawcy ( osobiście nie pogardzilbym dualem za jakies 1800 :D:D)

  • Raid
  • 2009-05-16 11:01:46

ludzie powariowali! jeśli taki trend się utrzyma to za niedługo prezentem komunijnym będzie małe mieszkanie

  • xxx13
  • 2009-05-16 11:15:44

PSP slim można już kupić za 499zł w auchan ;] .

  • DooDoo
  • 2009-05-16 11:25:36

Powiem szczerze to co ja zauważyłem w swoim regionie....pracuje w sklepie komputerowym i rzeczywiście drugi rok z kolei na komunię ludzie kupują komputery konsole mp3''jki itp itd.... mieszkam na mazurach w pięknym mieście, okolice są cudowne...dużo miejsca do jeżdżenia quadem. sam z chęcią bym sobie sprawił taką maszynę. a co do komunii? niech dzieciaki się uczą...ale powinny jeździć przede wszystkim pod opieką dorosłych w wyznaczonych do tego miejscach. nie powinniśmy i pozwalać na zbyt wiele. słyszałem również, że przepisy odnośnie quadów mają być zaostrzone...także wszystko idzie w dobrym kierunku....oby....oczywiście wszystkiego trzeba używać z rozwagą i rozsądkiem...nauczmy tego naszych dzieci..same się nie nauczą...

  • Angel
  • 2009-05-16 11:33:12

Ważniejszy prezent niż komunia ludzie wstydzcie się

  • ~gość
  • 2009-05-16 14:07:31

Ja pamiętam, jak na komunię dostałem namiot. Uważam, że jest to bardzo dobry prezent (może wtedy dziecko nie zdaje sobie jeszcze z tego sprawy). Służy mi do dziś a i wspomnienia są miłe ;-) A komunię miałem 10 lat temu.

  • max
  • 2009-05-16 15:12:38

Michal: pięknie to opisałeś. Jednocześnie zabawnie i poruszająco. Nie identyfikuję się z całym tym przedsięwzięciem - uważam wiarę za kwestie prywatne życia człowieka, ale jeśli ktoś już idzie tą drogą, to chyba powinien położyć większy nacisk na stronę duchową Komunii niż na materialną. Quad dla dzieciaka? Kpina. Po moim osiedlu jeżdżą gnojki tymi cholerstwami, najchętniej po 23-ej. Oczywiście bez żadnego tłumika.

  • J
  • 2009-05-16 16:53:49

no i tak - na wszystko można spojrzeć z różnych stron - bo w takim razie jak mamy takich samych 125%owych idealistów to następną propozycją powinien być zakaz reklamy - im towar bardziej luksusowy tym ostrzej egzekwowany...jeżdżenie Lexusami, Mercami, Beemkami itd powinno być surowo napiętnowane...a wiecie jaka droga jest kostka brukowa? zatem jedynie klepisko na podwórku jest do zaakceptowania

  • dmc
  • 2009-05-16 18:32:18

ludzie co roku idą za ciosem i wywalają mnóstwo kasy żeby zaimponować jako chrzetni,,, robi sięto po prostu żałosne...

  • konrad
  • 2009-05-16 23:08:56

Szykuje sie wysyp NeoKidsów....

  • Corwin
  • 2009-05-17 15:21:50

No taa bo ludzie zdązyli w miedzyczasie zapomnieć że to wydarzenie duchowo/religijne a nie kapitalistyczne :P ale mi to wisi i tak jestem ateistą, ja bym najbardziej chciał właśnie Quada.... z tym że komunie miałem już dawno temu więc nie dostane, a wtedy to rzeczywiście po ch*j by mi był Quad? Nawet bym sobie nie pojeździł, a rower zawsze się przyda. Taki mały joke: Jeden koleś od religii za moich licealnych czasów zawsze o ludziach którzy się spóźniali mówił że rower dostali na komunie bo na pewno nie zegarek :P

  • Maurice
  • 2009-05-17 16:20:51

@ Bartek dokładnie. Ojciec mojej dziewczyny ma niefarta być chrzestnym tegorocznego "komunisty". Usiłowałem mu wybić z głowy quada mówiąc, że dzieciak jeszcze nie umie dobrze na rowerze jeździć a danie mu pojazdu 4x od niego cięższego i rozwijającego 70km/h to skazanie go na kalectwo przy wypadku z pełną prędkością. W odpowiedzi usłyszałem, że taka jest moda.

  • Maurice
  • 2009-05-17 16:37:38

@ Bartek dokładnie. Ojciec mojej dziewczyny ma niefarta być chrzestnym tegorocznego "komunisty". Usiłowałem mu wybić z głowy quada mówiąc, że dzieciak jeszcze nie umie dobrze na rowerze jeździć a danie mu pojazdu 4x od niego cięższego i rozwijającego 70km/h to skazanie go na kalectwo przy wypadku z pełną prędkością. W odpowiedzi usłyszałem, że taka jest moda.

  • edek
  • 2009-05-17 18:46:03

A skuter, dlatego nie ma skutera? Moim zdaniem to byłby super prezent, sam dostałem kiedyś motorynkę.

  • tirkish
  • 2009-05-17 19:03:26

ja dostełem zegarek i atlas geograficzny - w sumie dobrze na tym wyszedlem bo 4 lat później wygrałem olimpiade geograficzną - a co moze dac taki quad? oprócz zazdrosci inncyh to tylko mozliwosc uszkodzenia się :/

  • Q
  • 2009-05-17 21:58:43

rozumiem, ze quady dają dzieciom chrzestni, którzy chcą się ich jak najszybciej pozbyć z tego świata? Bardzo sprytne i bardzo polskie:)

  • HDS
  • 2009-05-18 07:52:19

Konsumpcjonizm to zło. Dzieciom trzeba dawać łopate i grabke.

  • Gość
  • 2009-05-18 08:36:42

Artykuł interesująco sugeruje, że Polacy podchodzą do Pierwszej Komunii Św. jak do biznesu z okresu santasowego (takie święto santasowe od początku listopada do końca grudnia). Czy aby na pewno ta sugestia w tle jest przypadkowa. Czy 99% Polaków tak podchodzi. Może, z punktu widzenia zarządu Media Markt jest po OK. Ale w mojej rodzinie i u moich znajomych to zdecydowana/incydentalna rzadkość aby wymieniać coś ważnego na zachowania lewie zakupowo/sklepowe i to w tak ważnych okolicznośćiach - jaki to daje przykład i jaką naukę takiemu dziecku, jakich trzeba mieć zidiociałych rodziców i przeróżne niespełnione ciotki i kajających się wójków!

  • MIB
  • 2009-05-18 09:30:25

Ja dostałem na komunie Rower który do dziś mi służy czyli 10 lat i zegarek plus tona bonbonier i bylem zadowolony w wzyciu bym tak nie okupywal dziecka jak przyszlosc przyniesie.

  • Qbar
  • 2009-05-18 09:51:48

Nie wiem dlaczego pan z serwisu porównującego ceny wypowiada się w kwestiach religijnych i ocenia głębokość przeżyć duchowych dzieci. Faktem jest, że społeczeństwo jest bogatsze i kupuje takie a nie inne prezenty. Dawniej było nas stać na zegarek z melodyjką, teraz nas stać na konsole. Zawsze dzieci były obdarowywane w tym dniu, zawsze wg możliwości obdarowujących. Ujadanie o upadku wiary i zarzucanie komercjalizmu komuni zwykle ma miejsce ze środowisk, które nic z wiarą nie mają wspólnego, a jedynie szukają tematu - sensacji do druku.

  • komunista
  • 2009-05-18 20:52:29

A ja uwazam ze dzieciaczka tez sie nalezy swieto kedy sa najwazniejsze i moga poczuc sie w centrum zianteresownia, dostac wymarozny prezent. Co w tym zlego ze widzimy usmiech na twarzy dziecka. A sama ceremonia duchowa szczescia nie daje sami dobrze o Tym wiemy wszyscy ktorzy bylismy u komuni. PRzylaczam sie do Rowerzystow, zdecydowanie jest to najelpszy prezent.

  • Wqon2k7
  • 2009-05-19 00:00:53

Moim zdaniem najlepszym prezentem na komunię nadal pozostaje tzw "góral". Komunię miałem co prawda prawie 10 lat temu, jednak nadal uważam, że komunia kojarzy się z dostaniem "swojego upragnionego jeździdełka". Kiedy moje syn pójdzie do komunii, moim prezentem dla niego na pewno będzie taki właśnie rower :). Konsole/komputery lub inne elektroniczne gadżety to moim zdaniem chwilowa paranoja- za kilka lat to minie i podstawowym prezentem na powrót stanie się rower.

  • ff
  • 2009-05-21 14:07:24

Kiedyś prezenty były praktyczne (zegarek) i zdrowe (rower). Teraz królują głupawe (konsole), a nierzadko niebezpieczne (Quady) zabawki.

  • Artur
  • 2009-05-27 13:20:32

Moim zdaniem dziecku można dawać obojętnie jaki prezent ,czy za 200 zł czy za 10k zł. Tylko chodzi przede wszystkim o to, żeby dziecko było świadome, że to tylko prezent i w przyszłości nie będzie snobem i wiedziało po co jest I KOmunia Święta. Jeżeli dziecko naprawdę sobie uświadomi co to za święto to i tak prezent nie będzie nie zmieniał w jego psychice. Jeżeli natomias dziecko kojarzy komunię tylko z prezentami to coś tu jest nie tak i wolałbym w ogóle nie dawać prezentu takiemu dziecku. Moim zdaniem na komunię nie powinno dawać się żadnych prezentów poza czekoladkami. najlepiej jakby zamiast na komunię dawać jakiś większy prezent np. na 10 urodziny.

  • ...
  • 2009-05-28 18:18:53

Co do Quadów jako prezenty komunijne, dzieciaki długo się nie pocieszą, niedługo ma zostać wprowadzona specjalna kategoria na te pojazdy, więc będzie trzeba będzie zdawać egzaminy praktyczne jak i teoretyczne żeby uzyskać odpowiednie zezwolenie na poruszanie się Quadem. Nie wiem jaki będzie wymóg wiekowy do przystąpienia ale pewnie nie niższy niż 16 lat. Więc te wspaniałomyślne prezenciki będą się tylko kurzyć w garażach czy piwnicach aż do czasu ukończenia pewnego wieku i dojrzałości, nie tylko fizycznej...

  • ~monka2318
  • 2010-05-20 08:07:37

Witam zgadzam się ze zdaniem że zanika juz pamięć co to jest komunia świeta ja osobiście kupiłam bratankowi rolki za 60 zł żeby ruszył sie troche na dwór bo zrobił sie otyły bo teraz dzieci zamiast ganiać za piłką siedzą przed komputerami i grami co na zdrowie im na pewno nie wyjdzie a szopki w restauracjach toż to komedia jak wesele :P

  • kinganycz
  • 2012-01-20 16:46:09

Brawa dla forumowicza Bartka!Zgadzam się z tą opinią;) A tak poza tym moja siostrzenica otrzymała ciekawą pamiątkę na komunię.metalizowaną figurkę dziecka przystępującego do Komunii świętej, na drewnianej podstawce, tabliczka z wygrawerowaną dedykacją i do tego ramka ze zdjęciem.Ciekawy pomysł;) Można trafić na to wpisując w google metalizacja przedmiotów.Polecam, coś innego a pamiątka na lata.

  • to sem ja
  • 2012-05-03 13:30:44

dzieci powinny się rozwijać i wątpię czy gierki, telefony czy skuter to im umożliwi, może lepiej gry logiczne, edukacyjne, zy coś dla zdrowia - rolki, rowery, deskorolki albo pamiątki na lata (brawo Bartek - ująłeś sedno sprawy;)

  • rafi
  • 2012-12-15 18:42:03

rafi-mysle ze solidny rower to strzal w 10 i cos do tego natomiast Quad to niestety nie tedy droga,sam czasem jezdze i potwierdzam jego niebezpieczenstwo dodajac czeste przeziebienia zdecydowanie nie ,Quad to frajda na wycieczki w trudny teren ale dla ludzi z glowa tak jak motor juz nie wspominajac o Quadach wyczynowych popisowych gdzie do 90km maja 6 sekund a po za tym po co komus dawac klucz do kalectwa ,nie oszukujmy sie dziecko bedzie jezdzilo spokojnie dajcie na luz..]

  • holk
  • 2013-02-01 14:01:18

Może zamiast quad podarować jazdę quadem? Przynajmniej będzie wiadomo czy dzieciakowi się podoba? Albo inny prezent w postaci przeżycia. Na prezentmarzen.pl sporo tego rodzaju propozycji prezentowych jest

  • barbados
  • 2013-07-09 23:37:09

A nieprawda, że będzie dzieciakom smutno jak dostaną zegarek a inni jakieś wypasione sprzęty. przecież teraz krążyło po sieci zdjęcie dziewczynki, która dostała kasę i laptopa. Wszyscy się z tego śmiali... U nas hitem (jak zresztą wcześniej też) są klasyczne zegarki. mała dostała tego Tissota http://dolinski.pl/zegarki-tissot/zegarki-damskie-pl-2-3-4-5-6-7-8/t-classic/ballade-iii/tissot-ballade-iii-ref-t031.210.11.033.00.html i była bardzo rozanielona tak pieknym cacuszkiem :)