Serwer kosztuje w podstawowej konfiguracji 999 zł.
- Jacek
- 2008-09-18 17:14:18
"obsługuje opcjonalnie architekturę RAID, która chroni dane poprzez tworzenie kopii zapasowych w tle" Od kiedy to RAID odpowiada za tworzenie kopii zapasowych??? Proponuję to poprawić, bo później ludzie głupoty wypisują (powtarzając za innymi).
- MOneetor
- 2008-09-18 18:41:35
Serwer byłby nawet fajny gdyby nie TPM. "Zaufanie" w sensie przemysłowym nigdy nie jest i nie będzie zaufaniem. Skoro oni nie ufają tobie, dlaczego ty miałbyś ufać im??
- Ziom
- 2008-09-18 21:20:44
@Jacek: A co, mirroring w RAID1 to nie jest kopia zapasowa? ("Kopia bezpieczeństwa (ang. Backup copy) lub po prostu Backup – w informatyce dane, które mają służyć do odtworzenia oryginalnych danych w przypadku ich utraty lub uszkodzenia." - Wikipedia), dla laika to jest wystarczające wytłumaczenie (bo każdy kto się zna to wie co to RAID i co może zyskać dzięki temu), więc głupie czepialstwo jest nie na miejscu.
- żółtodziób
- 2008-09-18 21:50:07
@Ziom RAID 0 nie daje możliwości tworzenia kopii zapasowych
- ~gość
- 2008-09-18 22:45:16
@żółtodziób: a gdzie tam jest napisane RAID 0? jest napisane "RAID", RAID 1 to jest opcja architektury RAID rozumianej całościowo, która de facto pozwala na mirroring, więc zdanie nadal zachowuje logiczny sens.
- vn
- 2008-09-19 10:03:24
ziom nie pozwala - taka jest zasada skladowania danych i nie jest to zadnym backupem - to dwie rozne rzeczy zastanawiam sie po co komu w srodku port usb??(pomijam ze kazda plyta glowna posiada takich kilka - tylko zalozyc na nie gniazdo bo to same piny)
- Jacek
- 2008-09-22 20:47:31
@ziom: Oczywiście, że RAID1 to nie kopia zapasowa. Nienawidzę cytowania źródła danych jako Wikipedii (która zawiera nadal bardzo dużo błędów), ale i tak wyjaśnię to na przedstawionym przez Ciebie przykładzie. Dane zapisane w RAID1: - nie służą do odtworzenia oryginalnych danych. Z mirroru nie odzyskasz danych sprzed np: tygodnia, dnia, godziny. - ...w przypadku ich utraty. Jeśli jeden plik lub folder zostanie usunięty z macierzy, wówczas na drugi dysk idzie identyczny zapis (również jest usuwany). - ... lub uszkodzenia (w kontekście danych): jeśli nadpiszesz sobie X danych, wówczas zostaną one nadpisane jednocześnie na wszystkich nośnikach w mirrorze. Jeśli plik przez aplikację zostanie zapisany z błędem - również pojawi się on na wszystkich dyskach (RAID1). RAID1 nie zabezpiecza w żaden sposób danych przed logicznymi modyfikacjami (zmodyfikowaniem, usunięciem). RAID1 może co najwyżej zabezpieczać dane przed mechanicznym lub elektronicznym uszkodzeniem nośnika (elektronicznym, pod warunkiem, że elektronika przy odczycie nie przekłamie danych i nie zostaną one w wyniku błędu zapisane na drugim dysku). Backup natomiast jest to proces, w którym zapisujesz stan danych na nośniku (w większości sytuacji zewnętrznym, choć kopię można zapisać również na tym samym nośniku danych - np: w formacie archiwum) i po dowolnym okresie czasu, jesteś w stanie przywrócić identyczną zawartość danych (z chwili wykonania kopii). Nie ukrywam, że jak byłem młody, to sam popełniałem ten sam błąd (myliłem backup i RAID1). Jednak obecnie tak mnie to razi, że staram się zwracać na to szczególną uwagę.
Konsola SONY Playstation 3 Slim 320GB
Pobierz bezpłatnego e-booka 



