Napisz do nas!

Opisz nam swój problem, podpowiedz czego brakuje w naszej bazie lub co możemy zmienić:


Pola oznaczone gwiazdką są wymagane.

Wirtualny Windows 8

17-10-2012, Maciej Kępka
Zwykła instalacja testowej wersji Windows 8 może przynieść więcej szkody niż pożytku. To przecież bardzo wczesny wariant i nie wiadomo, jak będzie się sprawował w praktyce. Zastąpienie nim używanego systemu, a nawet instalacja obok niego nie są wskazane. Dlatego pokażemy, jak uruchomić Windows 8 Developer Preview w środowisku VirtualBox.

Wirtualny Windows 8

Liczba pobrań: 14
Cena/licencja: Freeware
Platforma sytemowa:
Windows
Producent/dystrybutor:
PCWorld.pl
Nazwa pliku: PCW_1_2012_wirtualny_windows_8.pdf
Rozmiar: 415 KB
Chcesz dodać program?
Link nie działa?
Napisz do nas!
Instalacja każdej wersji testowej dowolnego systemu operacyjnego wiąże się z ryzykiem. Nigdy nie ma pewności, czy będzie działał bezbłędnie i nie uszkodzi istniejącego systemu. Nie wiadomo, czy da się go bez problemu odinstalować bądź zaktualizować do wersji ostatecznej, gdy pojawi się ona na rynku. Często sprawdzanie nowości przynosi więcej szkody niż pożytku. Wybawieniem z kłopotu są wirtualne środowiska. Użycie wirtualnej maszyny, takiej jak VMWare czy VirtualBox, gwarantuje, że nowy system jest całkowicie oddzielony od starego, nie ma na niego wpływu i bardzo łatwo się go pozbyć. Użycie wirtualnego systemu to również jedyny sposób na testowanie innych architektur niż aktualnie używana, np. Windows 8 w Linuksie. Poniżej pokazujemy, jak skonfigurować środowisko wirtualne VirtualBox i zainstalować w nim testowy Windows 8 Developer Preview. Należy jednak pamiętać, że to bardzo wczesny wariant systemu i może sprawić wiele niespodzianek. Nie współpracuje prawidłowo z niektórymi architekturami sprzętowymi i środowiskami wirtualizacyjnymi. Większą gwarancję właściwej instalacji i pracy dają komputery z wbudowaną sprzętową obsługą wirtualizacji. Ponadto, jeżeli instalacja sprawia kłopoty, warto w wirtualnej maszynie wyłączyć sprzętowe wspomaganie niektórych obliczeń, zwłaszcza dotyczących wyświetlania grafiki.

Niezbędne narzędzia

Do zainstalowania wersji testowej Windows 8 potrzebny jest obraz systemu. Można go pobrać za pośrednictwem strony internetowej PC Worlda (patrz: ramka „Windows 8 do pobrania”). Najnowsze wersje dostępne są także w serwisie internetowym Microsoftu. Niezbędne jest ponadto środowisko wirtualizacyjne, na przykład opisywany w tym poradniku VirtualBox [na DVD]. Jeżeli nie chcesz podłączać obrazu systemu bezpośrednio do maszyny wirtualnej, będzie ci potrzebny również emulator napędów, taki jak DaemonTools Lite [na DVD]. Aby z niego skorzystać, po zainstalowaniu kliknij prawym przyciskiem myszy ikonę w zasobniku systemowym, wybierz Napędy wirtualne, Urządzenie 0, oraz Zamontuj obraz i wskaż plik obrazu. Obraz dysku będzie widoczny w systemie, tak jak każda inna płyta instalacyjna umieszczona w napędzie CD czy DVD.

Konfiguracja maszyny wirtualnej

System wirtualny wymaga do instalacji odpowiednio skonfigurowanego środowiska. Dla każdego systemu jest ono nieco inne. Prawidłowe warunki dla uruchomienia Windows 8 zapewni bezpłatny VirtualBox. 1 Pobierz i zainstaluj VirtualBoksa. Aby go uruchomić kliknij dwukrotnie ikonę Oracle VM VirtualBox bądź rozwiń menu startowe, wybierz Wszystkie programy następnie Oracle VM VirtualBox i kliknij Oracle VM VirtualBox. W celu uruchomienia kreatora nowej maszyny wirtualnej wybierz przycisk Nowa na pasku narzędzi. Kliknij Dalej. W polu Nazwa nadaj środowisku nazwę. Na liście System operacyjny pozostaw Microsoft Windows, a poniżej, na liście Wersja wskaż Windows 8. Jeżeli używasz starszej wersji VirtualBoksa powinieneś w tym miejscu wskazać opcję Windows 7. Lepszym rozwiązaniem jest jednak oczywiście aktualizacja środowiska. Przejdź dalej. 2 Suwakiem Rozmiar pamięci operacyjnej określ rozmiar RAM-u, jaki ma być zarezerwowany dla działającej maszyny. Minimalna ilość pamięci dla 32-bitowej wersji systemu to 1 GB, a dla wersji 64-bitowej 2 GB. Jeżeli instalujesz 32-bitową wersję Windows 8, możesz również ograniczyć maksymalną ilość miejsca przeznaczoną na dysk wirtualny z domyślnych 20 GB do 16 GB. Zrób to jedynie wtedy, gdy na twoim twardym dysku brakuje miejsca, w przeciwnym razie pozostaw ustawienia bez zmian. W kolejnym oknie zaznacz VDI (VirtualBox Disk Image), a następnie w sekcji Storage details wskaż opcję Dynamically allocated. Zakończ konfigurację dysku klikając przycisk Create w oknie Podsumowanie.

Zapraszamy do pobierania całego artykułu w formacie PDF.
reklama


Komentarze

Nikt nie dodał jeszcze komentarza.

Kontakt - Regulamin - Polityka prywatności
Serwis zgodny z ASME - Serwisy IDG - Reklama -

Prenumerata: PC World, Computerworld, CIO, Networld
© Copyright 2015 International Data Group Poland S.A.
02-092 Warszawa ul. Żwirki i Wigury 18a
tel.(+4822)321-78-00   fax(+4822)321-78-88