Jak zainstalować Windows 7 z pamięci USB?

23 lutego 2009 19:48 Dominik Błaszczykiewicz
Serwis thinkcomputers.org opublikował interesujący artykuł, w którym po kolei i szczegółowo opisuje jak można przenieść plik instalacyjny Windows 7 na pamięć USB, a następnie bez problemu zainstalować system z tego poziomu w urządzaniu wykorzystującym ten port.
W serwisie thinkcomputers.org pojawił się ciekawy artykuł opisujący jak przygotować na przenośnej pamięci flash w pełni działającego instalatora Windows 7.

W pierwszej kolejności należy zdobyć plik Windows 7 ISO (2.5GB) lub po prostu płytę Windows 7 DVD. Choć Microsoft oficjalnie nie udostępnia już bety Windows 7 (artyuł: Microsoft kończy udostępnianie Windows 7 beta), to plik wciąż można pobrać z różnych źródeł.

Cały proces rozpoczyna się od uruchomienia w Windows aplikacji "diskpart", gdzie wybieramy nasz dysk przenośny i tworzymy na nim główną, aktywną partycję w systemie plików FAT32. Potem wystarczy już tylko użyć komendy "xcopy j:*.* /s/e/f r:" (litery inne w zależności od nazwy dysku) i volia - otrzymujemy w pełni bootowalny dysk przenośny z instalatorem Windows 7.

Cały proces jest dokładnie opisany w tym miejscu. Zachęcamy do eksperymentów.

Na koniec dowód, że cały proces działa:
Kliknij, aby powiększyć

Warto przeczytać:
Krótko: Windows 7 RC publicznie 10 kwietnia?
7 powodów, aby pokochać Windows 7
7 powodów, aby znienawidzić Windows 7


Komentarze (10)

  • aaaa
  • 2009-02-23 20:28:22

pytanie po co instalka na usb...już lepiej system na usb

  • sebekd
  • 2009-02-23 20:50:35

a ja instalując niedawno linuxa miałem do wyboru czy chcę utworzyć system na usb... teraz mam winxp i linux. każdy ma swoje zady i walety.

  • alfanick
  • 2009-02-23 20:54:56

@autor: Czy widzisz coś złego w napisaniu np. "cały opis dostępny jest na stronie thinkcomputers.org[<-tu link]" zamiast "cały opis dostępny jest w tym miejscu" - to jest tak strasznie nie semantyczne, nie nawidzę tego!

  • m_gol
  • 2009-02-23 22:19:12

@alfanick Racja, też uważam, że lepiej podawać nazwę witryny; oczywiście nie link typu: strona.com/bardzodziwnyibardzodługikluczktórynikomudoszczęścianiejestpotrzebny ale: strona.com z linkiem do odp. adresu już jak najbardziej.

  • MJAvH
  • 2009-02-23 22:28:48

Fajna sprawa, zwłaszcza teraz gdy są już klucze USB które są szybsze niż DVD no i instalacja szybciej przebiega.

  • ~gość
  • 2009-02-23 23:36:47

Szczególnie wygodne jak laptop/notebook nie posiada "mechanicznego" napędu. Właśnie przetestowałem to na Asusie Eee PC 901 - działa wyśmienicie.

  • ktos
  • 2009-02-23 23:48:32

IDG się obudziło... Instalacja z USB wygląda identycznie jak w Viscie. Macie nawet w wersji PL > http://www.osinfo.pl/artykuly/instalacja-windows-vista-windows-7-z-pendrive-i-innych-pamieci-flash

  • KamileQ
  • 2009-02-24 06:48:41

@aaaa. Uwierz mi że czasami się przydaje np. przy instalacji na netbook''ach, tak musiałbym kombinować, skąd wziąć zewnętrzny napęd, a mogę zainstalować z klucza USB - wygodniej

  • ~gość
  • 2009-02-24 08:17:37

"Choć Microsoft oficjalnie nie udostępnia już bety Windows 7, to plik wciąż można pobrać z różnych źródeł." Znaczy, ze na torrentach jest dostepny ;)

  • ~sami116
  • 2010-10-02 10:08:48

Tak samo tutaj polecam zbiór artykułów z różnych stron o windows7 na usb www.windows7usb.pl