KDE 4.1.2

Najnowsza wersja KDE, znanego i lubianego przez użytkowników środowiska graficznego dla systemów Linux. Jego największymi zaletami są łatwy i intuicyjny interfejs, ponadprzeciętną funkcjonalność oraz niezwykle dopracowaną grafikę. KDE ma również polski interfejs.

Liczba pobrań: 359
Cena/licencja: GPL
Producent/dystrybutor
The KDE Project
Rozmiar: 1

Nazwa pliku: 4.1.2.php

[inne wersje programu KDE 4.1.2]
Chcesz dodać program?
Link nie działa?
Napisz do nas!

KDE to znakomite środowisko graficzne, niezwykle popularne w systemach Linux. Użytkownicy cenią je za łatwy i intuicyjny interfejs, ponadprzeciętną funkcjonalność oraz niezwykle dopracowaną grafikę. W skład całego środowiska wchodzi pakiet podstawowy, zawierający niezbędne do działania systemu komponenty oraz kilkadziesiąt dodatków, wzbogacających komputer o zaawansowaną obsługę multimediów, gry, programy edukacyjne i sieciowe, narzędzia do zarządzania systemem i inne niezwykle przydatne dodatki.

Co nowego w KDE 4.1?

KDE 4.1.0 zawiera sporą liczbę aplikacji, które nie pojawiły się w KDE 4.0. Znalazło się wśród nich oprogramowanie do zarządzania kontaktami (KDE-PIM) z nieodłącznym klientem poczty (Kmail), terminarzem (Korganizer), czytnikiem kanałów RSS (Akregator) czy czytnikiem grup usenetowych (Knode). Wszystkie programy wykorzystują już Qt4.

Deweloperzy ostrzegają, że nie wszystkie funkcje znane użytkownikom z KDE 3.5.x pojawiły się w KDE 4.1.0. Widać też pewne niedoróbki: dla przykładu w widżecie Notes służącym to umieszczania notatek na ekranie (tzw. żółte karteczki) modyfikacja wielkości czcionki nie ma żadnego wpływu na wpisywane zdania. Również sam interfejs odświeża się dość wolno - zmiana rozmiaru okna z włączonym wyświetlaniem zawartości może wywołać ciągnące się ślady na ekranie. Cóż. Cieszymy się, że nie jest jak w wypadku przedpremierowych wydań Visty, w których zmiana rozmiaru okna potrafiła zająć 30 procent czasu dwóch rdzeni (!) procesora taktowanego zegarem 2,66 GHz…

Jak jednak chwalą się twórcy KDE, Plasma dojrzała już do tego stopnia, że większość użytkowników może ją wykorzystywać zamiast powłoki stosowanej w KDE3. I rzeczywiście. O ile w KDE 4.0.x nagłe awarie pulpitu nie należały do rzadkości, o tyle w wypadku wersji 4.1 mieliśmy do czynienia z tylko jedną tego typu wpadką podczas kilku godzin testów.

Oczywiście osoba oczekująca stabilności interfejsu Windows, GNOME lub KDE 3.5.x powie, że to o jedna wpadka za dużo.

Program miesiąca

pCon.planner 7.3.0.104 październik 2016

pCon.planner 7.3.0.104

Freeware

pCon.planner to wygodny w obsłudze program do projektowania oraz aranżacji pomieszczeń. Nie ustępuje drogim, komercyjnym odpowiednikom.

Newsletter

Zapisz się na newsletter
Aktualności download

Napisz do nas!

Opisz nam swój problem, podpowiedz czego brakuje w naszej bazie lub co możemy zmienić:


Pola oznaczone gwiazdką są wymagane.