IBM i BASF pracują nad układami 32 nm

NetWorld 26 czerwca 2007 09:34, Janusz Chustecki
IBM podejmuje współpracę z niemiecką firmą BASF, która przewiduje opracowanie i produkcję układów scalonych kolejnej generacji, opartych na technologii 32 nanometrów.
Umowa przewiduje, że pierwsze układy scalone 32 nm wejdą na rynek w 2010 r. IBM wybrał firmę BASF nieprzypadkowo. Specjalizuje się ona w produkcji materiałów chemicznych, a te są używane przy wytwarzaniu układów scalonych. Kluczową rolę odgrywa tu litografia - technologia pozwalająca odwzorowywać zaprojektowane maski układu scalonego na odpowiadające im obszary płyty krzemowej, które są następnie poddawane różnym procesom chemicznym i fizycznym.

Prace badawcze będą prowadzone w laboratorium IBM w Yorktown Heights (stan New York) i w laboratorium firmy BASF w Ludwigshafen (Niemcy). IBM zamierza stosować nową technologię przy produkcji szeregu swoich układów scalonych (procesory linii Power6, układy ASIC stosowane w platformach komunikacyjnych PBX/IP czy procesory Cell).

Inni producenci również pracują nad układami scalonymi kolejnych generacji. Intel będzie np. używać technologii 45 nm przy produkcji swojego układu scalonego o nazwie kodowej Penryn. Produkt ma się pojawić na rynku w czwartym kwartale br. Z kolei IBM i AMD obiecują, że ich układy 45 nm będą gotowe w połowie 2008 r. W tym samym czasie układy 45 nm (produkowane w oparciu o materiały high-k) pojawią się również w ofercie firmy Texas Instruments.


Komentarze (5)

  • sin
  • 2007-06-26 10:23:14

intel i amd ? ---> tego powinno się ustawowo zabronić ! Power Architecture miażdży wypociny konkurencji ! viva la PPC !!! dziękuję za uwagę

  • sin
  • 2007-06-26 10:29:45

IBM PowerPC 970FX 1,8 GHz nawet 4x wydajniejszy w obliczeniach zmiennoprzecinkowych (64-bity) od pentium d 3,2 GHz (zakładając, że bierzemy pod uwagę jeden rdzeń) !!! PPC to mikroprocesorowy gigant ! ha-ha-ha --> ma-sa-kra ! dziękuję za uwagę

  • haha sin :P
  • 2007-06-26 12:06:51

może porównaj PowerPC do 1 generacji Pentium bardziej wyraźne wyniki wyjdą :P

  • eXe
  • 2007-06-26 20:45:52

Prosimy jeszcze sina/jabu-babu o pochwalenie miażdżącej przewagi IBM wprowadzającego technologię 45nm w 2008 nad Intelem wprowadzającym ją w 2007r.

  • Desmo
  • 2008-01-12 04:30:21

to ten typ jabu74 co zawsze na onecie sie wypowiadał? hehehe "jabubabu" hehehe "wiwa la cell wiwa pałer arhitekczer" hehehe

reklama

Popularne produkty

Nokaut

Pobierz bezpłatnego e-booka

20 lat polskiej sieci
Ebook 20 lat polskiej sieci to kompletna charakterystyka polskiego internetu (oraz polskiego internauty). Odpowiadamy na pytanie, jak wygląda nasz kraj na tle bliższych i dalszych europejskich sąsiadów pod względem popularyzacji szerokopasmowych łączy internetowych i rynku mobilnego. Wymieniamy również wady i zalety korzystania z bezpłatnych punktów dostępowych.
Jeśli chcesz otrzymać darmowego e-booka, wpisz swój adres e-mail. Wyślemy Ci go natychmiast!
Wyrażam zgodę na wykorzystywanie mojego adresu email do celów marketingowych. rozwiń »

  Kariera w IT 2012

Kariera w IT 2012
Uczelnie, rynek pracy, rekrutacja, pracodawcy, rozwój zawodowy - czyli wszystko, co chcielibyście wiedzieć o pracy specjalistów IT w Polsce. Piszemy jakie uczelnie wybrać, dlaczego warto studiować informatykę i kierunki techniczne, jak wygląda proces rekrutacji i jak dobrze wypaść przed pracodawcą, opisujemy pracodawców - firmy IT - i możliwe ścieżki kariery.

  Rekomendacje

reklama
reklama
Warunki obsługi - Kontakt - Regulamin
Polityka prywatności - Serwis zgodny z ASME
Serwisy IDG - Reklama -
© Copyright 2011 International Data Group Poland S.A.
04-204 Warszawa ul. Jordanowska 12
tel.(+4822)321-78-00   fax(+4822)321-78-88
Archiwum wiadomości: 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005 2004 2003 2002 2001