Porównanie grafiki - PC, Xbox 360 i PS3. PC oczywiście górą

22 grudnia 2008 10:25 Dominik Błaszczykiewicz
Jeden z największych na świecie serwisów o grach, GameSpot.com, opublikował obszerne porównanie grafiki, którą prezentują trzy dominujące na rynku rozrywkowym platformy: PC, Xbox 360 oraz Playstation 3. Zachęcamy do przejrzenia materiału, który uwzględnia mnóstwo zrzutów ekranu z trzech bardzo wymagających gier.
Dyskusja o tym, która z trzech wiodących na rynku rozrywkowym platform - PC, Xbox 360 i Playstation 3 - jest najbardziej wydajna i prezentuje najlepszą grafikę, od dawna zajmuje czołowe miejsce na łamach portali technologicznych. Pecet czy konsola? Xbox 360 czy Playstation 3? Oto pytania, które nieraz już powodowały zażarte dyskusje również na naszym portalu.

Serwis GameSpot.com postanowił bardzo dobitnie odpowiedzieć na postawione wyżej pytania i opublikował obszerne zestawienie "PC vs Xbox 360 vs Playstation 3". Wyniki według redaktorów okazały się mało zaskakujące - wysokiej klasy pecet z łatwością pokonuje zarówno PS3, jak i Xboksa 360. Jest jednak pewien "szczegół" - komputer takiej klasy kosztuje kilka razy więcej niż obie konsole.

Słowo o metodologii

W przypadku PC autorzy zestawienia skorzystali z FRAPsa, którym robili zrzuty ekranu w rozdzielczości 1920x1080. Sam komputer został wyposażony w GeForce'a 280 GTX, procesor quad-core Intel Core 2 i inne podzespoły, które umożliwiły uruchomienie gier na wysokich ustawieniach (antyaliasing 4x, filtrowanie anizotropowe 8x). W przypadku konsol zrzuty ekranowe robione były poprzez HDMI w rozdzielczości 720p (z aktywną opcją full HDMI range w przypadku PS3). Gotowe zrzuty były skalowane do tego samego rozmiaru - 1280x720. Gry, któe wytypowano do testu, to Fallout 3, Dead Space oraz Call of Duty: World at War

Pełne zestawienie z obrazkami znajduje się w tym miejscu. Uwaga - osobom o wolniejszych łączach polecamy wcześniejsze zamknięcie innych okien i bardziej wymagających programów.


Komentarze (28)

  • abc
  • 2008-12-22 10:36:33

tylko ze w pc za sama karte graficzna trzeba zaplacic tyle co za konsole albo i wiecej :P

  • kazik
  • 2008-12-22 11:08:13

Starzy wyjadacze gierek wiedzą że grafika ma drugorzędny wpływ na samą grywalność. Liczy się pomysł a nie jakość tekstur.

  • zX
  • 2008-12-22 11:37:35

xbox 700 pln, - testowy zestaw PC ok 4000 pln

  • Abgan
  • 2008-12-22 11:40:42

Jasne, PC jest droższy, ale daje rozdzielczość 1920x1080, a konsole 1280x720. Jak ktoś lubi arytmetykę, to może policzyć ile razy większy jest obraz generowany przez PCta. Że o liczbie FPS czy o ubóstwie gatunkowym (przez brak dobrych kontrolerów - mistrzostwa UT na Xpudle? A może turniej SC na PS3?) przez litość dla konsol już nie wspomnę.

  • RRybak
  • 2008-12-22 11:41:23

Zestaw 10 gier do XBOX''a 2000 pln, to samo do PC''ta 500 pln

  • zX
  • 2008-12-22 11:41:58

ale jesli chodzi o przewagę PC''ta nad konsolą to ujawnia sie ona w grach FPS itp - granie w Coll of duty na padzie to jakiś śmiech, niestety brak myszy czy jej odpowiedznika na konsole bardzo boli.

  • ffg
  • 2008-12-22 12:26:45

@Abgan - ps3 generuje obraz 1920x1080 (choć nie jestem pewien czy takie gry są) @RRybak - słuszna uwaga. Dodam jeszcze, że gry pecetowe łatwiej się piraci. Ale w sumie zaczyna być widoczna tendencja typ: Do pracy i netu - nie za drogi laptop, do popykania sobie w weekend - konsola. Profesjonaliści (i ci od pracy i ci od gier) to oczywiście inna bajka...

  • JazzMan
  • 2008-12-22 12:48:02

A ja mam i komputer i PS3. Moim zdaniem nie powinno się porównywać konsoli z komputerem. Ok, zgodzę się że komputer jest w stanie wygenerować lepszą grafikę ale naprawdę nic nie zastąpi gry przed dużym telewizorem ze znajomymi na konsoli. Gry strategiczne i FPP to przewaga kompa ale cała reszta to konsola. Kto ma konsole na pewno ze mną się zgodzi, a kto nie, niech spróbuje pójść do jakiegoś znajomego co ma i odpali Little Big Planet, Buzz Quiz TV albo Singstar to będzie wiedział o czym piszę ;-).

  • ~gość
  • 2008-12-22 12:48:45

"... polecamy wcześniejsze zamknięcie innych okien i bardziej wymagających programów." HAHAHHA :) Powinna być informacja że dotyczy to tylko starszych przeglądarek takich jak IE oraz Firefox. Jeżeli ktoś używa Google Chrome i ma procesor kilku rdzeniowy to go to nie dotyczy. Google jako jedyna przeglądarka (do czasu publikacji IE8) działa wieloprocesowo. Tzn. Potrafi wykorzystać więcej niż jeden rdzeń procesora jednocześnie więc jeżeli masz Core2 Duo stronki działają 2x szybciej. W IE7, Firefoxie jest to niemożliwe ponieważ z punktu widzenia systemu wszystkie zakładki liczone są w jednym procesie. Polecam każdemu test: odpalcie dowolny test WWW (SunSpider, Mozilla Dromaeo) jednocześnie w 2,4 zakładkach. W przypadku FF i IE czas wydłuży się kilka razy, a procesor wykorzystywać będzie tylko jeden rdzeń - obciążenie będzie max 60% (2 rdzenie) lub 30% (4 rdzenie). W przypadku Chrome całość skończy się kilkukrotnie szybciej przy pełnym obciążeniu procesora. Masz Core2 Duo/Quad? Wybór jest prosty.

  • qpasa
  • 2008-12-22 12:59:32

to juz nawet o koszty nie chodzi. sterowanie za pomoca pada jest beznadziejne. nic nie zastapi klawiatury i myszki.

  • basket
  • 2008-12-22 13:56:10

akurat nie wszyscy srają kasą wiec o koszty własnie chodzi, a teraz wszystkie gry na xboxa od ponad roku wykorzystuja 1920x1080 wiec niezle ktos sie nie zna, a roznice w grafice wcale nie sa takie ogromne zwazywszy na to ze konsole maja juz jakies 3 lata i xboxa kupic mozna juz za 600zl a jak kolega wczesniej wspomnial komputer z tego roku testowy za 4000zl...

  • FunF33l
  • 2008-12-22 13:56:14

@ffg Tak są takie gry. @zX Ja już w swoim PS2 miałem zestaw mysz plus klawiatura do takich gier. W PS3 (nie wiem jak na Nowym Klocu) to żaden problem. @Abgan Patrz wyżej. @kazik Święte słowa :). Grafika to sprawa drugorzędna. Ta z X360, czy PS3 w zupełności mi wystarczy. @RRybak Pokaż mi sklep z tak tanimi nowościami na PC :O. Ciekawe, czy ktoś z nas dostrzegł by różnice w grafice gdyby widział te screeny oddzielnie. Wątpie. Nie widać różnicy? Więc po co przepłacać?

  • FunF33l
  • 2008-12-22 14:01:02

@90.156.104.13 Widzę, że już są fanboye brzydkiego szpiega zwanego chromym. Co mi po testach? Prędkość w FF jest wystarczająca, ograniczona jedynie przez łącze/prędkość odpowiedzi serwera. Nie zauważyłem różnicy prędkości przy testowaniu Chrome, a różnice w wyglądzie i funkcjonalności są znaczne.

  • edi
  • 2008-12-22 14:16:48

qpasa: też tak myślałem zanim nie kupiłem konsoli. Wygoda jest o niebo większa z padem. Oczywiście że gry FPP czy strategie lepiej wypadają na klawiaturze i myszcze, ale reszta lepiej wypada na padzie. Spróbuj w GTA4 panować w 100% nad kamerą, kierując jednocześnie samochodem. Klawiatura z myszką odpada :-)

  • Ja
  • 2008-12-22 14:36:32

@qpasa No to miszczu chciałbym zobaczyć jak za pomocą klawiaturki rozwaliłeś DMC, obojętne którą część.

  • john
  • 2008-12-22 14:57:32

@qpasa: Możesz powiedzieć mi jak niby ma byc wygodnie grać za pomocą klawiaruty i myszy przed 50" telewizorem... siedzę sobie na sofie, klawiatura na kolanach a mysz na podłodze...

  • berserker
  • 2008-12-22 15:32:42

@zX "xbox 700 pln": @john: A ile ten 50" TV kosztował, bo może mi wmówicie, że wystarczy kupić SAMĄ konsolę , a TV to mieć nie trzeba do gry... Co do artykułu - mnie to nie dziwi - te "superkonsole" wyszły już pewien czas temu i jak każde po jakimś czasie stają w miejscu pod względem rozwoju, a PC idzie dalej...

  • Gk
  • 2008-12-22 16:10:01

moj kolega kupil ostanio komputer za 7 tysi.ja za 2 tysie mam konsole przerobiona+37cali szkielko i 30 gier.Chlopak odliczal dni do wydania gta4 na pc,ja gta ukonczylem tak dawno ze ledwo to pamietam.Jesli chodzi o gry nic niezstapi xboxa.mobilny,tani,gry hulaja az milo.

  • john
  • 2008-12-22 21:54:49

@berserker Telewizor konsztowal mniej niz monitor do PC tej samej przekatnej. Zresta bylo o wygodzie obslugi konsoli w porownianiu do PC a nie o cene telewizora/monitora

  • cafe
  • 2008-12-23 00:35:24

@john a co za problem do takiego telewizora podłączyć komputer? najmniejszego nie ma, więc... A monitory tych rozmiarów są droższe, bo potrafią wyświetlać większe rozdzielczości niż telewizory... @cała reszta (a przynajmniej większość) teraz napisaliście, że grafika się nie liczy, owszem zgadzam się z tym, ale przyznaliście to dopiero teraz kiedy pc wyprzedził dość znacznie pod tym względem konsole, wcześniej zachwalaliście, że na pc nigdy nie będzie takiej grafiki jak na konsolach... śmiać mi się chce

  • j
  • 2008-12-23 11:46:00

Prawda jest taka, że konsole są w stanie dorównać PCtowi tylko w momencie wypuszczanie ich na rynek. Po roku już odstają, a po 2 latach to są już graficzne "śmieci". Każda grafika ma już teraz wyście na 2 monitory (albo i więcej), więc żaden problem podłączyć kompa i do telewizora i do monitora. Żaden problem kupić pada i grac na pececie przed telewizorem w gierki konsolowe, a w PRAWDZIWE gry grać tak jak ludzie, myszą i klawą... Różnica jest taka, że w każdy rodzaj gry da się grac na PCcie (o ile zostanie wydana) ale nie w każda zagra się na konsoli. Nie mogę powiedzieć że mam kasy ile chcę, ale nigdy nie przyszło mi do głowy kupić do grania konsolę, chociaż by dlatego, ze kompa i tak muszę mieć do pracy, więc po co mi 2 rupiecie, a dwa, że oryginalne gry ma PCta są znacznie tańsze niż na konsole. Co z tego, ze jednorazowo wydam więcej na piecyk, skoro później więcej zaoszczędzę na grach? A ze jestem już trochę starszy niż naście latek i nie sikam z podniecenia za grami typu GTA, to mogę spokojnie poczekać nawet i rok na wydanie PCtowe interesującej mnie gry, grając w międzyczasie w moje ulubione nieśmiertelne klasyki :)

  • ~gość
  • 2008-12-23 16:16:26

Naprawdę, świetny i inteligentny pomysł porównywać konsolę z przełomu 2005/2006 roku do PC wyposażonego w jedną z najnowszych, najwydajniejszych układów graficznych Nvidii z końca 2008 roku:) Brawa dla panów z GameSpot''u,fan boye są wśród nas:)

  • maniek
  • 2009-01-03 15:14:42

ale wy macie wszyscy banie PC owszem jest w porządku używam go do neta ale nie do gier jak go kupiłem dwa lata temu za 3 tysiące hulały mi wszystkie gierki a teraz nie pójdzie żadna z nowszych chyba, że bym w niego włożył co najmiej 2 tysiące a konsole xbox 360 kupiłem półtora roku temu i jeszcze nic w nią nie włożyłem a wszystkie gry mi chodzą a wy jak chcecie to wymieniajcie sobie karty graficzne pamięć ram co pól roku bo gra ma wyższe wymagania że byście mieli tak grafe jak ja na xbox 360 musicie dać cztery tysiaki za kompa na dzień dzisiejszy

  • ~gość
  • 2011-05-21 22:37:54

Jak dla mnie lepiej i to o wiele mi się gra na padzie. właśnie od roku zamieniłem pc na psp3 slim do gier. Prościej wygodniej i mega duży ekran :)

  • Mafia
  • 2011-06-08 16:36:49

Gry w dniu premiery na konsole to około od 240-190z (Żecz jasna jakieś fajne tytuły) na PC to ok. 120-140 zł, tyle że teraz Xbox ( sam mam) kosztuje tyle co karta graficzna, która daje jakieś w miare dobra efekty, no i na jednym Xboxie 360 da się grać w 1-4 osoby, a aby zagrać w cztery osoby na kompie muszą być do tego 4 kompy ( Jak jest to dobry komp to są to 2 tyś), 4 monitory uznajmy że to będzie 400zł, 4 klawiatury i myszki to są kolejne 400 zł i cztery gry ( i tu ceny są już różne). Więc podsumowawczo sam Xbox 360( Dajmy na to elite z dyskiem 120gb) kosztuje ok. 700zł (Powturze się ale to tyle co w miare dobra karta graficzna na kompa), 4 pady to będzie około 480zł i gierka np.: Halo 3 ODST, to dochodzą około 50 zł. Więc z moich wyliczeń komp do gry na czterech (taki średni) i wrzystko co do tego potrzebne to około 9 tyś!!!. A Xbox i wrzystkie potrzebne żeczy to około 1230zł, rożnica jest, no nie? Przy Xboxie trzeba (Jeśli chce się grać na czterech) Jakiś spory telewizor, na spokojnie 47 cali starczy, a teraz taki zwykły ( Bez USB, i innych bajerów) to są to jedynie 1,5-2 tyś. A wieć jeśli cenicie sobie grę bez jakiejś super grafiki ( Nie mówie że złej) to Xbox was spokojnie zadowoli ( Nie mówie też że ps3 jest lepsze od Xboxa, bo jak dla mnie jest gorsze, ale każdy ma swoje zdanie). A poza tym konsole mają swoje własne tytuły np.: Na Xboxa: -Seria ,,Gears of war" ( Po wakacjach ma wyjść część trzecia, która będzie najładniejszą grą na niego, bez żadnego przegrzewanie i lagów) -Seria ,,Halo" ( Bardzo fajna w mólti) ~`Na ps3: -Seria killzone ( Nie będe sie wypowiadał bo od kiedy wyszedł Xbox360 to żóciłem ps i siedze na Xboxiem, ale w jedynke grałem j jest bardzo fajna) -God of war( Grałem w jedynke i dwójke i też były bardzo fajne) Reszty nie wiem bo ps to dla mnie czarna magia Mają też wspólne tytuły, których nie ma na Pc np.: -Devil my Cry 5 -Mortal kombat 5 I bardzo wiele innych, i bardzo pragne was powiadomić że Pc i Xbox mają najwięcej wspólnych tytułów ( I Pc też ma swoje własne tytuły)

  • Silesjah
  • 2011-11-12 21:45:28

xbox 700 pln, - testowy zestaw PC ok 4000 pln. Wybitny matematyk z Ciebie. Raczej to powinno wyglądac tak: xbox 700 pln,w miare dobry tv - 3000pln, - testowy zestaw PC ok. 4000pln. Uwielbiam tych fanbojów konsol,takie to nieogarnięte i ynteligętne :D

  • Ty wyżej