Nowy sterownik kart Radeon HD 2000 dla Linuksa
19 września 2007 18:42 Grzegorz Kurzejamski
Radeon HD 2900 XTNowy sterownik RadeonHD został napisany przede wszystkim przez grupę twórców SUSE. Wkrótce ma się pojawić również pełna dokumentacja, która pozwoli na dalszy rozwój projektu. Póki co, możliwości sterownika są bardzo ograniczone i jest on raczej przeznaczony dla programistów, którzy pragną przetestować nowy produkt, bądź go rozwinąć. Zanim pojawi się stabilna i funkcjonalna wersja sterownika, minie zapewne kilka miesięcy. Jest to zależne od liczby osób ze środowiska X.org, które dołączą do projektu.
Chociaż przyszłość eksperymentalnego sterownika nie jest pewna, to AMD ma plany znacznego rozszerzenia współpracy ze społeczeństwem open source.
Wielu programistów na całym świecie entuzjastycznie podchodzi do takich zapowiedzi, chociaż pojawiają się również głosy sceptycyzmu. Jak dotąd sterowniki ADM/ATI dla kart graficznych Radeon wręcz odstraszały potencjalnych nowych użytkowników Linuksa. Czy tym razem będzie inaczej - trudno powiedzieć. Mimo to, powstanie nowego sterownika open source przy współpracy tak znaczących firm jak Novell i AMD jest dobrym sygnałem.
- ziąąą
- 2007-09-19 20:08:12
poczekamy, zobaczymy. na dzień dzisiejszy jeśli miałbym kupić nową grafę to tylko od nvidii.
- jinxs
- 2007-09-19 22:49:43
@autor ADM/ATI->AMD/ATI. Bije po oczach.
- elbanan
- 2007-09-19 23:45:57
ja wyposażyłem się w nvidię tylko ze wzgledu na stery pod linuxa, jeżeli radeonhd się rozwinie dosyć nieźle to będzie przerzut ;]
- UBUNTOWIEC
- 2007-09-20 07:01:33
Posiadam karte ATI x200 - i same problemy w Linuksie, Udało mi się ją uruchomić w UBUNTU, ale już nigdy nie kupię ATI - odradzam. W Linuksie tylko nVidia.
- piotr
- 2007-09-20 07:26:03
W CentOS'ie stery ze strony ati/amd zadziałały bez problemu, nie wypowiadam się o wydajności bo to zupełnie inny temat. Zresztą to pierwszy raz kiedy mam stery ze strony ati, wcześniej nigdy nie udało się ich zainstalować. Karta radeon x1650Pro. Tak że news o pracach nad nowymi, czytaj lepszymi sterami - cieszy!!!
- xmaster
- 2007-09-20 09:29:28
no niestety ati przespało trochę linuksa - podobnie jak intel i inne s3 itp tylko nvidia daje możliwości - niestety bo zawsze wolałem karty ATI a tu pech
- mario
- 2007-09-20 11:25:13
@xmaster: o ile się nie mylę, to karty intela mają sterowniki otwarte, udostępnione przez intela społeczności OS. Chyba nawet są włączone do źródeł jądra, więc karta intela działa w Linuksie bez osobnej instalacji drivera.
- opensource-rulez
- 2007-09-21 00:21:54
Chciałbym dodać, że ten sterownik pomimo nazwy (radeonhd) ma obsługiwać także karty z poprzedniej generacji jak: X1900, X1600 ...
Hipnoza zrzuć kilogramy bez diety
Konsola MICROSOFT Xbox 360 4 GB
Pobierz bezpłatnego e-booka 


